| Üye ol | 18 Ocak 2017,Çarş

- ortaklığı ve 'ın kaderi

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 28.03.2011, 16:06 Güncelleme Tarihi: 16.11.2011, 14:52
Etiketler:
developer geliştirici nokia forum nokia microsoft qt symbian
Nokia - Microsoft ortaklığı ve Symbian'ın kaderi

Forum 'nın başkan yardımcısı Purnima Kochikar, lerine Nokia - ortaklığının yol haritasını açıkladı.

Nokia ekosistemini geliştiren yazılımcıların toplanma noktası yıllardır Forum . Bu forum üzerinden lerine elinden gelen tüm desteği veren Nokia, Microsoft ile yaptığı ortaklık yüzünden geliştiricilerini kaybetme korkusuyla karşı karşıya. Daha önce yerine anlaşma yapması beklenen Google'ı ve çalışanlarını da Microsoft anlaşması ile kızdıran Nokia'nın, Microsoft'tan 1 milyar doları şimdiden aldığı da geçtiğimiz haftalarda iddia edilmişti.

platformuna verdiği maddi desteği de durduran Nokia, yavaş yavaş geliştiricilerini kaybetmeye başlayınca, Forum Nokia'nın başkan yardımcısı Purnima Kochikar da geliştiricilere ayrıntılı bir açıklama yapmayı gerekli gördü.

İnsanların aklına gelen ilk sorunun "Symbian ekosistemi ne zaman ölecek?" olduğunu söyleyen Kochikar, piyasaya çıkacak ilk Windows Phone 7'li Nokia'nın, Symbian ekosistemini öldürmeyeceğini belirtti. Günde ortalama 1 milyon 'lı telefon sattıklarını belirten Nokia, hazırda 600 milyon adet Symbian'lı telefonun dünyanın dört bir yanında kullanıldığını belirtti. Özellikle Rusya, Çin, Türkiye gibi pazar payının önemli bir kısmını elinde bulunduran Nokia'nın bunu ancak Symbian'ın yerelleştirilmesi ile başardığını ve Windows Phone 7'nin bu kadar geniş bir yelpazeye kısa süre içinde hitap edemeyeceğini düşündüğünü belirtti.

Symbian'ın yaşam döngüsünün sona ermesine daha seneler olduğunun altını çizen Kochikar, Qt platformundan da geliştiricilerin ümidini kesmemesi gerektiğini belirtti. Qt'nin şirket stratejisinin bir parçası olduğunu ve uygulama içi satın alma, uygulama içi reklamlar, uygulama verileri yeni bir tarayıcı ve donanım iyileştirmeleri yaptıkların belirtti.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yazılım Toplam kayıt: 46

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın