| Üye ol | 21 Ocak 2017,C.tesi

Sertifikalı test uzmanları geliyor

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 21.05.2011, 13:22 Güncelleme Tarihi: 21.05.2011, 13:24
Etiketler:
testistanbul yazılım testi yazılım
Sertifikalı yazılım test uzmanları geliyor

26-27 Mayıs tarihlerinde yapılacak TestIstanbul Konferansı’nda, eğitimlerinin önemi tartışılacak.

Test ve Kalite Derneği tarafından 26-27 Mayıs tarihlerinde "Daha Fazla Kullanılabilirlik Testi, Daha İyi Kullanıcı Deneyimi" temasıyla düzenlenecek olan TestIstanbul Konferansı'nda, Türkiye Yazılım Kalite Raporu'nun sonuçları açıklanacak. Dört bölümden oluşan raporda test eğitimleri hakkında da bilgi veriliyor.

Rapora göre, şirketler, son yıllarda test eğitimlerine ve test uzmanı sertifikasyonlarına daha fazla yatırım yapıyor. Bu sertifikasyonların test uzmanı tanımına netlik getireceğine ve söz konusu tanımlama sayesinde hakkındaki farkındalığın artacağına inanıyorlar. Yazılım testinin ayrı bir meslek dalı olduğunu ve test uzmanının bağımsız bir rolü bulunduğunu kabul etmeden başarılı bilişim projelerine imza atmak mümkün görünmüyor.

Raporun "Test Eğitimleri" bölümünde belirtilen, geleceğe yönelik öngörüler şöyle:

Kurum kültürünün oluşturulabilmesi için, yazılım testine dahil olan her paydaşın temel test bilgilerine de sahip olması gerekiyor. Önümüzdeki yıllarda, temel test bilgilerinin verildiği eğitimlere katılmak, her BT profesyoneli için zorunlu olacak.

Yazılım testine ve iş analizine yapılan yatırımlar, önümüzdeki yıllarda katlanarak artacak. Öte yandan, test ve iş analizi eğitimlerinde deneyim çeşitlemesi de yaşanacak.

Temel Seviye sertifikasyonlarına yönelik talebin arkasından İleri Seviye sertifikasyonlara talep olacak. Halihazırda, ISTQB tarafından test analisti, teknik test analisti ve test yöneticisi eğitimleri veriliyor. Test analisti müfredatının en popüler müfredat olması bekleniyor.

Rapor hakkında

Yazılım Test ve Kalite Derneği tarafından hazırlanan 2011-2012 Türkiye Yazılım Kalite Raporu, şirketlerin düşünce yapılarını değiştirmeyi amaçlıyor.Yazılım projelerinin kalitesi konusunda kapsamlı analizleri içeren ve her yıl tekrarlanacak olan bu raporun, sektördeki hedef ve trendlerin daha iyi belirlenmesinde temel başvuru kaynaklarından biri olması hedefleniyor. Rapor, Türkiye pazarının genel durumunu göstermenin yanı sıra gelecekteki bilgi teknolojileri projelerine yönelik fiili standart ve eğilimleri de ortaya koyuyor. Rapor için, farklı ölçeklere sahip şirketlerde çalışmakta olan 250'yi aşkın kişinin katıldığı bir anket düzenlendi.

TestIstanbul Konferansı hakkında ayrıntılı bilgiye www.testistanbul.org adresinden ulaşılabiliyor.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yazılım Toplam kayıt: 71

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın