| Üye ol | 20 Ocak 2017,Cuma

: ’tan yeni nesil

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 19.04.2011, 12:01 Güncelleme Tarihi: 19.04.2011, 12:10
Etiketler:
lightRadio 3g baz istasyonu 4g gsm Alcatel-Lucent
lightRadio: Alcatel-Lucent’tan yeni nesil baz istasyonu

Yeni nesil olarak tanımlanan “™”, çevreye duyarlı teknolojisi ve düşük maliyeti ile mobil dünyanın geleceğine ışık tutmaya hazırlanıyor.

her yıl 2.5 milyar € yatırım yaptığı Ar-Ge çalışmaları neticesinde gündeme getirdiği son teknolojiyle, telekom dünyasına bambaşka bir boyut getiriyor. Bell Laboratuvarları tarafından üretilen, yeni nesil mobil teknolojisi "" Türkiye lansmanı, Alcatel-Lucent Teletaş Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kançal ve Alcatel-Lucent Bell Laboratuarları İngiltere ve İrlanda Direktörü Sam Samuel'in katılımıyla 19 Nisan Salı günü Santral İstanbul'da yapıldı.

Alcatel-Lucent Teletaş Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kançal basın toplantısında yaptığı konuşmada, dünya nüfusunun yüzde 59'unun cep telefonu kullandığını, dünyadaki mobil cihaz sayısının ise 5 milyara ulaştığını vurguladı. Kançal, "Tahminler önümüzdeki üç yıl içinde 6,5 milyar mobil bağlantıya ulaşılacağını gösteriyor. 2013'te, cep telefonları dünya çapında en yaygın Web erişim aygıtları olarak PC'lerin önüne geçecek. Bell Laboratuarları'ndaki çalışmalarımıza göre ise; 2015'te akıllı telefon sayısında 18 kat, kablosuz veri trafiğinde ise 30 kat artış göreceğiz" dedi.

Tipik akıllı telefonların 2015 yılında, ayda 3,4 GB veri tüketmesinin beklendiğini dile getiren Kançal, "lightRadio™" teknolojisinin önemini şu şekilde açıkladı: "Bu değer yüksek seviyeli akıllı telefonların günümüzdeki veri tüketiminin 8 katı anlamına geliyor. Gelişen mobil teknolojilerin hızı ve yaygınlığı, 21. Yüzyıla damgasını vuran sorunları da beraberinde getiriyor. Halihazırda baz istasyonları ve teknolojisinin yarattığı çevresel sorunlar ve yüksek maliyeti düşünürsek, mevcut altyapı imkanları ile gelecekteki kullanım artışının karşılanması mümkün görünmüyor. Bu noktada 'lightRadio™' , çağın en büyük buluşu."

Kurulumda % 60, enerji tüketiminde % 50 tasarruf

"Artık daha minimal ağlara ihtiyaç var. Alcatel-Lucent olarak, Bell Laboratuarları ve iş ortaklarımızla bir araya gelerek, çığır açacak yeni ve radikal bir yarattık" diyen Kançal'ın verdiği bilgiye göre; yalnızca bir cep telefonu büyüklüğünde olan "lightRadio™" hem 3G hem de geleceğin mobil teknolojisi 4G için yeterli olacak.

Kurulum maliyetlerinde yüzde 60'a varan oranlarda tasarruf sağlaması beklenen "lightRadio™", mevcut baz istasyonlarından yüzde 50'ye varan oranda daha az enerji tüketecek.

"lightRadio™" ile LTE ve Küçük Hücre mimarisi bir arada kullanılarak, mevcut altyapılarda bile yaklaşık %50 TCO (Toplam Sahip Olma Maliyeti) tasarrufu elde etmek mümkün.

Daha az enerji, daha düşük maliyet

Toplantıda, "lightRadio™"nun teknik özelliklerini Bell Laboratuvarları İngiltere ve İrlanda Başkanı Sam Samuel anlattı. Samuel'in verdiği bilgilere göre "lightRadio™", çevresel ve ekonomik anlamda sunduğu tasarruf ile dünyanın gelmiş geçmiş en büyük buluşlarından biri olma özelliğini taşıyor.

lightRadio™ şu bileşenlerden oluşuyor:

•Yeni Anten ve RRH, anten teknolojisinin yanı sıra yenilikçi çiftleyici, radyo ve yükselticiyi çok düşük emisyonlu besleme (<2watt) ile bir araya getiren, geniş kablosuz spektrumu ile tüm teknolojileri (2G, 3G, LTE) kapsayan 300 g'dan küçük bir küp.

•Yeni Dijital Baz Bant Ünitesi daha küçük olup, Yonga tabanlı mimaride yer alan akıllı dijital yazılımı entegre eden bir Yonga üstü Sistem ile uzaktan programlanabiliyor, yerinde bakımda ve güç tüketiminde tasarruf sağlıyor.

•Yeni Radyo Erişim Ağı, operatör-bulut uygulaması içinde isteğe bağlı olarak kaydırma işlemleri, frekanslar ve antenlerin açılması/kapatılması için kontrol edilebiliyor, kapasitesi talebe uygun hale getiriliebiliyor.

Baz istasyonunda yeni mimari "lightRadio™" çözümüyle, baz istasyonu, fonksiyonel bileşenlerine bölünerek, bu fonksiyonlar anten ve mobil şebeke içerisindeki merkezi noktalara dağıtılıyor. Böylelikle, bulut tabanlı bir mimariye geçilmiş olunuyor.

Ayrıca 2G, 3G ve LTE teknolojileri için kullanılan birbirinden ayrı anten kümeleri birleştirilip tek ve güçlü bir cihazda toplanıyor. Birden fazla frekans ve standart (2G, 3G, LTE) içeren bu cihaz, direklere, bina cephelerine ya da enerji ve genişbant bağlantısı olan herhangi bir yere kolaylıkla ve sorunsuz bir şekilde monte edilebiliyor.

Hedef 100 milyar Euro

"lightRadio™" teknolojisi kurulum kolaylığı sayesinde dünyanın her köşesinde mobil teknolojiyi ulaşılabilir hale getirirken, GSM kullanıcılarına da daha düşük maliyetli iletişim şansı tanıyacak. Kançal, sözlerini şu şekilde noktaladı: "Artık 2G-3G veya geleceğin mobil kullanım teknolojisi 4G için ayrı ayrı istasyon ya da parçalar olmayacak. "lightRadio™" ile her türlü mobil ihtiyaç en az maliyet ve enerji ile sağlanacak. Alcatel-Lucent olarak 2018 yılına kadar lightRadio™ ile 100 milyar Euro'dan daha fazla bir pazar hedefliyoruz.
YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Toplam kayıt: 149

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın