| Üye ol | 24 Ocak 2017,Salı

3.0 yayınlandı

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 16.04.2011, 11:03 Güncelleme Tarihi: 16.11.2011, 15:43
Etiketler:
gnome openSUSE Linux açık kaynak
Gnome 3.0 yayınlandı

Basit arayüzü ve kullanım kolaylığı sayesinde Ubuntu gibi pek çok dağıtım ön tanımlı olarak masaüstü ortamını kullanıyor.

Daha önce Linux ismini duyduysanız muhtemelen Ubuntu'nun da ne olduğunu biliyorsunuzdur. Ancak biz yine de bilmeyenler için Ubuntu'nun dünya genelinde en popüler Linux dağıtımı olduğunu belirtelim. Ubuntu, mevcut sürüm de dahil olmak üzere yakın zamanda çıkacak yeni sürüme kadar ön tanımlı masaüstü ortamı olarak 'u kullanmaktaydı.

Gnome'un ne olduğunu daha ayrıntılı bir şekilde anlatmak gerekirse, bir kullanıcısının ihtiyaç duyacağı temel programlar ve bunları kullanabileceği gelişmiş bir arayüz sunan tamamen lı bir projedir. İşte yıllardır büyük bir ivmeyle gelişen bu proje, sonunda üçüncü sürümünü kullanıcıların beğenisine sundu.

Pek çok insan Linux'un bir Windows alternatifi olduğunu düşünebilir. Aslına bakılırsa bu belki Microsoft için dahi böyle olabilir ama açık kaynakçılar için Linux bir özgürlüktür. Yani Linux sayesinde kullandığınız işletim sistemini istediğiniz şekilde kişiselleştirebilirsiniz. İşte sırf bu sebeple sadece Gnome değil, KDE ve XFCE gibi daha farklı masasüstü ortamları da bulunuyor. Tıpkı sadece Ubuntu yerine Debian, Slackware, Pardus, ve Fedora gibi farklı dağıtımların olduğu gibi...

Gnome da pek çok kullanıcı için bir tercih sebebi. Basit arayüzü ve kullanım kolaylığı sayesinde Ubuntu gibi pek çok dağıtım ön tanımlı olarak Gnome masaüstü ortamını kullanıyor. Gelelim Gnome 3.0 ile birlikte gelen değişikliklere;

Yeni sürümün öncelikle beş yıl süren bir çalışmanın ardından baştan sona sıfırdan yazıldığını belirtelim. Bu da yepyeni bir teknolojinin bizleri bekliyor olduğu anlamına geliyor. Bunun dışında arayüzde de büyük bir değişiklik var. Mac OS X kullanıcılarının aşina olduğu dock, Gnome 3.0 ile birlikte ekranın sol tarafında ön tanımlı olarak geliyor. Dock'un ekranın solunda kullanılmasındaki amaç ise, artık monitörlerin geniş ekran olmasından dolayı yatay yönde oldukça geniş bir alana sahip olunması ve bu alanı da en etkili şekilde kullanabilmek.

Gnome 3.0'ı merak edenler www.gnome3.org adresini ziyaret edebilir. openSUSE ve Fedora projeleri Gnome 3.0'ı ön tanımlı olarak sunuyor. İsterseniz bu dağıtımlara ait LiveCD imajlarını da resmi siteden indirebilirsiniz.
YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ordan burdan ordan burdan

bence bu tarz şişirilen işletim sistemleri işlevsel olarak örnek aldıkları microsoftu geçmeleri için çok geç artık. sadece arayüz mantığıyla olacak iş değil. gerekli güncellemelerin, kullanım kolaylığının ve entegre sistemlerin uyumuyla alakalı bir durum. onun içindir ki her ubuntucunun bilgisayarında bir windows yatar. bence mac os x tartışmasız en iyisi ama hepsinin alacağı daha çok yol var.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 19.04.2011 13:08
erman erman

ubuntucular biraz daha beklese çok iyi olacak son beta 11.04 için yayınlandı lakin ben 10.10 dan yükseltirken var olanı da kaybettim, yükseltmelerde galiba en iyisi biraz beklemek ve tepkileri görmek yoksa başınıza bi heves uğruna çok iş açabiliyorsunuz

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 18.04.2011 00:23

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yazılım Toplam kayıt: 60

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın