| Üye ol | 17 Ocak 2017,Salı

50 bin kaçak telefon için toplatma kararı alındı

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 17.02.2011, 17:37 Güncelleme Tarihi: 18.02.2011, 10:57
Etiketler:
Blackberry sar
50 bin kaçak telefon için toplatma kararı alındı

Türkiye, taklit ürün cenneti haline geldi. Uzakdoğu’dan gelen ve orijinal fiyatının çok altında fiyatlarla satılan taklit telefonlar tehlike saçmaya devam ediyor.

Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren, son 1 yılda yaklaşık 50 bin cihaz için insan sağlığını doğrudan olumsuz etkilediği gerekçesiyle toplatma kararı alındığını belirtti. Özeren, "Çoğunlukla Çin'den gelen taklit ürünler ülkeye kaçak yollardan girdiği için hiçbir şekilde test edilmiyor" dedi.

Sağlığımız tehdit altında

Yasal limitlerin çok üzerinde değerlerine sahip taklit telefonlar insan sağlığını olumsuz etkiliyor. ABD'de 1,6 SAR değerinin üzerindeki telefonlara satış izni verilmezken bu limit AB ve Türkiye'de 2,0 olarak belirlenmiş. AB ülkelerinde bağımsız kurumlarca yapılan testler sonucu belirlenen SAR değerlerinin telefonların üzerine yazılması mecburi iken ülkemizde bu konuda herhangi zorunluluk bulunmuyor.

SAR Nedir?
SAR (Specific Absorbtion Rate) özgül soğurma oranı, kilogram doku başına yutulan elektromanyetik gücü gösterir. Yüksek SAR değerine sahip elektronik cihazlar insan sağlığını olumsuz etkilemekte ve ölümle sonuçlanabilecek sağlık problemlerini beraberinde getirmektedir.


Kaçak telefon nasıl anlaşılır?
Telefonunuzun kaçak olup olmadığını sadece 2 işlemle öğrenmek mümkün.

Buna göre;

1- Cep telefonunuzda *#06# tuşlarına basın. Telefonunuzun 15 hanelik IMEI numarası ekranda görünecektir.

2- IMEI numaranızı http://imei.tk.gov.tr adresinden girip sorgulama yapın. Telefonunuz kayıtlı görünüyor ise sorun yok. Kayıtlı görünmüyor ise TK tarafından ilan edilecek yere 5 YTL yatırıp telefonunuzu kayıt ettiriyorsunuz. Aksi takdirde cep telefonunuza önce bir uyarı mesajı gönderiliyor, sonra da tamamen kapatılıyor ve Türkiye sınırları içinde kullanılamaz oluyor.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Toplam kayıt: 62

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın