| Üye ol | 24 Ocak 2017,Salı

, 'ya fark attı

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 21.04.2011, 16:13 Güncelleme Tarihi: 21.04.2011, 16:17
Etiketler:
apple nokia akıllı telefon iphone
Apple, Nokia'ya fark attı

satışlarıyla karını katlayan , Finlandiyalı rakibine büyük fark attı.

, beklentilerin üzerindeki satışlarının etkisiyle, karını ikiye katladı.Şirketten yapılan açıklamada, 26 Mart'ta sona eren ikinci çeyrekte şirketin karının geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 95 artarak 3,07 milyar dolardan (hisse başına 3,33 dolar) 5,99 milyar dolara (hisse başına 6,40 dolar) çıktığı belirtildi. Apple'ın ikinci çeyrekte gelirleri ise yüzde 83 artış göstererek 24,67 milyar dolara ulaştı.

Karın artmasında, iPhone satışlarının yüzde 113 artışla 18,65 milyona ulaşması etkili oldu. Bilgisayar satışları ise söz konusu dönemde yüzde 28 artarak 3,76 milyona çıktı, bu çeyrekte beklentilerin altında 4,69 milyon adet iPad satıldı. İPod satışları ise yüzde 17 düşerek 9 milyon adete geriledi.

Apple Üst Yöneticisi Steve Jobs, yaptığı açıklamada, ''Çeyrek yılda gelirin yüzde 83, karın yüzde 95 artmasıyla tam güçle çalışıyoruz. Yılın geri kalanında her cephede yeniliklere devam edeceğiz'' dedi.

Şirketin Üst Finansal Yöneticisi Peter Oppenheimer ise ürettikleri her iPad 2'yi sattıklarını, talebin sersemletici olduğunu kaydetti.Şirket yetkilileri, iPad satışı yapılan ülke sayısının gelecek hafta 13 artarak toplamda 39'a çıkacağını belirtti.Apple mevcut çeyrekte ise 23 milyar dolar gelir, hisse başına 5,03 dolar kar beklediğini bildirdi.

'NIN YILIN İLK ÇEYREĞİNDEKİ KARI 344 MİLYON AVRO OLDU

Finlandiyalı cep telefonu üretici Nokia'nın yılın ilk çeyreğindeki karı yüzde 1 azaldı.Dünyanın en büyük cep telefonu üreticisi Nokia, bu yıl ilk çeyrekte karının geçen yıl aynı çeyreğe göre yüzde 1 azalarak 344 milyon avro olduğunu açıkladı. Şirket, geçen yıl aynı çeyrekte 349 milyon avro kar etmişti.

Şirketin, geçen yıl aynı çeyrekte 9,52 milyar avro olan gelirleri ise bu yıl aynı dönemde yüzde 9 artışla 10,40 milyar avroya çıktı. Nokia'nın ilk çeyrekte satışları yüzde 6 yükselişle 7 milyar avroyu buldu.

Nokia Üst Yöneticisi (CEO) Stephen Elop, şirketin, akıllı telefonlara yazılım geliştirmek için Microsoft şirketiyle nihai anlaşmayı imzaladığını, ürün tasarımı ve mühendislik çalışmasını sürdüğünü ifade etti. Nokia, akıllı telefon sektöründe Blackberry, iPhone ve Android telefonlarıyla sıkı rekabet içerisinde bulunuyor.
YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Toplam kayıt: 154

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın