| Üye ol | 24 Ocak 2017,Salı

Oyun geliştiricileri DirectX aradan çekilsin istiyor

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 22.03.2011, 10:57 Güncelleme Tarihi: 16.11.2011, 14:38
Etiketler:
grafik kartı OpenGL john carmack Direct3D ekran kartı grafik donanım
Oyun geliştiricileri DirectX aradan çekilsin istiyor

Geliştiricilerin dan daha iyi yararlanabilmeleri için API’ler tarihe karışabilir.

konusunda sektörün en deneyimli isimlerinden birisi olan id Software'den John Carmack'ın açıklamalarından sonra görünen o ki bu konuda daha derin bir araştırılma yapılmış. Netice ise Microsoft için bir hayli düşündürücü, çünkü geliştiricilerin çoğu artık pek de DirectX kullanma taraftarı değil gibi görünüyor. Carmack'ın hakkındaki olumlu sözlerinden sonra sektörün bu konuya nasıl tepki vereceği de merak ediliyordu.

AMD'nin geliştirici ilişkileri ekibinden Richard Huddy, artık kimsenin API (uygulama programlama arayüzü) istemediğini vurguluyor. Huddy, günümüz grafik kartlarının oyun konsollarından çok daha gelişmiş olduğunu ancak buna rağmen oyun içi görseller konusunda tam performans alınamadığını vurguluyor. Bunun çözümü olarak da geliştiricilerin a düşük seviyeli bir yetki verilmesi fikrini ortaya atıyor. Böylelikle geliştiriciler de kendi kabiliyetlerini daha başarılı bir şekilde gösterebilecek programlar yazabilecekler.

Şimdilik bu konunun uyumluluğu ya da geliştiricilerin konuyla ilgili bilgili olup olmadığı düşünülmese de Huddy'nin fikrinin mantıklı olduğunu kabul etmek lazım. Bu durumdan ise karlı çıkanın oyuncular olacağı ve geliştiricilerin donanım üzerinde daha etkili olacağı için oyunların grafiklerinin de çağ atlayacağını tahmin etmek çok da zor değil. Tabi bu gelişmelerin ne zaman gerçekleşeceğine dair bir şeyler söylemek için çok erken.
YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yazılım Toplam kayıt: 42

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın