| Üye ol | 24 Ocak 2017,Salı

Internet Explorer 9 testleri yalan mıydı?

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 17.02.2011, 10:04 Güncelleme Tarihi: 16.11.2011, 11:39
Etiketler:
firefox 4 browser internet explorer 9 html 5 css 3
Internet Explorer 9 testleri yalan mıydı?

Internet Explorer 9 için yapılan uyumluluk testleri, Firefox’un hala gerisinde olduğunu gösteriyor.

Kıran kırana rekabetin yaşandığı browser piyasasında eski ihtişamlı üstünlüğüne geri dönebilmeye çalışan Microsoft, geçtiğimiz günlerde Internet Explorer 9 RC'yi (aday sürümü) yayınladı. Internet Explorer 8'den daha iyi olduğu kesin olan IE 9'un Firefox 4 ile karşılaştırılmasından elde edilen sonuçlar ise Microsoft için pek de iç açıcı değil. Tabi bu durum da insanın aklına da "Microsoft'un sitesindeki Internet Explorer 9 istatistikleri yalan mıydı?" sorusu geliyor.

Microsoft tarafından yeni yayınlanan karşılaştırma sonuçlarına nazire yaparcasına Firefox çalışanı Paul Rouget tarafından yapılan testler, açıkçası Teknokulis.com olarak daha önce yaptığımız performans testlerine kesinlikle Microsoft'un yayınladığı sonuçlardan daha yakın.

Testler Microsoft'un her fırsatta övündüğü HTML 5 ile Internet Explorer 9'un arasının pek de iyi olmadığını gösteriyor. Varsayılan ayarlarla ve browserlara hiçbir uygulama eklenmeden yapılan testlerde 'ün desteklediği 255 HTML 5 öğesine karşın IE 9'da bu sayı 130'da kalıyor. Daha da çarpıcı olan sonuç ise 2 yıl önce piyasaya çıkmış olan Firefox 3.5'te bile bu sayı 142'ydi. Desteklenen platformlar konusunda da Internet Explorer 9, rakibinin bir hayli gerisinde kalmış gibi görünüyor. IE 9'u, kullanıcılar sadece Windows Vista ve Windows 7'de kullanabilirken, Firefox 4, Windows Vista, Windows 7, Windows XP, GNU/Linux, Mac OS ve Android işletim sistemlerinde kullanılabiliyor.

uyumluluğunda Firefox'un %88'lik başarısının yanında sadece %54 ile kalan IE 9 konusunda da Firefox'a yetişemiyor. CSS 3 uyumluluğunda da Firefox 4 %87'lik oranı ile %74'lük orana sahip olan Internet Explorer 9'un önünde. Javascript API'si uyumluluğunda da Firefox 4 %90'a %48 gibi büyük bir farkla birinciliğini koruyor. Bütün web standartları göz önüne alındığında Firefox 4'ün uyumluluğu %87 ile birinci sıradayken Internet Explorer 9 %61'lik bir uyumluluk oranına sahip oldu. Ki bu da geçen sene piyasaya çıkan Firefox 3.6'nın %65'lik uyumluluk oranını bile geçmeye yeterli olmuyor.

Donanımsal hızlandırma, yani gerektiğinde CPU yerine grafik işlemciyi kullanma konusunda Firefox 4 ile Internet Explorer 9 tamamen aynı diyebiliriz. Ancak IE 9 bu özelliğini sadece Windows 7 ve Vista işletim sisteminde kullanabilirken Firefox 4 fazladan Mac, Windows XP ve Linux işletim sistemlerinde de bunu başarabiliyor.

Yıllar önce tahtını diğer lara kaptıran Internet Explorer , bir gün o eski ihtişamlı günlerine dönebilecekse de bunu başaracak olanın IE 9 olmadığını tahmin edebilmek çok zor değil. Firefox 4'ün hala birçok açıdan gerisinde kalmış olan IE 9, neredeyse uyumluluklar konusunda Firefox'un eski sürümlerini bile geçemiyor. Gelecek güncellemelerle bu uyumlulukların sayısının artıp artmayacağını ise bize zaman gösterecek.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

Mr. NET Mr. NET

Vista çıkmadan hakkında öyle güzel şeyler duymuştuk ki, ürün bir çıktı halen yama üstüne yama yiyor. ie 8 e yama tutmayacağını anladılar ve ie 9 u çıkartıyorlar. ie ile işim olmaz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 17.02.2011 22:41

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yazılım Toplam kayıt: 11

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın