| Üye ol | 22 Ocak 2017,Pazar

Ice Cream Sandwich ufukta gözüktü

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 11.05.2011, 10:22 Güncelleme Tarihi: 11.05.2011, 12:19
Etiketler:
android 2.4 ice cream sandwich android 2.4 ice cream sandwich tablet android
Android Ice Cream Sandwich ufukta gözüktü

Google, nihayet mobil işletim sistemi 'in yeni sürümünü duyurdu.

Rakiplerini teker teker geçmeye devam eden Google imzalı mobil işletim sistemi, Ice Cream Sandwich'i duyurdu. Ice Cream Sandwich (dondurmalı sandviç) ismiyle iştahımızı açmaya devam eden işletim sisteminin yeni sürümü, birçok önemli yenilikle birlikte gelecek. Android Ice Cream Sandwich'in Android 2.3 (Gingerbread) ve Android 3.0 (Honeycomb) sürümlerinin arasında bağlantı olacak en önemli sürüm olduğu düşünülüyor. ler için çıkarılmış olan Android 3.0 Honeycomb işletim sistemindeki birçok önemli özelliği akıllı telefonlara da getirecek olan güncellemenin her donanımda sorunsuz çalışabilmesi hedeflenmiş.

Ice Cream Sandwich'teki yeniliklerden birisi, yeni API'leri (uygulama programlama arayüzü) ile geliştiricilerin işini bir hayli kolaylaştırması. Ayrıca farklı ekran çözünürlüklerine uyumluluk konusunda da geliştirmeler yapılmış. Tanıtılan API'lerden birisi olan yüz takip eden kamera, yeni sürümün en sıradışı özelliklerinden birisi. Bu yeni sistem, kameranın önünde konuşan iki kişi varken hangisinin konuştuğunu anlayarak ona odaklanıyor ve görüntülü konuşmayı daha etkili bir hale getirebiliyor.

Yeni sürüm, Honeycomb'da gördüğümüz birçok özelliği de akıllı telefonlara getiriyor. Bunların arasında da holografik kullanıcı arayüzü ve çoklu işlem çubuğu da bulunuyor. Böylelikle tablet kullanıcılarının yaşadığı Android deneyimine çok yakın bir kullanıcı deneyimini akıllı telefon kullanıcıları da yaşayabilecek. Android ürün yönetimi bölüm başkanı Hugo Barra, "Bizim Ice Cream Sandwich'teki amacımız, cihaz farketmeksizin her yerde çalışabilen bir işletim sistemi yapmak. Ice Cream Sandwich, Honeycomb'lu tabletinizdeki sevdiğiniz her şeyi akıllı telefonunuza getirecek. Buna holografik kullanıcı arayüzü, daha etkili çoklu işlemler, yeni launcher ve daha zengin widgetlar dahil." açıklamalarını yaptı.

İlk bakışta Ice Cream Sandwich her ne kadar çok büyük bir yenilikmiş gibi görünmese de tabletlerdeki birçok özelliği akıllı telefonlara getirmesiyle belki de önümüzdeki yılların mobil pazarına yön verebilecek bir sürüm olabilir. Ayrıca Google'ın henüz paylaşmadığı ve gizli tutmayı tercih ettiği bir takım yenilikler de olabilir. Yılın 4. çeyreğinde çıkacağı bilgileri dolaşan bu yeni sürümle ilgili bir soru noktası ise kendi arayüzüne sahip telefonlar için geçerli. HTC'nin birçok modelinde bulunan HTC Sense arayüzü, bu yeni işletim sisteminin bu telefonlara uygun sürümünün çıkmasını geciktirebilecektir. Yani farklı telefonlara sahip Android işletim sistemli telefon kullanıcıları Android Ice Cream Sandwich ile farklı zamanlarda tanışabilir, ve hatta bazıları önümüzdeki yıla da kalabilir.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Toplam kayıt: 194

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın