| Üye ol | 20 Ocak 2017,Cuma

Sinir bozucu numaraları araştırılmış

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 18.02.2011, 15:13 Güncelleme Tarihi: 18.02.2011, 15:30
Etiketler:
telefon araştırma sümük
Sinir bozucu telefon numaraları araştırılmış

la bir numarayı ararken bastığınız tuşlar ruh halinizi değiştirir mi?

Her gün onlarca kere yaptığınız numarası tuşlama işinin ruh halinizi etkileyebileceğini düşünmüş müydünüz? Açık söylemek gerekirse biz de düşünmemiştik ancak Würzburg Üniversitesinden Psikolog Sascha Topolinski düşünmüş ve konuyla ilgili bir yapmaya karar vermiş.

Topolinski ilk olarak telefondaki her tuşa sadece bir kere basarak yazılabilecek olan kelimelerin bir listesini çıkartmış. Sonra da deneklerine üstündeki harfler bantla kapatılmış birer telefon vererek belirlediği numaraları aramalarını istedi. Bazı katılımcılara "aşk" ve "arkadaş" gibi güzel çağrışımlı kelimeler verilirken diğerlerine de "korku" ve "" gibi pek de hoş çağrışımları olmayan kelimeleri oluşturan rakamların bulunduğu numaralar verdi. İçinde bulundukları deneyin telefonun ergonomisiyle alakalı bir araştırma olduğunu sanan denekler konudan habersizken bir yandan da "sümük" gibi nahoş kelimelerin Almancalarını farkında olmadan telefona tuşladılar. Numaraları yazdıktan sonra katılımcıların tercihleri sorulduğunda katılımcılar pozitif çağrışımı olan numaraları aramayı tercih edeceklerini söyledi.

Topolinski'nin yaptığı çalışmanın son derece sıra dışı olduğunu kabul etmenin yanı sıra TeknoKulis ekibi olarak deneyi kendi üzerimizde denediğimizde pek de bir sonuç almadığımızı söylemekte fayda var. Araştırmaya dahil olur mu bilemeyiz ama telefonda "saçma"yı tuşladığımızda gerçekten de bunun saçma bir araştırma olduğuna dair bir hisse kapıldık.
YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

muhittin muhittin

Tamamen gereksiz bir araştırma olmuş Almanlar için.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 18.02.2011 17:01

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Toplam kayıt: 65

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın