| Üye ol | 21 Ocak 2017,C.tesi

İnternet yasakları yatırımı kesiyor

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 06.05.2011, 11:10 Güncelleme Tarihi: 06.05.2011, 11:10
Etiketler:
Turkcell superonline dijital ipek yolu sansür BTK
İnternet yasakları yatırımı kesiyor

Türkiye'yi na çevirecek veri merkezi, veri borsası projeleri 'nın filtreleme ve yasaklama kararlarına kurban oluyor, yatırımlar komşuya kayıyor

ve filtre tartışmaları İstanbul'da kurulması planlanan Veri Borsası projelerine darbe vurmaya başladı. Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu () tarafından yürütülen filtreleme ve yasaklamalar İstanbul'a rakip olan Sofya ve Dubai'nin eline koz veriyor ve sivil örgütlerin haklı tepkisini çekiyor. Türk Telekom ve 'in dijital "İpek Yolu" projelerinin bir parçası olarak milyonlarca liralık veri merkezi projeleri de tehlikeye düşüyor. Turkcell 2012'de tamalanacak 100 milyon TL'lik veri merkezi projesine başladığını duyurmuştu. Yine çok büyük veri merkezi şirketlerinin bir kısmı İstanbul'a yatırım yapmış, bir kısmı da fırsat kolluyordu. Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan yatırım için davet ettikleri Google yetkililerinin yasakları örnek gösterek Sofya'yı düşündüklerini söylemesinin düşündürücü olduğunu söylüyor. Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım 2 ay önce içerik şirketlerinin faaliyetlerini Türkiye'ye taşıması için davet ederken, regülasyonun keyfi uygulamalarından çekinen şirketler içeriği yurtdışına taşıyor.

MALİYET KULLANICIYA

Türkiye'de üretilen ve yayınlanan pek çok içeriğin yurtdışına kaçmasına neden olacak gelişmeler İnternet Servis Sağlayıcı şirketleri de ürkütüyor. Devlet kurumlarının filtre program uygulamasını zorunlu tutması hem internet servis sağlayıcılarına ek maliyet yüklüyor. Memnun olmayan kullanıcılar sorunlarla ilgili şirketlerin çağrı merkezlerini meşgul etmelerine neden olacağı iddia ediliyor.

YASAKLAR ÇÖZÜM DEĞİL

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) Başkanı Yusuf Ata Arıak çocuklar ve gençler konusunda hassasiyetin haklı bir talep olduğunu belirterek, "Ancak bulunan çözüm başkalarının ekmeğine yağ sürüyor. Devlet eliyle filtreleme haklı sebepler gösterilerek haklı gösterilemez. Veri Borsası ve veri merkezi projelerini sansür ve filtreleme tartışmalarına kurban veriyoruz. BTK bu tür kararları alırken sivil örgütleri yanına çekerek batılı örneklerde olduğu gibi hareket etmeli. Türkiye'nin rakibi olan ülkelere koz vermemeliyiz. Sivil hayata müdale olarak algınan bu kararlar Türkiye'yi yasakçı ülke olarak gösteriyor" diye konuştu.

Yasaklar Sofya'yı öne çıkarıyor
RCM projesiyle Türkiye'yi dijital "İpek Yolu", İstanbul'u veri merkezinin başketi yapmaya çalıştıklarını hatırlatan Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, "Biz bu iş için çaba sarf ederken sınırdan 100 kilometre uzaklıkta Google ve milyonlarca kullanıcıya sahip oyunlara barındırma hizmeti veren Telia Sonera, Sofya'ya yatırım yapıyor. Biz Türkiye için Sofya'ya gitmeye direniyoruz. Yasak kararları bu çabalara darbe vuruyor" dedi.

Ücretsiz filtreleri firmalar dağıtıyor
Avrupa Birliği ve ABD'de devlet filtre uygulamak yerine eğitim çalışmaları ile firmaların, sivil toplum örgütlerinin hareketlerini destekliyor. Ailelere hem okulda hem evde filtre kullanmaları öneriliyor. Tercih ailelere bırakılıyor. Türkiye'de de TTNET, Turkcell Superonline, Koçnet basit filtreleme programlarını ücretsiz olarak kullanıcılara sunuyor. Çok düşük ücretlerle de daha gelişmiş sürümlerini ve anti virüs programlarını kullandırıyor. Devlet eliyle filtre uygulamak haklı sebepler de olsa sansür, yani sivil ortama müdahale olarak algılanıyor.
YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

İnternet Toplam kayıt: 99

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın