| Üye ol | 21 Ocak 2017,C.tesi

Birincilik 'un

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 07.05.2011, 08:00 Güncelleme Tarihi: 07.05.2011, 08:00
Etiketler:
facebook internet TİB araştırma
Birincilik Facebook'un

öğrencilerin alışkanlıklarına yönelik Ankara'da gerçekleştirdiği ya göre, sosyal paylaşımda ilk sırayı alıyor.

AA muhabirinin Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın () sitesi http://www.guvenliweb.org.tr'den aldığı bilgiye göre, 11–24 Nisan 2011 tarihleri arasında kutlanan İnternet Haftası etkinlikleri çerçevesinde, TİB İnternet Dairesi uzmanları Ankara'daki bazı okullarda internetin güvenli kullanıma yönelik bilinçlendirme seminerleri gerçekleştirdi.

Ankara'da Fatma Yaşar Önen Ticaret Meslek Lisesi, ODTÜ Geliştirme Vakfı Okulları ve Nesibe Aydın İlköğretim Okullarında gerçekleştirilen sunumlarda öğrencilere internetin faydaları, internet ortamında karşılaşılabilen riskler ve alınması gereken tedbirlerle internetin güvenli, etkin ve doğru kullanımı hakkında tavsiyelerde bulunuldu. Seminerlerde, öğrencilere internet kullanım alışkanlıklarıyla ilgili çeşitli sorular da yöneltildi.

Buna göre, öğrenciler interneti sırasıyla en çok sosyal paylaşım, oyun ve ödevleri için kullanıyor. Sosyal paylaşımda ise ilk sırayı alıyor, hemen her öğrencinin Facebook hesabı bulunuyor. Bazı öğrencilerin Facebook'taki arkadaş sayısı 200'ün üzerindeyken, gerçek hayatta samimi oldukları insan sayısı sadece 20'de kalıyor. Çocuklar, Facebook'ta çok arkadaş sahibi olmakla övünürlerken bunlardan birçoğunu tanımıyor. Ayrıca, Facebook kullanma yaşının 13 olmasına karşın ilköğretim 5. Sınıf ve altında birçok öğrencinin de Facebook hesabı bulunuyor.

Yapılan seminerlerde öğrenciler arasında oldukça popüler olan Facebook gibi sitelerde nelere dikkat edilmesi gerektiği, gizlilik ayarlarının önemi ve nasıl yapılması gerektiğiyle nelerin paylaşılması, nelerinse paylaşılmaması gerektiği üzerinde duruldu.

Özellikle internet ortamında aktarılan herhangi bir bilginin asla silinemediği, bu nedenle de öğrencilerin gelecek yaşantılarını olumsuz etkileyebilecek özel bilgilerin asla paylaşılmaması gerektiği vurgulandı. İnternet kullanımında dikkat edilmesi gereken temel hususlar öğrencilerin yaş gruplarına göre çeşitli animasyon ve kısa film gösterimleriyle vurgulandı. Öğretmenlerden gelen talepler doğrultusunda öğrencilere internette ödevlerini hazırlarken sadece ''Google'' arama motorunun üst sıralarına bağlı kalmamalarının, birkaç farklı kaynaktan aldıkları bilgiyi doğrulamalarının ve mutlaka bilginin kaynağını göstermelerinin önemine değinildi.

Kaynak: AA

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

Mert Eren Mert Eren

Bu facebook göründüğü kadar masum bir site değil, bu site aracılığı ile ajanlık yapıldığını düşünüyorum. Assange bile geçenlerde bunu söyledi.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 07.05.2011 15:29

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

İnternet Toplam kayıt: 100

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın