| Üye ol | 22 Ocak 2017,Pazar

Intel Itanium bitti mi? Bitmedi mi?

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 24.03.2011, 11:48 Güncelleme Tarihi: 24.03.2011, 16:35
Etiketler:
oracle hp intel itanium hp-ux itanium intel
Intel Itanium bitti mi? Bitmedi mi?

’ın artık Itanium platformunu kullanmayacağı açıklamasından sonra Intel ve ’den Itanium için destek mesajları geldi.

Geçtiğimiz salı günü dünyanın en büyük iş yazılımları tasarımcısı olan , artık Intel'in Itanium platformu için yazılım geliştirmeyeceğini duyurmuştu. Gerekçesi Intel'in x86 üzerine yoğunlaştığını ve Itanium'un ömrünün sonuna yaklaştığını olan bu kararın arka planında başka sebepler bulunuyordu. Oracle'ın bu kararı almasında en etkili olan sebebin Sun Microsystems'ı satın alması ve kendi server platformunu oluşturmak üzerine yoğunlaştığı biliniyor. Ayrıca Oracle, Microsoft ve RedHat'in de Itanium platformuna yazılım üretmeyi bıraktığını vurguladı.

Intel cephesinden konuyla ilgili bir açıklama gelmesi de çok geç olmadı. Intel konuyla ilgili olarak Itanium platformuna bağlı olduklarını ve geliştirmeye devam edeceklerini açıkladı. Bu açıklamanın da Oracle'ın Itanium'un ömrünün sonuna yaklaştığı iddiasına cevap olduğu son derece açık. Intel'in 2012 ve 2013 yol harita açıklanmamış olsa da Itanium platformu için yeni bir şeyler görmemiz de olası.

Intel'i rahatlatan açıklama ise 'den geldi. Hewlett-Packard da çarşamba günü yaptığı açıklama da Itanium desteğini kesmeyeceklerini açıkladı. Hatta bu konuda kesin bir süre vermekten de çekinmedi. işletim sistemi için en az 10 yıl boyunca Itanium'un arkasında olduklarını duyuran HP, Oracle'ın tutumunu da anti-müşteri yaklaşımı olarak değerlendirmeyi unutmadı. Oracle'ın kendi Sun SPARC mikroişlemci platformuna kavuşmasından sonra Itanium'un merak edilen geleceği de böylelikle biraz da olsa kesinleşmiş oldu.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın