| Üye ol | 22 Ocak 2017,Pazar

'nın "22 Ağustos" olayına tepki yağıyor

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 05.05.2011, 16:33 Güncelleme Tarihi: 05.05.2011, 16:46
Etiketler:
BTK Tayfun Acarer sansür engelleme
BTK'nın

ne kadar "Olay öyle değil" dese de artık olay ülkemiz sınırlarını da aştı. Tüm dünyadan tepki yağıyor.

"İnternetin ölüm tarihi: 22 Ağustos" manşetlerini neredeyse her yayında gördük bu hafta içinde. 'nın yayınladığı ve 22 Ağustos'ta uygulanmaya başlanacak olan "İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar Taslağı" haliyle en büyük tepkiyi internet üzerinden gördü. Facebook ve Twitter başta olmak üzere sosyal ağlarda çığ gibi büyüyen tepki, BTK Başkanı 'i de açıklama yapmak zorunda bıraktı. ''Şu andaki konumunda kalmak isteyenlerin herhangi bir şey yapmaları gerekmiyor'' dese de Tayfun Acarer, hem Türk, hem dünya basını tepkisini göstermeye devam ediyor.

Sınır Tanımayan Gazeteciler'in (Reporters Sans Frontieres - Reporters Without Borders) yayınladığı haberde de tepkisi çok sert oldu. Türkiye'de BTK tarafından hayata geçirilmesi planlanan uygulama için "trajikomik" tabirini kullanan örgüt, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın sözcük tabanlı filtreleme uygulamasını nitelerken de "gülünç" terimini kullandı.

Sınır Tanımayan Gazeteciler'in açıklamalarında da yasak kararına karşı son derece sert ifadeler kullanılırken, yasak karşısında gülmekle ağlamak arasında tereddüt edildiği ifadelerine yer verildi. Türkiye'deki internet mevzuatını düzenleyen 5651 sayılı kanuna da sert eleştirilen yönelten örgüt, söz konusu kanunun özellikle 8'inci maddesinin, "yeterli şüphe" olması halinde internet sitelerine erişimin bloke edilmesine imkân tanıdığına dikkat çeken RSF, aynı yasanın 9'uncu maddesinin de, haklarının ihlâl edildiğini düşünen bireylere sitede "suç unsuru oluşturduğunu düşündükleri" içeriğin kaldırılmasını talep etme hakkı tanıdığını belirtti. YouTube, Google, Mysapce ve Vimeo gibi sitelere yasak getirildiğini, Facebook'un da yasak riski altında olduğunu ileri sürdü.

Örgüt olayın ardından Türkiye'yi internet düşmanı ülkeler listesine aldı. İşte listede bulunan diğer ülkelerden birkaçı. Bahreyn, Belarus, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Eritre, Fransa, Libya, Malezya, Rusya, Tayland, Sri Lanka, Tunus.

Kaynak: ComputerWorld Türkiye

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

İnternet Toplam kayıt: 96

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın