| Üye ol | 17 Ocak 2017,Salı

Sony Xperia U

İçeriğe oy verin :
Editör puanı
Giriş Tarihi: 03.08.2012, 14:11 Güncelleme Tarihi: 03.08.2012, 16:26
Etiketler:
sony xperia u xperia u xperia sony xperia sony akıllı telefon giriş seviyesi ucuz akıllı telefon android akıllı telefon android inceleme test
sony xperia u inceleme
Tasarım 80
80 puan
Özellikler 80
80 puan
Performans 70
70 puan
  • EDİTÖRÜN SEÇİMİ EDİTÖRÜN SEÇİMİ
  • YÜKSEK PERFORMANS YÜKSEK PERFORMANS
  • FİYAT/PERFORMANS FİYAT/PERFORMANS
  • YENİLİKÇİ ÜRÜN YENİLİKÇİ ÜRÜN
İnceleyen:

Sony'nin giriş seviyesine hitap eden akıllı telefonu Xperia U, fiyatına göre harikalar yaratıyor.

Ericsson'u satın aldıktan sonra piyasayı bir anda akıllı telefonlarıyla saran Sony, Xperia S ile beraber Xperia P ve Xperia U modelleriyle iddialı bir konumda. Sony'nin telefonlarını yakından takip eden ben, Xperia S'i ve Xperia P'yi incelediğime göre, artık Xperia U'ya da el atmam gerekir diye düşünüyorum. Haksız mıyım?

Öncelikle şunu belirtelim: Xperia U, Sony'nin giriş seviyesine dahil ettiği bir ürün. Küçük boyutlarıyla ve teknik özellikleriyle bunu, büyük bir oranda hissettiriyor. Büyük bir oranda diyorum çünkü bazı özellikleri boyunu aşıyor.

Küçülmüş Xperia S

Her zaman olduğu gibi yine tasarımdan söz etmek istiyorum en başta. NXT serisinin ilk ürünleri olan Xperia S ve Xperia P'nin yanında yer alan Xperia U, bu iki telefon ile hemen hemen aynı tasarıma sahip. Xperia S ve Xperia P'de, alt taraftaki ışıklı bölüm, alt tarafında Xperia yazılı olan anten kısmı, ön taraftan köşeli fakat arka taraftan bombeli tasarım, Sony'nin ilk NXT serisi telefonlarında yer alan detaylar. Tabii ki her telefonun birbirinden farklı yanları da var. Mesela Xperia S'te güzel bir plastik kullanılırken, Xperia P'de metal dış kaplama yer alıyordu. Xperia U ise kaymayan bir malzemeden yapılmış. Aynı şekilde al tarafta yer alan ışıklı bölmede de ufak tefek farklar yer alıyor. En büyük fark, Xperia U'nun ışıklandırmasının renkli olması. Yani duruma göre her renge bürünebiliyor. Play Store'dan ücretsiz indirilen Illumination Bar uygulaması ile, Twitter'dan gelen uyarılar için ayrı, Facebook için ayrı, WhatsApp için ayrı renklerde uyarı vermesini sağlayabiliyorsunuz. Bu barın tek sıkıntısı, ışığının biraz fazla yüksek olması. Belki de bu durum dezavantaj değil, avantajdır. Kullanıcıya göre değişir...

USB bağlantı noktası sol üst tarafa konumlandırılmış. Üstte ise 3.5 mm kulaklık kablo girişi yer alıyor. Güç düğmesi, ses ayarı ve deklanşör tuşlrı sağ tarafta. Tuşların konumlandırmaları iyi olsa da, deklanşör tuşunun biraz fazla sert olması sebebiyle çekim esnasında titretebiliyorsunuz. Ben, sadece kamera açma tuşu olarak kullandım bunu. Sonrasında ekran üzerinden çektim hep. Alt taraftaki menü tuşları da, tıpkı Xperia S'teki gibi ışıklandırmalı bölümün biraz yukarısında yerleştirilmiş. Tuşların kullanımı oldukça rahat.

Tasarımla ilgili 2 ufak sıkıntı bulunuyor. Bunlardan biri, telefonun biraz kalın olması. Bir diğeri ise sim kart yuvası. Normal, sapasağlam bir sim kartı bile çıkarmak için bir hayli uğraş vermeniz gerekebilirken, eğer benim gibi minik sim kart + çevirici kullanıyorsanız, komple işkenceye dönüşüyor.

Android 2.3.7, ICS'ye yükseltilecek

Sony Xperia U, Android 2.3.7 sürüm işletim sistemini kullanıyor. Sony'nin TimeScape arayüzü, her Android telefonunda olduğu gibi Xperia U'da da bizlerle. Kullanmamış veya incelemelerde okumamış olanlar için belirtelim: TimeScape arayüzünün en büyük özelliği, olabildiğince minimalist bir yapıda olması. Girdiğiniz her menüde seçeneklar altında boğulmadığınız bir arayüz. Ayrıca görsel anlamda da bir hayli başarılı. Arayüzün akıcılığı da genelde üst seviyelerde. "Genelde" diyorum, çünkü giriş seviyesi telefonlara yaklaştıkça bu akıcılık düşüyor.

TimeScape arayüzü, Xperia U'da da bir hayli akıcı çalışıyor. Normal şartlarda giriş seviyesi telefonlarda yavaş yavaş takılmalar meydana gelirken, Xperia U'nun hatrı sayılır donanımı sayesinde takılmalar minimum seviyede yaşanıyor. Birazdan donanıma da değineceğim.

İncelemeye gelen cihaz Turkcell ürünü olduğu için, içerisinde Turkcell'in uygulamaları da kuruluydu.

Giriş seviyesine çift çekirdek, 280 ppi

Gelelim donanıma... Öncelikle telefonun ekranının 3.5 inç olduğunu belirtelim. Bu ekran boyutu, telefona tamamıyla hakim olmanızı mümkün kılıyor. LED aydınlatmalı ekran, 480 x 854 piksel çözünürlük sunuyor. Bu boyuta bu çözünürlük, 280 ppi değerini getiriyor ki, giriş seviyesi bir akıllı telefon için gayet iyi bir değer olduğunu söyleyebiliriz. Ekran, güneş altında abisi Xperia P kadar olmasa da, iyi bir başarı sergileyebiliyor.

İçerisinde çift çekirdekli Cortex-A9 işlemci bulunduran Xperia P, bu işlemciyi 1 GHz hızında çalıştırıyor. GPU olarak ise Mali-400MP tercih edilmiş. Bu donanıma 512 MB RAM eşlik ediyor. 512 MB'nin yeterliliği konusunda biraz şüphelerim olsa da, telefonun giriş seviyesi için hazırlandığını unutmamak gerek. Genel kullanımda çok sorun yaşatmasa da, kurulan ve kullanılan programlar sonrasında geçici yavaşlıklar ve takılmalar yaşayabiliyor.

Sabit hafıza

Sony'nin Xperia U'da yaptığı tek büyük yanlış ise, 4 GB'lik hafızasının yanına herhangi bir hafıza kartı desteği sunmaması. Telefon 4 GB olarak geliyor ve yükseltilemiyor. Ortalama bir müzik arşivi hazırladıktan sonra fotoğraflar ve videolar için çok da fazla yer kalmıyor. Keşke microSD kart girişi bulunsaydı...

5 megapikselik kamerası, beklenenin üzerinde bir kalite sergileyebiliyor. 5 megapiksel olmasına rağmen iyi bir netlik sağlayabiliyor. Kamera, aynı zamanda 720p video da kaydedebiliyor. Ayrıca LED flaşı ile hem videoda hem de fotoğrafta aydınlatma sağlayabiliyor. Kamera hakkında söyleyebileceğimiz tek olumsuz şey, az önce bahsettiğimiz deklanşör tuşu. Çok sert olması sebebiyle maalesef "iş görür" diyemiyoruz.

Clear Bass, adamı titretir

Ürün, beraberinde ortalama bir kulaklık ile geliyor. Bu kulaklıktan beklentiniz çok da yukarıda olmasın. Xperia S ve Xperia P modelleriyle sunulan kulak içi kulaklıklar, bu kulaklıktan bir hayli daha kaliteli. Fakat kullanılan ses çipinin aynı olması sebebiyle, eğer düzgün bir kulaklığınız var ise Clear Bass özelliğinden sonuna kadar faydalanabiliyorsunuz. Clear Bass, düşük frekans değerine sahip olan sesleri yoğunlaştırarak daha belirgin bir hale getiriyor. İyi bir kulaklık ile kulaklarınızı titretebileceğini belirtmeden geçmeyelim.

Xperia U'nun içerisinde 1290 mAh gücünde bir batarya bulunuyor. Ürünün batarya ömrü konusunda çok başarılı olduğunu söylemek zor. Muhtemelen alt taraftaki şerit biçimindeki ışığın biraz fazla aktif ve parlak olamasından kaynaklanıyor. Günün sonunu Xparia U ile getirmek çok da kolay değil. Batarya ömrü konusunda beklentileri çok da iyi karşılamıyor maalesef.

Bataryaya, sim kart yuvasına ve hafızaya rağmen...

Sonuca gelecek olursak da, 750 TL'ye böyle bir telefon almak cidden zor. Benzer fiyattaki ürünlerin çoğu hem estetik açıdan Xperia U kadar hoş değil, hem de çift çekirdek desteği sunmuyor. Performans ve başarı olarak ortalamanın biraz altında yer alsa da, fiyatı ile değerlendirmeye alındığında gayet üst sıralara çıkabiliyor. Eğer 800 TL altında bir akıllı telefon satın alacaksanız bu, Xperia U olabilir.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

emir dursun emir dursun

Telefonun alt Xperia yere çıkıyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 29.06.2015 22:05
misafir misafir

kaç çekirdek acaba 1 mi 2 mi

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 18.03.2015 17:18
anilkrks anilkrks // İZMİR

tasarım fena değil performansda fena değil

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 03.02.2015 15:25
ckaymakk ckaymakk

Fiyatı uygun eğer akıllı telefona çok para veremem diyenler için ideal bir telefon bazı eksikleri var ama yinede özellikleri eksiklerine göz yumdurabilir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 03.02.2015 09:06
mirror688 mirror688 // ADANA

bir düşmeyle altındaki o parça fırladı

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 02.02.2015 19:19
mehtap mehtap

o normal bişey zaten çıkarılabilir olduğu için.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 02.04.2015 20:15

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

geri ileri
bize yazın