BLOG
| Üye ol | 30 Ocak 2015,Cuma

iPhone 5

İçeriğe oy verin :
Editör puanı
Giriş Tarihi: 26.09.2012, 16:07 Güncelleme Tarihi: 26.09.2012, 17:53
Etiketler:
apple iphone 5 apple iphone 5 inceleme apple iphone 5 kulaklık iphone 5 iphone 5 bataryası iphone 5 kutusu iphone 5 kulaklık iphone 5 kamerası iphone 5 inceleme iphone 5 hakkında her şey iphone 5 fotoğraf iphone 5 benchmark iphone 5 vs iphone 4s iphone 4s apple inceleme test benchmark
iPhone 5
Tasarım 95
95 puan
Özellikler 85
85 puan
Performans 98
98 puan
  • EDİTÖRÜN SEÇİMİ EDİTÖRÜN SEÇİMİ
  • YÜKSEK PERFORMANS YÜKSEK PERFORMANS
  • FİYAT/PERFORMANS FİYAT/PERFORMANS
  • YENİLİKÇİ ÜRÜN YENİLİKÇİ ÜRÜN
İnceleyen:

Apple'ın en yeni oyuncağı iPhone 5, test merkezimizin konuğu oluyor.

Akıllı telefon pazarını ortaya çıkaran Apple, Android'in ortaya çıkıp sağlam adımlarla ilerlemeye başlamasının ardından piyasayı adeta ikiye böldü. Bir şekilde Apple'ı sevemeyen veya kısıtlamalardan hoşlanmayan taraf Android'i seçerken, basitlik ve kullanışlılık arayan kesim de iOS'u tercih ediyor. Nedendir bilinmez, tercihini Android veya iOS'tan yana kullanan hemen hemen herkes, tercihini fanatik bir şekilde takım tutar gibi yansıtıyor. Ve işin komik tarafı, bu durum git gide daha keskin bir hal alıyor.

Merakla beklenen iPhone 5, sonunda piyasaya çıktı. Tanıtımın hemen ardından büyük bir yankı uyandıran yeni iPhone, üzerine yazılan tonla yazının ardından ofisimizin konuğu oluyor. Şimdi iPhone 5'i yakından tanıyalım.

Kağıt gibi telefon

Apple'ın yeni akıllı telefonu iPhone, tasarım olarak çok büyük farklılıklara uğramamış. İlk bakışta iPhone 4 / 4S'ten pek bir farkı bulunmayan iPhone 5, ince olmasıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Sadece 7.6 mm kalınlığındaki telefon, resmen elde kayboluyor. Eskiden iPod Touch kullanmış olan kullanıcılara şöyle söyleyim: 4. nesil iPod Touch 7.2 mm kalınlığındayken, iPhone 5 de 7.6 mm. Yani aralarında gözle görülemeyecek kadar az bir fark bulunuyor. Tabii bu incelik, beraberinde hafifliği de getiriyor. Ağırlık konusunda iPhone 4S'in bir hayli gerisinde olan iPhone 5, sadece 112 gram ağırlığında. Ekranın 3.5 inçten 4.0 inçe çıkması sebebiyle uzunluk tarafında bir farklılık söz konusu. Günümüz telefonlarına bakınca, öyle aman aman bir uzunluğunun olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

iPhone 4 ve 4S'in en büyük sıkıntılarından biri, arka yüzeyindeki cam kaplamanın çok kolay hasar görüyor olmasıydı. Kısa sürede çizilmeye başlayan bu yüzey yerine, alüminyum tercih edilmiş. Üst ve alt tarafında parıl parıl parlayan şeritler, telefona ayrı bir hava katmış. Fakat alüminyum yüzeyin çok fazla parmak izi tuttuğunu söyleyebilirim. Tutmasından ziyade, kolay kolay çıkmıyor da maalesef.

Kapsamlı bir küçülme operasyonu geçirmiş olması sebebiyle, ucu yaklaşık 2 cm kalınlığında ve 0.5 cm uzunluğunda olan Apple USB kablosunda da değişikliğe gidilmiş. Lightning adı verilen yeni bağlantı türü, Android telefonlarda bulunan mikro USB kabloları ile aynı kalınlıkta. "Diğer cihazlara benzeyen bir şey yapacaksam, illa ki üzerine bir şeyler eklemeliyim" mantığını devam ettiren Apple, bu kablonun çift taraflı takılabilir olmasını sağlamış. Gerçekten de baktığımızda, şarj edeceğimiz zaman en büyük sıkıntılardan biriydi mikro USB kablosu. Zira iç tarafındaki parçanın da ne kadar ince olduğunu düşünürsek, "hart diye şarja bağlamak" deyimini Android telefonlarda gerçekleştirmemiz mümkün değildi.

iOS 6'nın nimetleri

Yakın bir zamanda kullanıcılara sunulan iOS 6, devrimsel yenilikler getirmese de ufak çaplı yeniliklerle dolu. Öncelikli olarak günlük kullanımda ihtiyaç duyacağınız minik minik detayların iOS 6'da bir hayli fazla sayıya ulaştığını söyleyelim. Bu detaylar, benim herhangi bir ürünün yazılımında aradığım, istediğim türden. Facebook entegrasyonu, nihayet iOS 6 ile beraber gerçekleşmiş durumda. Bildirim menüsünü açtığınızda, direk olarak ileti göndermenizi sağlayan bir tuş beliriyor. Resimleri paylaşma seçeneklerinin arasında Facebook da yer alıyor.

Google ile iyiden iyiye savaşa girmiş olan Apple, önceden yüklü olarak gelen YouTube ve Haritalar uygulamalarını iptal etmiş durumda. YouTube yerine herhangi bir uygulama yerleştirmezken, Haritalar uygulamasının yerini, kendi haritaları almış. Böylece Apple, neredeyse her anlamda Google'la bağlarını koparmış durumda. Apple'ın kendi haritaları da, Google'a göre elbette ki kötü. Fakat yine de çok çok kötü olduğu söylenemez. 3 boyutlu harita gösterimi yapabilen uygulama, binaları 3D görüntüleyebiliyor. Fakat bu özellik, tabii ki Türkiye'de bulunmuyor.

Siri üzerin ufak çaplı geliştirmeler yapan firma, sevgili dostumuza yemek, spor ve sinema kültürünü de aşılamış. Bundan böyle, bu üç konu üzerine de yorum yapabiliyor. Ayrıca artık, 3G veya 4G üzerinden Facetime görüşmesi yapabiliyoruz. "Gereken bir yenilikti" dersek yanlış olur. "Gereken bir yasak iptaliydi" dersek daha doğru olur.

Çılgın atan donanım

iPhone 5'in içerisinde, A6 çipi bulunuyor. Bu çipin, iPhone 4S'teki A5'e göre 2 kat daha fazla grafik gücü, 2 kat daha fazla işlem gücü sağladığı iddia ediliyor. Test sonuçlarına baktığımızda, bunun gerçek olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz. Testlerin hemen hemen hepsinde iPhone 5, iPhone 4S'in 2 katı kadar puan alıyor. Grafik performansı hakkında pek söz etmek istemiyorum. Zira iPhone 5'i zorlayacak oyunlar henüz piyasaya çıkmadı. Aşağıdaki videoda nasıl "korkunç" oyunlarla karşılaşacağımızı görebilirsiniz. Bu noktada yorumu size bırakıyorum.

RAM miktarı da, iPhone 4S'in 512 MB'sini ikiye katlıyor ve 1 GB RAM'e ulaşıyor. 512 MB RAM ile bile harikalar yaratan iPhone 4S'i düşünecek olursak, iPhone 5'in herhangi bir şekilde RAM sıkıntısı çekmesinin mümkün olmadığını söyleyebiliriz. Dahili hafıza, yine 16, 32 ve 64 GB modelleri olarak ayrılmış. Donanımın genel kullanımda "yağ gibi akan" bir arayüz sağladığını, mobil oyunlarda ise devrim yaratacağını düşünüyorum.

8 megapiksel iSight kamera

Cihazın arka tarafında, 8 megapiksellik iSight adındaki kamera bulunuyor. Kalite olarak iPhone 4S'e göre çok fark yaratmayan bu kamera, yine "yeterli" bir çekim kalitesi sağlıyor. Ön kameraya el atan Apple, 1.2 megapiksele güncelleyerek daha net bir Facetime deneyimi sağlamayı planlıyor. Kameranın asıl güzelliği, iOS 6 ile beraber gelen panorama özelliği. 28 megapiksel çıkış imajı sağlayan panorama fotoğraflar, ciddi anlamda net ve hatasız görünüyor. Ayrıca arka kamera 1080p video kaydı alabiliyorken, ön kamera da 720p performansı sergileyebiliyor.

iPhone 5 kutusundan yeni kulaklıklar da çıkıyor. Anlatırken öve öve bitiremedikleri kulaklık, inanılmaz rahat bir şekilde kulağa oturuyor. Açıkçası şu zamana kadar hiç bu kadar rahat bir kulaklık kullanmamıştım. Fakat ses kalitesi konusunda maalesef aynı performansı sergileyemiyor. Açık ve net olarak, kulaklıkların tek özelliğinin kulağa rahat oturması olduğunu belirteyim.

Sonuca bakacak olursak..

Her Apple ürününde olduğu gibi "fazladan sallanmış" noktaları bulunsa da iPhone 5, gerçekten harika bir cihaz. Herhangi bir markanın telefonu bu kadar inceltip hafifletirken, aynı zamanda ekranını büyüttüğünü ve performansını bu kadar arttırdığını görmeniz mümkün değil. Apple bunların hepsini 1 sene içerisinde başararak, piyasaya en güçlü ve en ince akıllı telefonu sürüyor. Bu bağlamda Apple'ı tebrik etmek gerek. Fiyatı hakkında da konuşmak isterim fakat şu sıralar ülkemizdeki fiyatları gerçek anlamda "fahiş". 3300 TL'ye varan fiyatlar ile iPhone 5 almak, mantıksız bir hareket olur. Operatörlerimiz cihazı getirdiğinde piyasa durulacaktır. iPhone 5'i, fiyatı 2000 TL seviyesine inene kadar almamak en mantıklısı gibi görünüyor. Ya da tanıdığınız varsa, yurtdışından getirtmek...

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

sayko sayko

iphone 4s te özellikler 90
iphone 5 te ise 85 bu nasıl iş

Aynı Görüşte misiniz?
evet20
hayır0
cevapla 11.07.2013 13:07
kadir kadir

samsung kesinlikle daha iyi

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır17
cevapla 20.04.2013 13:31
Burak Burak

Samsung gibi dandik plastik cihazla çelik aluminyum kasalı hızlı kaliteli bir cihazı karşılaştırabilecek hala insanlar var bu devirde.

Aynı Görüşte misiniz?
evet30
hayır24
cevapla 30.01.2013 19:42
eReN eReN

Ha bide eğer paran varsa Xperia Z1 al yada Z2 çıkacak onu al kalite konusunda xPeRia dan kaliteli bi telefon yok çok sağlam bi telefon arkadaşımda var adam nasl olsa bişe olmucak diyip yere bilre düşürüyor :D

Tabi size klmış bişe ama tavsiye ve gerçekler ortada

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 18.03.2014 19:05
eReN eReN

Telefon teknik olarak GM discoveryle aynı hatta Discovery daha iyi ! Iphone 5 alcağına 16 gb 4 tane Disco. al hem her özellik yazılımla çözülebiliyor . istersen pinch ile okuma ister göz ister e l sensörü !.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır3
cevapla 18.03.2014 19:02
fatih murathan fatih murathan

iphone 5 başka lafa gerek yok dün piyasaya cıkan telefomlarla bile karşılaştırıyorsunuz iphone nin yanından bile gecemez diğer markalar sonuna kadar iphone

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır2
cevapla 23.06.2013 17:18
akin akin

O ufacik ekrani saga yatirip pinch ile oku yaz ben note 2 gibi bir adi alet ile sana guleyim...

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır6
cevapla 09.02.2013 23:48
Furkan Furkan

Onu alcağanına sony xperia al abi yaaa

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır30
cevapla 04.01.2013 21:49
....... .......

ben s3ü tercih etmem ama s3 fiyatında bi iphoneu tercih ederim fiyatı pahalı olmasa kesinlikle alınabilecek bir telefon

Aynı Görüşte misiniz?
evet23
hayır19
cevapla 23.12.2012 14:50

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Akıllı Telefon Toplam kayıt: 50

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın