| Üye ol | 24 Ocak 2017,Salı

savaşı başlıyor

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 27.01.2011, 14:44 Güncelleme Tarihi: 27.01.2011, 15:24
Etiketler:
bittorrent megaupload torrent Rapidshare sansür korsan google
Torrent Google savaşı başlıyor

, yaptığı yeni değişikliklerle dünyasına savaş açmaya hazırlanıyor.

Sanatçıların hakkını korumakla görevli olan RIAA ve MPAA'nın girişimleri sonunda sonuç verdi ve , a karşı bir adım attı. Algoritmasında yaptığı yeni düzenleme ile artık arama yaparken , , utorrent, , gibi aramalar yaparken otomatik tamamlama fonksiyonu ve ararken altta anında sayfa gösterme özelliği çalışmayacak. Google'ın bir duyuru yapmadan sessiz sedası devreye soktuğu bu yeni ile şimdilik bütün aramalar engellenmiyor olsa da ileride Google'ın korsana karşı vereceği mücadelenin ilk adımı olması muhtemel.

BitTorrent'ten Simon Morris ise konuyla ilgili olarak "Google'ın algoritmaları belirleme hakkına saygı duyuyoruz. Ancak bizim firmamızın ismi tescilli ve biz de diğer firmalar için de geçerli olduğu gibi firma ismimizin ilk 6-7 harfini yazanların firmamızın adını görebilmeyi hak ettiklerini düşünüyoruz. BitTorrent aramasıyla birçok faydalı ve yasal bağlantıya ulaşılıyor, firmamız hakkında bilgi, yazılımımız, açık kaynak kodu protokolümüz gibi. Google'ın fark edememiş olabileceği şey bizim teknolojimizin teknoloji endüstrisi, şirketler, sanatçılar ve tüketiciler gibi geniş bir alana hizmet ediyor olması." dedi.

Yasaklanan sitelerin dağılımı da son derece enteresan. BitTorrent sunucuları olan uTorrent ve Xunlei yasaklanmışken BitComet ve Vuze yasaklanmamış. Aynı şekilde RapidShare ve Megaupload yasaklanmış ancak birebir aynı işi üstelenen sitelerden 4shared, HotFile ve MediaFire yasaklanmamış. Hatta en meşhur korsan sitesi olan The Pirate Bay bile yasaklanmayan siteler listeler arasında. Morris de ilginç bir başka duruma dikkat çekerek "Google'ın Xunlei'yi yasaklaması oldukça enteresan çünkü Google 2006 yılında bu şirkete 5 milyon dolarlık bir yatırım yapmıştı. Umarız Google BitTorrent'in değerini anlar ve bu kararı tekrar değerlendirir." dedi.

RapidShare de yaptığı açıklamada "Servisimizi yasal amaçlar için kullanan kullanıcılarımız için endişeliyiz çünkü bu uygulamadan onlar da etkilenecek. Biz RapidShare aramasının arama tavsiyeleri ekranından kaldırılmasının yanlış bir hamle olduğunu düşünüyoruz. RapidShare dünya çapında en popüler sitelerden birisi. Her gün yüz binlerce kullanıcı yasal amaçlarla kullanmak üzere bizim servisimize güveniyor. Bu sebeple Google'ın algoritmasını değiştirerek bizi arama tavsiyeleri kısmından çıkarmasının yanlış olduğunu düşünüyoruz. Bir arama motorunun görevi kendi değil kullanıcıların isteklerini yansıtmaktır." diyerek Google'ı eleştirdi.

RapidShare'den gelen bu açıklama son derece ilginç bir noktaya parmak basıyor. Bu yasaklamanın eğlence endüstrisinden gelen bir baskı neticesinde uygulandığı, ve kullanıcıların isteklerini yansıtmadığı bariz. Şimdi Google bu uygulamaya başlamışken yakında birçok yeni firma da benzer isteklerle Google'ın kapısını çalacak ve hatta belki de arama sonuçlarında da bu sitelerin çıkmaması için baskılarını arttırmaya devam edecek. Zaten madem Google, kullanıcılarının BitTorrent'i aramasını istemiyorken neden sonuçlarda göstersin ki? Birçok kişiye göre bu tutum korsanı bitirmek değil, internetin kurumsal kontrole geçmesi.
YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

Hakan7777 Hakan7777

Internet gelmis gecmis en buyuk devrimlerden biri. Olumsuz yanlari da var tabi ki. Google gibi dev kuruluslarin maddi cikarlari dogrultusunda hareket ettikleri ve bunun da savasin bir parcasi oldugu inancindayim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 13.06.2011 08:02
Erdal Erdal

Insanlarla ilgili dogru,yalnis ne varsa Google'da artik. Bu kadar cok bilginin paylasim aginda kalmasi da dogru degil bence. Bizim uzerimizden ne kadar cok para kazaniyorlar biliyor musunuz? Torrent'lere actiklari savas da ticari bir oyun, yoksa paradan baska hicbirsey umurlarinda degil.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 04.02.2011 22:11

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın