| Üye ol | 24 Ocak 2017,Salı

artık "gerçek"

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 19.01.2011, 14:00 Güncelleme Tarihi: 19.01.2011, 14:18
Etiketler:
p2p bittorrent tribler torrent decentralized
Torrent artık

istemcisi, paylaşımlarınızı gerçek anlamda kullanıcılar arası hale getiriyor.

Peer-to-peer denince aklımıza ilk gelen teknoloji . protokolünü kullanan tüm yazılımlar, her ne kadar peer-to-peer (istemciden istemciye) diye lanse edilse de aslında bir merkes sunucuya ihtiyaç duyuyorlar. Örneğin aramalar merkez sunucudaki listelemeler üzerinden yapılıyor, ya da dosyalar sisteme eklenirken merkez sunucunun kontrolünden geçiyorlar.

BitTorrent istemcisi ise tamamen merkezsiz bir yazılım olarak tanıtılıyor. Diğer BitTorrent yazılımlarının aksine Tribler da bir merkez sunucu bulunmuyor. Kullanıcılar dosyaları doğrudan istemcilere ulaşarak indirmeye başlıyorlar. Arada bir merkezi sunucu olmadığı için de sistemin takip edilmesi mümkün olmuyor. Tabii özgürlük getirdiği kadar paranoyak yayıncılar için tehlike de barındıran Tribler'ın gidişatının ne olacağını yakın zamanda göreceğiz. Fakat Tribler yakın zamanda adını duyurup büyüyebilirse tarihine adını altın harflerle yazdıracağı kesin.

peer-to-peer'ın kısa tarihiPeer-to-Peer'ın kısa tarihi
YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

İnternet Toplam kayıt: 10

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın