| Üye ol | 22 Ocak 2017,Pazar

Apple ve Google, lık iddialarını yalanladı

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 26.04.2011, 11:26 Güncelleme Tarihi: 26.04.2011, 12:40
Etiketler:
iphone steve jobs lokasyon ajan iOS ios 4 android
Apple ve Google, ajanlık iddialarını yalanladı

Kullanıcılarının bulundukları yerleri takip ettikleri iddialarına karşı açıklamalar gecikmedi.

Son günlerde ortaya çıkan iPhone ve Android işletim sistemli telefonların kullanıcılarının bulundukları yerin koordinatlarını kaydettiği ve gönderdiği haberi, akıllı telefon kullanıcılarına korkulu anlar yaşatmıştı. Teknoloji dünyasının iki dev firması, iddialara cevap vermekte gecikmedi. Ancak iddiaların ne kadar tatmin edici olduğu ve kullanıcılarının içini rahatlatıp rahatlatmadığı ise tartışılır.

Apple'ın CEO'su , kendisine mail yoluyla sorulan "Beni takip etmeyen işletim sistemli bir cihaza geçmeden önce bu durumla ilgili bizi bilgilendirebilir misiniz? En azından onlar beni takip etmiyor." sorusuna "Onlar takip ediyor. Biz kimseyi takip etmiyoruz. Etrafta dolaşan bilgi yanlış" cevabını verdi. Ancak The Wall Street Journal, bütün yerel servisler kapalıyken bile 'un içerisinde bulunan ve kullanıcıların bulunduğu yeri kaydeden veri tabanının oluşturulabildiğini duyurmuştu.

Steve Jobs'un suçu attığı Google'dan da benzer bir cevap geldi. Google yetkilileri, "Android uygulamasında paylaşımı opt-in'dir (kullanıcının aktif onayına bağlı) ve otomatik olarak kullanıma açılmamaktadır. Google Android kullanıcıları kendi onayları ve kontrolleri doğrultusunda eğer isterlerse bulundukları lokasyon ile ilgili bilgileri paylaşabilirler. Kullanıcıların lokasyon bilgilerini paylaşmaları durumunda, Google lokasyon hizmetine gönderilen bilgiler anonimdir ve hangi kullanıcılara ait olduğuna ilişkin bir takip yapılmamaktadır." dedi.

Google'da saklanan bilgilerin belli bir süre sonra silindiği düşünülürse ve bilgi paylaşımının kullanıcı izinlerine bağlı olarak yapıldığı göz önüne alınırsa bu "lık" konusunda tam olarak aklanamamış olsa da Apple'dan daha masum olduğunu söylemek mümkün. Steve Jobs ise yaptığı açıklamadan sonra kullanıcılarının lokasyonlarının kaydedildiğini tamamen inkar etse de durum pek de öyle görünmüyor. Anlaşılan o ki ve Android işletim sistemli akıllı telefon kullanıcılarını pek de huzurlu günler beklemiyor.
YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Toplam kayıt: 163

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın