| Üye ol | 23 Ocak 2017,P.tesi

Turkcell T11 Maxiphone

İçeriğe oy verin :
Editör puanı
Giriş Tarihi: 24.01.2012, 17:19 Güncelleme Tarihi: 10.02.2012, 15:29
Etiketler:
turkcell t11 t11 Turkcell zte zte racer ii racer ii android 2.3.5 android 2.3
turkcell t11 zte racer 2 ii
Tasarım 70
70 puan
Özellikler 90
90 puan
Performans 50
50 puan
  • EDİTÖRÜN SEÇİMİ EDİTÖRÜN SEÇİMİ
  • YÜKSEK PERFORMANS YÜKSEK PERFORMANS
  • FİYAT/PERFORMANS FİYAT/PERFORMANS
  • YENİLİKÇİ ÜRÜN YENİLİKÇİ ÜRÜN
İnceleyen:

Turkcell’in bu sefer Huawei yerine ZTE ile ortak çalışıp ürettiği düşük fiyatlı Android telefon T11’i ya da diğer adıyla ZTE Racer II'yi test merkezimizde konuk ettik.

Ülkemizde sadece üç tane mobil operatör var bildiğiniz gibi. Avea, iPhone 4S dışında herhangi bir cihazı anlaşmalı olarak satmıyor. Kendi markalarıyla cihaz satmak da akıllarında yoktur diye tahmin ediyorum. Vodafone ise daha önce sitemizde incelediğimiz Vodafone 945 ile akıllı telefon pazarına kendi markası ile girmişti. Sayısı çok fazla olmasa da üst düzey cihazlardan bazılarını Vodafone ile anlaşmalı olarak satın alabiliyorsunuz.

Gelelim Turkcell'e... Turkcell açık ara en fazla akıllı telefon modelini kullanıcılarına sunuyor. Bunun yanında en ucuz "kullanılabilir" akıllı telefonları da kendi markasıyla satıyor. T serisinden Turkcell T10 ve Turkcell T20 'den sonra şimdi de Turkcell T11 piyasaya çıktı. İsim sizi aldatmasın, cihazın T10 ya da T20 ile aslında pek ilgisi yok. Daha önceki iki Android'li modelin üreticisi Huawei'ydi. Turkcell T11'de ise ZTE ve Turkcell bir iş ortaklığına gitmiş. Merak edenler için telefonun ZTE markası altındaki modeli ZTE Racer II.

Yine Android geleneği sürdürülmüş bu telefonda da. Turkcell'in üçüncü Android'li akıllı telefonu T11, piyasada satın alabileceğiniz en ucuz "kullanılabilir" ya da tabiri caizse çöp olmayan akıllı telefon. Bundan 15 ay kadar önce satın aldığım HTC Wildfire'a 700 TL ödemiştim o zaman. Şu anda Turkcell'in yarı fiyatına sattığı T11, HTC Wildfire'dan daha yüksek performans gösteriyor.

Turkcell T11'i isterseniz 389 TL ödeyerek satın alabilir ya da 24 ay boyunca tarifenize ek 14.90 TL ödeyerek sahip olabilirsiniz. 250 MB internet isterseniz ödeyeceğiniz miktar 27.50 TL x 24 ay.

Tasarım:

Turkcell T11 oldukça şık, küçük bir görünüme sahip. 2.8 inçlik ekranı bir akıllı telefon için oldukça küçük fakat standart bir cep telefonu ile karşılaştırırsanız büyük bile denebilir.

Cihazın kasasının arka tarafı, arka kapak plastik. Ön yüzde ise dokunmatik ekranı koyu parlak gri, alüminyum bir çerçeve sarmış. "Karbon" renkli diyebileceğimiz bu çerçeve de telefonu oldukça şık gösteriyor.

Android telefonlarda artık neredeyse standart olan tuşlar ve bu tuşların dizilimi Turkcell T11'de normalden farklı. Piyasadaki neredeyse her akıllı telefonda Home tuşu, Geri tuşu ve Arama tuşu sabit olarak bulunuyor, sıralamaları da soldan sağa saydığım şekilde. Turkcell T11'de ise Home tuşu tam ortada bulunuyor. Ayrıca standart tuşlar dışında cep telefonlarından alışkın olduğumuz, fakat Android telefonlarda bulunmayan YES – NO tuşları eklenmiş. Tabii bu tuşlar telefonu cevaplamak ya da görüşmeyi bitirmek amaçlı. Çok da gerekli değil açıkçası.

Turkcell T11'de minimum sayıda giriş / çıkış var. Telefonun üst kısmında açma / kapama tuşu tam ortada bulunuyor, hemen yanında ise 3.5 mm'lik kulaklık girişi var. Ses açıp kapama tuşu telefonun yanında bulunuyor. Bu tuşun karşı tarafında ise microUSB girişi bulunuyor. Arka tarafta ise 3.2 MP'lik kamera, kameranın hemen yanında da cihazın hoparlörü var.

3.5 mm'lik kulaklık girişinin üst tarafta olması bence gerekli bir ayrıntı. Müzik çalar olarak kullandığınızda, yanda bulunan kulaklık girişi cebinizde gereksiz şişlik yapabilir ya da kulaklığı ani bir şekilde çekerseniz kulaklığınızın ucunu kırabilir.

Güç tuşunun tam ortada olması ise çok önemli bir ayrıntı olmasa da eksi puan. Yarım cm kadar daha ekrana göre sağ tarafa yakın olması kullanım kolaylığı açısından artı puan olabilirdi.

Yazılım:

Turkcell T11, Android 2.3.5 Gingerbread yüklü olarak satılıyor. Android'in cep telefonları için çıkarttığı son versiyon olan 2.3'ten sonra, akıllı telefonlar Android 4.0'a geçiş yapacak. Turkcell T11'deki Android 2.3.5'in görsel olarak özelleştirildiğini fark edeceksiniz. Örneğin ana sayfalarınızı gezerken alt tarafta bulunan göstergenin görselleri, Turkcell'in yabancılar tarafından da beğenilip çalınan web sitesinin temasından esinlenmiş.

Turkcell telefonlarının en güçlü yanı hep yazılım desteği oldu. T10'da da, T20'de de bu durum böyleydi. Aynı şekilde Turkcell T11'de de cihazı öne çıkartan taraf, Turkcell'e özel yazılımlar. Bu yazılımların başında Turkcell Müzik geliyor. T11'i satın aldığınız takdirde, içerisinden çıkan karttan kazıyacağınız şifreyi kullanarak 50 ücretsiz şarkı indirebiliyorsunuz.

Turkcell Müzik, içerisinde türe göre ayarlanmış pek çok radyo ve "Ne bu çalan?" özelliğini barındırıyor. "Ne bu çalan?", tıpkı Soundhound gibi, Shazam gibi ortamdaki sese göre çalan şarkıyı bulmaya yarayan bir servis. Bunlar dışında doğrudan telefonunuza şarkı indirebiliyorsunuz ya da indirmeden Turkcell Müzik üzerinden dinleyebiliyorsunuz. Fakat küçük bir uyarı, eğer akıllı telefonunuza indirmeden dinlerseniz, kotanızı çok hızlı doldurabilir, kötü sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. En güzel bu yüzden telefonunuza indirmek.

Turkcell Müzik dışında Nimbuzz (sosyal ağlar için), T-Market (uygulama marketi, Android Market gibi), Videobul, Güncel (haberler), Yedek (telefon defterinizi ve kişisel bilgilerinizi yedeklemek için), Mobil TV (cepten TV), Pusula (navigasyon), Rehber+ (gelişmiş kişi defteri) uygulamaları da Turkcell T11 ile beraber geliyor.

Ayrıca NFC ile paylaşım ve ödeme destekli Turkcell T11'de, Turkcell'in Cep-T Cüzdan uygulaması da yüklü geliyor. Bu uygulama sayesinde anlaşmalı bankaların kredi kartlarını telefonunuz ile eşitleyebiliyor ve yine destek veren satış noktalarından sadece telefonunuzu okutarak ödeme yapabiliyorsunuz.

Donanım ve Performans:

Başta da dediğim gibi, Turkcell T11 aslında ZTE Racer II'nin özelleştirilmiş hali. Donanımsal olarak da küçük farklar var. Orijinal Racer II'nin işlemci hızı 500 MHz, RAM'i ise 512 MB olarak belirlenmiş. Turkcell T11'de ise işlemci 600 MHz hızında çalışıyor. Cihazın RAM'i ise 256 MB.

Ayrıca Turkcell T11'i ZTE Racer II'den ayıran bir diğer önemli nokta da NFC çipi. Cihazın arka kapağının iç tarafındaki çip sayesinde yakın alan iletişimi ile ödemeye olanak veren yerlerde cüzdanınızı bile çıkartmadan ödeme yapabiliyorsunuz.

Yaptığımız testlerin çoğunda Turkcell T11 yerlerde süründü. Tabii bunun sebebi, yaptığımız testlerin üst düzey telefonlar için hazırlanmış olması. 389 TL'ye ya da yaklaşık 200 dolara satılan bir akıllı telefondan daha iyisini beklemek de mantıksız.

Turkcell T11'in oldukça küçük, 2.8 inçlik ekranı, 320 x 240 piksel çözünürlüğe sahip. Orana bölünce de ekranın PPI (Pixels per inch – İnç başına piksel) değeri 143 çıkıyor. Çözünürlük düşük olsa da PPI değeri fena değil. Fakat Turkcell T11'in ekranının derdi ne boyutu ne çözünürlüğü; görüş açısı. Üst düzey akıllı telefonlarda kullanılan ekranlar, her açıdan net görüntü sunuyor. Turkcell T11'in ekranında ise ancak tam karşıdan veya telefonun alt tarafından bakarsanız temiz görüntü alabiliyorsunuz.

Cihazın üzerindeki grafik çipi Adreno 200. Bir anlamda iki nesil öncesinin grafik çipi diyebiliriz. Eğer oyun oynamak isterseniz, orijinal Angry Birds sorunsuz çalışıyor. Fakat ekstra özellik ve grafiklerin eklendiği sonraki sürümler sorun çıkartabilir. Ekran çözünürlüğü düşük olduğundan, bazı 2 boyutlu oyunlar, üst düzey telefonlara yakın bir seviyede çalışıyor. 3D oyunlarda ise telefonunuzun can çekişmesini görmek istemiyorsanız, girişmeyin derim.

Turkcell T11'in kamerası 3.2 MP'lik fotoğraflar çekebiliyor. Fakat sosyal ağların yoğun kullanıldığı günümüzde, 640 x 480'lik yani 1.3 MP'lik bir kamera bile yeterli. Önemli olan çekilen fotoğrafların kalitesi. Fakat Turkcell T11'in kamerası ancak mükemmel şartlar altında çok iyi fotoğraflar çekebiliyor. Biraz karanlık bir ortamdaysanız, sonuçlar çok iç açıcı olmuyor.

Sonuç:

Turkcell T11'in bir basın lansmanı yapılmadı. Doğrudan basın bülteni ile duyuruldu. Bunun sebebi de acaba "Turkcell, T20 kadar üründen emin değildi" diye yorumlanabilir mi? Bence yorumlanabilir.

Cihaz fiyatına göre iyi bir performans sergiliyor diyebilirim. Eğer akıllı telefon üzerinde hızlı çalışmak, rahat yazı yazmak, oyun oynamak sizin için önemli konular değilse, Turkcell T11 paranızın karşılığını fazlasıyla verecektir.

Ayrıca kişisel görüşüm olarak, Turkcell keşke Huawei ile devam etseydi. ZTE olmamış.

Turkcell T20 Maxiphone

Turkcell T11 Maxiphone - TeknoKulis Forum

Turkcell T11 kamerası ile çekilmiş fotoğraflar - TeknoKulis Forum

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ferhat ferhat

aynisida bende var bu telefonun android kitkatini kimler degistirir telefoncular degistirirmi android 4.0 olmasini istiyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 24.07.2015 08:27
ferhat ferhat

bendede var masallahi var bu gune kadar birsey olmadi

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 26.12.2014 18:56
mehmet mehmet

wipe data factory seçmek için orta tuşun sol yanındaa bulunan ve dokunmatik olan seçenekler tuşuna bas olur kardeş..

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 24.10.2014 10:33
ışılemir ışılemir // BURSA

selam yaklaşık iki yıl önce türkcell bayisinden almış oldugum t 11 cep telefonum 10.07.20014 tarihince gece saat 1 sıraları şarjdayken patladı halım ve parkem yandı ertesi günü TÜRKCELL müşteri hizmetlerini aradım bana dedikleri şey biz birşey yapamayız aldıgınız yere baş vurun dediler bu gün telefonu aldıgım yere başvurdum bizde birşey yapamayız çünkü garantisi dolmuş çok gecmiş olsun dediler bide güldüler ama arkasını aramak istiyorum yardımcı olursanınız çok sevinirim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 11.07.2014 18:49
seyhmus seyhmus

tuketıcı haklarına bas vur

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 25.08.2014 23:01
gokan gokan

Selam . Benim t11 telefonum açılmıyordu. telefonuma Factory reset atmak ıstedıgım zaman karsılastıgım menu de yazan Wipe data/factory reset bölümüne hiçbir şekilde tıklayamıyorum . gerek home tusu gerek acma kapama tusu bu bolume gırmemı saglamıyor . Yardımcı olabılırmsnz

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır3
cevapla 05.02.2014 11:40

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Akıllı Telefon Toplam kayıt: 24
geri ileri
bize yazın