| Üye ol | 22 Ocak 2017,Pazar

'dan 'ye özel teknolojisi

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 29.04.2011, 11:34 Güncelleme Tarihi: 29.04.2011, 11:40
Etiketler:
arama algoritması arama arama motoru türkçe türkiye istockphoto
iStockphoto'dan Türkiye'ye özel arama teknolojisi

'nun yeni artık kullanıcının dilini ve bulunduğu yeri dikkate alarak sonuçların çok daha hızlı ve kolay bir şekilde bulunmasına yardımcı olacak.

'nun sağlam motorunun arka planında çalışan yeni algoritma, kullanıcının dilini ve bulunduğu yeri dikkate alarak sonuçları buna göre öncelik sırasına diziyor.

Yerel olarak uygun arama ile belirli bir konuda arama yapan kullanıcılar, dünyanın başka yerlerinden arama yapan kullanıcılarla eşit sayıda dosya görecek fakat bu sonuçların sıralaması farklı olacak. Sözgelimi İngiltere'den bir kullanıcı "money" (para) için bir arama yaparsa, gösterilecek ilk sonuçlar büyük olasılıkla İngiliz Sterlini, Euro ve bir çuval altın ya da uluslararası para birimi sembolleri gibi bazı evrensel para temsilleri olacak. Aynı aramayı ABD'den yapan kişiyse, öncelikle dolar ve sent imajları ile ağaçta yetişen dolarlar ya da gökten düşen peniler gibi kültüre özgü kavramları temsil eden imajları görecek. 'de ise "para" için arama yapıldığında Türk Lirası fotoğraflarına ulaşacak.

iStockphoto Operasyon Direktörü Kelly Thompson şöyle konuştu: "Evrensel olarak anlaşılan bazı kavramlar ve nesneler var fakat bunların çoğunun kökeni belirli bir yere ya da kültüre dayanıyor. Dil ve yer unsurlarını aramalara dâhil ederek, onlardan arama biçimlerini değiştirmelerini istemeksizin, tüm kullanıcılarımıza daha uygun sonuçlar sunabiliyoruz."

Yerel olarak uygun arama, artık iStock nun ayrılmaz bir parçası ve kullanıcının değişiklik yapmasını gerektirmiyor.

iStockphoto milyonlarca incelenmiş, telifsiz fotoğraf, illüstrasyon, video, ses ve Flash dosyalarıyla kolay, düşük maliyetli seçenekler sunmaktadır. İş alanındaki en ileri arama yöntemini kullanan müşteriler, iş, pazarlama ve kişisel projeler için sekiz milyonu aşkın dosyadan oluşan koleksiyondan istedikleri dosyayı bir saniyede indirebilmektedir. iStockphoto 2000 yılında mikro ödemeli fotoğraf işi modelinin öncüsü olarak kurulmuş ve dünyanın en başarılı ve karlı kullanıcı tarafından geliştirilmiş içerik sitelerinden biri haline gelmiştir. iStockphoto sanatçı teliflerine haftada 1,7 milyon dolardan daha fazla ödeme yapmaktadır. iStockphoto'nun merkesi Calgary, Alberta, Kanada'da bulunmaktadır ve Getty Images'ın yüzde yüz bağlı ortaklığıdır.

Kaynak: İHA

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

İnternet Toplam kayıt: 93

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın