BLOG
| Üye ol | 30 Ocak 2015,Cuma

Sony Xperia U

İçeriğe oy verin :
Editör puanı
Giriş Tarihi: 03.08.2012, 14:11 Güncelleme Tarihi: 03.08.2012, 16:26
Etiketler:
sony xperia u xperia u xperia sony xperia sony akıllı telefon giriş seviyesi ucuz akıllı telefon android akıllı telefon android inceleme test
sony xperia u inceleme
Tasarım 80
80 puan
Özellikler 80
80 puan
Performans 70
70 puan
  • EDİTÖRÜN SEÇİMİ EDİTÖRÜN SEÇİMİ
  • YÜKSEK PERFORMANS YÜKSEK PERFORMANS
  • FİYAT/PERFORMANS FİYAT/PERFORMANS
  • YENİLİKÇİ ÜRÜN YENİLİKÇİ ÜRÜN
İnceleyen:

Sony'nin giriş seviyesine hitap eden akıllı telefonu Xperia U, fiyatına göre harikalar yaratıyor.

Ericsson'u satın aldıktan sonra piyasayı bir anda akıllı telefonlarıyla saran Sony, Xperia S ile beraber Xperia P ve Xperia U modelleriyle iddialı bir konumda. Sony'nin telefonlarını yakından takip eden ben, Xperia S'i ve Xperia P'yi incelediğime göre, artık Xperia U'ya da el atmam gerekir diye düşünüyorum. Haksız mıyım?

Öncelikle şunu belirtelim: Xperia U, Sony'nin giriş seviyesine dahil ettiği bir ürün. Küçük boyutlarıyla ve teknik özellikleriyle bunu, büyük bir oranda hissettiriyor. Büyük bir oranda diyorum çünkü bazı özellikleri boyunu aşıyor.

Küçülmüş Xperia S

Her zaman olduğu gibi yine tasarımdan söz etmek istiyorum en başta. NXT serisinin ilk ürünleri olan Xperia S ve Xperia P'nin yanında yer alan Xperia U, bu iki telefon ile hemen hemen aynı tasarıma sahip. Xperia S ve Xperia P'de, alt taraftaki ışıklı bölüm, alt tarafında Xperia yazılı olan anten kısmı, ön taraftan köşeli fakat arka taraftan bombeli tasarım, Sony'nin ilk NXT serisi telefonlarında yer alan detaylar. Tabii ki her telefonun birbirinden farklı yanları da var. Mesela Xperia S'te güzel bir plastik kullanılırken, Xperia P'de metal dış kaplama yer alıyordu. Xperia U ise kaymayan bir malzemeden yapılmış. Aynı şekilde al tarafta yer alan ışıklı bölmede de ufak tefek farklar yer alıyor. En büyük fark, Xperia U'nun ışıklandırmasının renkli olması. Yani duruma göre her renge bürünebiliyor. Play Store'dan ücretsiz indirilen Illumination Bar uygulaması ile, Twitter'dan gelen uyarılar için ayrı, Facebook için ayrı, WhatsApp için ayrı renklerde uyarı vermesini sağlayabiliyorsunuz. Bu barın tek sıkıntısı, ışığının biraz fazla yüksek olması. Belki de bu durum dezavantaj değil, avantajdır. Kullanıcıya göre değişir...

USB bağlantı noktası sol üst tarafa konumlandırılmış. Üstte ise 3.5 mm kulaklık kablo girişi yer alıyor. Güç düğmesi, ses ayarı ve deklanşör tuşlrı sağ tarafta. Tuşların konumlandırmaları iyi olsa da, deklanşör tuşunun biraz fazla sert olması sebebiyle çekim esnasında titretebiliyorsunuz. Ben, sadece kamera açma tuşu olarak kullandım bunu. Sonrasında ekran üzerinden çektim hep. Alt taraftaki menü tuşları da, tıpkı Xperia S'teki gibi ışıklandırmalı bölümün biraz yukarısında yerleştirilmiş. Tuşların kullanımı oldukça rahat.

Tasarımla ilgili 2 ufak sıkıntı bulunuyor. Bunlardan biri, telefonun biraz kalın olması. Bir diğeri ise sim kart yuvası. Normal, sapasağlam bir sim kartı bile çıkarmak için bir hayli uğraş vermeniz gerekebilirken, eğer benim gibi minik sim kart + çevirici kullanıyorsanız, komple işkenceye dönüşüyor.

Android 2.3.7, ICS'ye yükseltilecek

Sony Xperia U, Android 2.3.7 sürüm işletim sistemini kullanıyor. Sony'nin TimeScape arayüzü, her Android telefonunda olduğu gibi Xperia U'da da bizlerle. Kullanmamış veya incelemelerde okumamış olanlar için belirtelim: TimeScape arayüzünün en büyük özelliği, olabildiğince minimalist bir yapıda olması. Girdiğiniz her menüde seçeneklar altında boğulmadığınız bir arayüz. Ayrıca görsel anlamda da bir hayli başarılı. Arayüzün akıcılığı da genelde üst seviyelerde. "Genelde" diyorum, çünkü giriş seviyesi telefonlara yaklaştıkça bu akıcılık düşüyor.

TimeScape arayüzü, Xperia U'da da bir hayli akıcı çalışıyor. Normal şartlarda giriş seviyesi telefonlarda yavaş yavaş takılmalar meydana gelirken, Xperia U'nun hatrı sayılır donanımı sayesinde takılmalar minimum seviyede yaşanıyor. Birazdan donanıma da değineceğim.

İncelemeye gelen cihaz Turkcell ürünü olduğu için, içerisinde Turkcell'in uygulamaları da kuruluydu.

Giriş seviyesine çift çekirdek, 280 ppi

Gelelim donanıma... Öncelikle telefonun ekranının 3.5 inç olduğunu belirtelim. Bu ekran boyutu, telefona tamamıyla hakim olmanızı mümkün kılıyor. LED aydınlatmalı ekran, 480 x 854 piksel çözünürlük sunuyor. Bu boyuta bu çözünürlük, 280 ppi değerini getiriyor ki, giriş seviyesi bir akıllı telefon için gayet iyi bir değer olduğunu söyleyebiliriz. Ekran, güneş altında abisi Xperia P kadar olmasa da, iyi bir başarı sergileyebiliyor.

İçerisinde çift çekirdekli Cortex-A9 işlemci bulunduran Xperia P, bu işlemciyi 1 GHz hızında çalıştırıyor. GPU olarak ise Mali-400MP tercih edilmiş. Bu donanıma 512 MB RAM eşlik ediyor. 512 MB'nin yeterliliği konusunda biraz şüphelerim olsa da, telefonun giriş seviyesi için hazırlandığını unutmamak gerek. Genel kullanımda çok sorun yaşatmasa da, kurulan ve kullanılan programlar sonrasında geçici yavaşlıklar ve takılmalar yaşayabiliyor.

Sabit hafıza

Sony'nin Xperia U'da yaptığı tek büyük yanlış ise, 4 GB'lik hafızasının yanına herhangi bir hafıza kartı desteği sunmaması. Telefon 4 GB olarak geliyor ve yükseltilemiyor. Ortalama bir müzik arşivi hazırladıktan sonra fotoğraflar ve videolar için çok da fazla yer kalmıyor. Keşke microSD kart girişi bulunsaydı...

5 megapikselik kamerası, beklenenin üzerinde bir kalite sergileyebiliyor. 5 megapiksel olmasına rağmen iyi bir netlik sağlayabiliyor. Kamera, aynı zamanda 720p video da kaydedebiliyor. Ayrıca LED flaşı ile hem videoda hem de fotoğrafta aydınlatma sağlayabiliyor. Kamera hakkında söyleyebileceğimiz tek olumsuz şey, az önce bahsettiğimiz deklanşör tuşu. Çok sert olması sebebiyle maalesef "iş görür" diyemiyoruz.

Clear Bass, adamı titretir

Ürün, beraberinde ortalama bir kulaklık ile geliyor. Bu kulaklıktan beklentiniz çok da yukarıda olmasın. Xperia S ve Xperia P modelleriyle sunulan kulak içi kulaklıklar, bu kulaklıktan bir hayli daha kaliteli. Fakat kullanılan ses çipinin aynı olması sebebiyle, eğer düzgün bir kulaklığınız var ise Clear Bass özelliğinden sonuna kadar faydalanabiliyorsunuz. Clear Bass, düşük frekans değerine sahip olan sesleri yoğunlaştırarak daha belirgin bir hale getiriyor. İyi bir kulaklık ile kulaklarınızı titretebileceğini belirtmeden geçmeyelim.

Xperia U'nun içerisinde 1290 mAh gücünde bir batarya bulunuyor. Ürünün batarya ömrü konusunda çok başarılı olduğunu söylemek zor. Muhtemelen alt taraftaki şerit biçimindeki ışığın biraz fazla aktif ve parlak olamasından kaynaklanıyor. Günün sonunu Xparia U ile getirmek çok da kolay değil. Batarya ömrü konusunda beklentileri çok da iyi karşılamıyor maalesef.

Bataryaya, sim kart yuvasına ve hafızaya rağmen...

Sonuca gelecek olursak da, 750 TL'ye böyle bir telefon almak cidden zor. Benzer fiyattaki ürünlerin çoğu hem estetik açıdan Xperia U kadar hoş değil, hem de çift çekirdek desteği sunmuyor. Performans ve başarı olarak ortalamanın biraz altında yer alsa da, fiyatı ile değerlendirmeye alındığında gayet üst sıralara çıkabiliyor. Eğer 800 TL altında bir akıllı telefon satın alacaksanız bu, Xperia U olabilir.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

E E

Bu ne ya bin pisman oldum hafiza sorununundan biktim hafiza karti bile takdim tum uygulamalari sildim ama yine basqa bisey indirmem olmuyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 02.10.2014 15:26
Ziyaretçi Ziyaretçi

arkadaşlar hafıza kartı yeri nerde diye sormuşsunuz. hafıza kartı yeri yok telefonun kendine özel 4gb hafızası var zaten eğer fotoğrafları nasıl atıcam diye sıkıntı yaşarsanız başka bir telefona takarsınız ordan kendi telefonunuza gönderirsiniz. ben beyazını kullanıyorum gayet memnunum her telefonda olduğu gibi bazen kasıyor ama kamerası güneşte mükemmel çekiyo videolarıda açıyo film müzik bedava saniyeler içinde iniyo arkadaşla ben memnunum fiyata göre olanüstü bi telefon, ama kabınıda biraz bulmak zor telefon aldığınız yerden kabınıda alırsınız.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır3
cevapla 18.03.2014 17:32
Muhammet ugan Muhammet ugan

Telefon bütün uygulamaları kaldırıyo cok iyi S3 mini ile eş deger digebilirim tek eksigi hafıza baska hiçbir sorunu yok

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır3
cevapla 02.01.2014 23:30
Ziyaretçi Ziyaretçi

Bunu alacağınıza bence xperia p alın çok daha guzel

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 08.01.2015 08:06
elifgül elifgül

gökhan cok dogru bir konuya deginmişsin aynen. birirsini aramak için 40 takla atmanız gerekli arkadaslarım annem ve babamdan herzaman bu telefon yuzunden azar işitiyorum sebebide bana ulaşamamaları cok zor araması var hafıza kartı yeri yok şebeke 0 cok güç bi telefon... :/

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 18.09.2014 11:02
Ziyaretçi Ziyaretçi

Ayneeen :,(

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 17.06.2014 19:15
Gökhan Gökhan

Hayatimda bu kadar kötü bir telefonum olmamisti . Sürekli takılmalar yasaniyor , gelen aramayi cevaplayana kadar karsi taraf kapatıyor , kendi kendine donup kaliyor ve pili cikarmaniz gerekiyor (az önce sinirimden garderoba firlattim ama halen calisiyor ) telefon aramasi yapmak istediğinizde cok sabirli olmaniz gerekiyor çünkü istediniz numaraya ulaşmak hic kolay değil !! Herhangi bir oyun ya da uygulama yüklerseniz cok geçemeden onlari silmek zorunda kalirsiniz yoksa telefonu kullanmaniz hayli güçleşir.Ana ekrani her seferinde alfabetik olarak siralamniz gerekir çünkü neredeyse her seferinde bu sıralama bozulur.O kadar cok kötü yönü var ki iyi taraflarini yazmak bile istemiyorum. Eger gecen hafta Ipad air almamis olsaydım bu telefon çoktan rafa kalkmisti. Stres altinda kalmak istemiyorsaniz sakin bu telefonu tercih etmeyin. Ya da bana inanmayıp tercih edin ve sonra hak verin. Saygilar,

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır1
cevapla 05.06.2014 20:06
selin selin

experia u da hafıza kartı takıcak yeri neresinde ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır5
cevapla 19.08.2013 13:13
oguzhan oguzhan

Arkadaşlar bu telefonun hafıza kartı girişi yok ama 8gb hafıza kartı var

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 16.06.2014 23:55
selin selin

ya bende bulamıyorum hafıza kart girişini

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 11.02.2014 15:37
hatice gül hatice gül

ben bu telefon ve galaxy ace konusunda kararsızım bana yardımcı olabilirmisiniz??

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 21.07.2013 21:09
ibrahim ibrahim

bu telefonun hafıza kartı yokki 4g kendi hafızazı 4gb Ace dan daha güzel

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 15.10.2013 14:46
Xperia U Xperia U

Tabiki xperia u samsungların donma sorunu çok fazla özellikle ace diğerlerine nazaran daha fazla donuyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 20.08.2013 14:03

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Akıllı Telefon Toplam kayıt: 46

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın