| Üye ol | 29 Temmuz 2016,Cuma

Başkanı Yavuz Koçoğlu uyardı

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 24.06.2011, 11:25 Güncelleme Tarihi: 24.06.2011, 11:30
Etiketler:
antivirüs virüs virus internet kredi kartı hack hacking hacker bilişim suçları mücadele derneği
Bilişim Suçları Mücadele Derneği Başkanı Yavuz Koçoğlu uyardı

Koçoğlu yaptığı açıklamada teki asıl tehlikenin bireysel kullanıcılara yönelik olduğunu vurguladı.

Uzmanlar bireysel kullanıcıları uyarıyor. üzerinde her 44 saniyede bir kişi dolandırılıyor. Dünyada her gün 200 bin zararlı yazılım tespit ediliyor. Son dönemde İngiliz kraliyet düğünü, tsunami, Libya gibi güncel konular, lerin yayılması için kullanılıyor. Hedefte maddi değerler ve kişisel bilgiler var.

Türkiye, Anonim adlı er grubunun kamu kurumlarının internet altyapısını çökertme tehditleri ile mücadele ederken uzmanlar bireysel kullanıcıları asıl tehlikeye karşı uyardı. ANKA'nın haberine göre, internet üzerinde her 44 saniyede bir kişi dolandırılıyor.

Zararlı yazılımlar konusunda kullanıcıları uyaran Başkanı Yavuz Koçoğlu, virüslerin, kendilerini başka bilgisayarlara yayma özelliğinde olup, girdikleri bilgisayarların çalışmalarını çeşitli şekillerde bozduklarını söyledi. Koçoğlu şu bilgileri veriyor:

  • Virüs ailesine her gün yenileri eklenmektedir, bilgisayarınızı lisanslı anti-virüs programları ile korumanız gerekmektedir. İnternet kullanımı yaygın hale gelince, kendisini tatmin etmek için virüs yazanlara, korsanlar ve profesyoneller eklendi. Çeşitli yöntemler geliştirerek güvenliği olmayan bilgisayarlardaki maddi değerleri ele geçiriyorlar.
  • Yazdıkları bu programları (spy, trojan, keylogger vs) korumasız bilgisayarlara yerleştirerek bilgileri ele geçirmekte veya internete bağlı kurumdaki korumasız bilgisayarlara direkt girebilmektedirler. Bilgisayarınızı anti-spyware ve firewall programları ile korumanız gerekmektedir.
  • Örneğin, 1000 liraya bilgisayar alırken 50 liralık lisanslı antivirüs programlarından kaçınılıyor. Çöken bilgisayarların birkaç defa bakımı ve kurulum masrafı lisanslı ürünlerin fiyatını geçiyor.
  • Dünyada her gün 200 bin zararlı yazılım tespit ediliyor. Bu yazılımların çoğunluğu bilgi ve para hırsızlığı peşinde. Programlar genellikle Rusya, Çin ve Hindistan gibi Uzakdoğu'dan yayınlanıyor. Korsanların Türkiye'de en belirgin hedef kitlesi gençler.
  • Sosyal medyadaki uygulamalar, anlık ileti ve online oyunlarla virüsler yayılıyor. Türkiye'de internet kullanıcıları korunma yöntemleri ve bilgi güvenliği konusunda bilinçsiz. Virüslerin yaygınlaşma oranı Avrupa'dan daha fazla.
YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Güvenlik Toplam kayıt: 61

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın