| Üye ol | 22 Ocak 2017,Pazar

resimleri herkese açık

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 20.02.2012, 11:54 Güncelleme Tarihi: 20.02.2012, 13:45
Etiketler:
facebook facebook zaman tüneli kapak resmi facebook gizlilik facebook güvenlik
facebook zaman tüneli gizlilik

'un Zaman Tüneli arayüzüne geçişte yaptığı büyük ihmal ve yanlış yönlendirme, profilinizin gizliliğinde sıkıntı yaratabilir.

'un son dönemde en çok eleştiri aldığı konu "Zaman Tüneli" sayfaları oldu. Güvenlik açısından bakıldığında bir Facebook kullanıcısının Zaman Tüneli profiline geçmesiyle gizlilik ayarlarında herhangi değişiklik olmuyor. Zaman Tüneli profillerinde gizlilik ayarları aynen korunuyor. Teknik olarak bakıldığında ise "Zaman Tüneli" ile sadece içeriklerin profilinizdeki görünümü değişiyor. Duvar adı verilen tek kolonluk eski görünüm yerine zaman çizelgesi üzerinde çift kolonla sıralanmış Zaman Tüneli görünümü geliyor.

Kapak fotoğrafları herkese açık

Zaman Tüneli'nin aslında önemli tek bir açığı mevcut. Zaman Tüneli'nde kullanıcılar profillerine 'kapak resmi' adı verilen 850x315 ölçülerinde bir resim ekliyorlar. Facebook, için "sizi temsil edecek kendinize ait özel bir görüntü koyun" şeklinde kullanıcıları yönlendiriyor. Buraya kadar her şey güzel görünüyor ancak kapak fotoğraflarının saklandığı albüme göz atınca Facebook'un ihmali ortaya çıkıyor. Kapak fotoğrafı olarak kullandığınız tüm resimler bu albümde saklanıyor ve bu albüm herkese açık!

Kapak fotoğrafı olarak seçtiğiniz fotoğrafın 850x315 ölçülerinde bir bölümü sayfanızda görüntüleniyor. Kapak fotoğrafınızı seçtikten sonra 850x315'lik bu bölümü siz ayarlıyoruz. Ancak bu resimler orijinal haliyle " Kapak Fotoğrafları" adlı albüme kaydediliyor. " Kapak Fotoğrafları" albümüne gizlilik ayarı yapmak mümkün değil, bu albümdeki resimleri tüm Facebook üyeleri görebiliyor. Facebook'un "kendinize ait özel bir görüntü koyun" diyerek yönlendirdiği kullanıcıların gizliliklerini düşünmemiş olması büyük bir ihmal. Facebook.com/timeline sayfasından tek bir tıklama ile Zaman Tüneli'ne geçiş sunan Facebook, kullanıcılarına kişisel gizlilikleri konusunda bir bilgilendirme yapmıyor.

Ne yapmalı?

'ne geçtiyseniz " Kapak Fotoğrafları" isimli albümünde herkesle paylaşmak istemediğiniz resimleriniz olmadığından emin olun. Ayrıca Zaman Tüneli'ni kapak fotoğrafı yüklemeden de kullanmak mümkün.

Editörün Notu: Facebook, bu güvenlik açığını diğer albümlerde olduğu gibi "Kapak Fotoğrafları" albümüne de gizlilik ayarları ekleyerek rahatlıkla çözebilir. Arkadaş listemizde olmayan ya da bizim izin vermediğimiz kişilerin kapak fotoğrafımızı görmesinin zaten bir anlamı yok.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

gülüm gülüm

uzaktaki birini görmek hatırlamak istiyorsan kapak resmi bir fırsattır bence haksız mıyım resmin görünmesin istemiyorsan sende kendi resmin yerine sanal bir resim koyarsın

Aynı Görüşte misiniz?
evet20
hayır2
cevapla 13.12.2013 18:53
Başak Başak

bence gülüm haklı ona katılıyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır2
cevapla 29.01.2014 21:12
Hakan Hakan

Salak değilseniz anlarsınız zaten herkese açık olduğunu sonuçta o kapak fotoğrafı profilinizin bir parçası :)

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır32
cevapla 13.10.2012 11:00
başak başak

belki resmini göstermek istemeyebilir

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 30.01.2014 15:00
sefa sefa

Çok saçma kapak fotoğraflarını görmelerini bıraktım paylaşılabiliniyorda......neden herkese açık..?

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır7
cevapla 16.09.2012 21:27
şükran şükran

28 .02. 2012 tarihi itibariyle tüm hesaplar zorunlu zaman tüneline geçiş yapılacağı ve iki gün hesapları dondurduğumuz taktirde zaman tüneline geçiş yapmaktan kurtulacağımız duyumunu aldık ve hesapları dondurduk...kendimizce yapmış olduğumuz uygulama (tedbir) ne kadar mantıklı bilemem zaman tüneline geçmek istemiyorum... zorunlu olarak geçtik diyelim geri dönüş mümkün olabilecek midir? bilgisi olandan yanıt bekliyorum teşekkürler:)

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır4
cevapla 28.02.2012 08:58
Mecnun Mecnun

facebook kendisi halka açılsın ama bizim resimlerimizi halka açmasın!!!!!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet26
hayır2
cevapla 20.02.2012 14:05
Başak Başak

haklısın biz değil fecebook halka açılsın

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 30.01.2014 15:25

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

İnternet Toplam kayıt: 534

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın