| Üye ol | 22 Ocak 2017,Pazar

Güvenli internet için lar ve ailelere tavsiyeler

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 31.05.2011, 09:51 Güncelleme Tarihi: 31.05.2011, 09:57
Etiketler:
çocuk eset güvenlik internet güvenliği eset smart security facebook
Güvenli internet için çocuklar ve ailelere tavsiyeler

, larımızı sanal dünyada koruyabilmek için Uluslararası Çocuk Günü olan 1 Haziran için yedi altın öğüt derledi.

1 Haziran Uluslararası Çoçuk Günü, dünyada pek çok eğlenceli etkinlikle öne çıksa da, bilgisayar karşısında giderek daha çok zaman geçiren ları internetin zararlı yanlarından korumayı da unutmamak gerekiyor. Ailelerin bu konudaki endişelerine değinen Teknik Eğitim Müdürü Randy Abrams, "Gerçekten endişe edilecek alanlar var. Özellikle sosyal medyada çocuklarımız kimlerle konuşuyor? Aileler, çocuklarının yaşıtları da olsa kimlerle irtibat kurduğunu merak ediyor olabilirler. Bazı aileler ise çocuklarının internet başında ne kadar zaman geçirdiğini merak edebilirler" değerlendirmesini yaptı. Abrams, bu nedenle çocuklar ve ailelerin çevrimiçi güvenliği için öğütlerde bulundu.

1. Uyanık olun ve çocuğunuzun internet bağlantılarını kontrol altında tutun. Bir parola belirleyerek çocuğunuzun sadece sizin gözetiminizde olabileceği saatlerde internete girmesine izin verin. Bilgisayar kullanımı ile ilgili kesin kurallar belirleyin.

2. Çocuklarınızı internet gizliliğinin önemi hakkında bilgilendirin. İnternette ve sosyal ağlarda hiçbir zaman kişisel bilgilerini paylaşmamaları gerektiğini iyice anlamalarını sağlayın.

3. Web kameranızı kontrol altında tutun, saldırganlar tarafından kötü amaçlarla kullanılırlar. Kullanmadığınız zamanlarda kamerayı kapatın hatta fişini çekin. İnternette siz fark etmeden kameranızı kullanan zararlı yazılımlar mevcut. Çocukların kamerayı yalnızca sizin gözetiminizde ve arkadaşları ya da aile bireyleri ile görüşürken kullanmalarını sağlayın.

4. Güncel bir antivirus ve yazılımı, günümüzde olmazsa olmaz şartlardan. Şu an için Beta versiyonu incelenen BETA 5 kullanıcının yaşına göre belirlenebilen aile koruma filtreleri içeriyor. Filtrelere ek olarak zararlı yazılım bulaştırma riski olan web sitelerini otomatik olarak engelliyor. Ayrıca aileler, 20 değişik kategorideki web sitelerine erişimi engelleyebiliyor.

5. İnternet tarayıcınızın tarama geçmişini inceleyin. Geçmiş silinmiş ise çocuğunuzla bir konuşma yapma vakti gelmiş demektir.

6. üzerinde çocuğunuz ya da siz duvarınızı, haber kaynağınızı "Herkes" ya da "Arkadaşlarımın Arkadaşları" ile paylaşıyorsanız zaten baştan kaybetmişsiniz demektir. Kullanıcılardan biri dikkatsiz bir şekilde zararlı bir Facebook uygulaması çalıştırdığı anda kişisel bilgileriniz tüm dünyaya açabilir.

7. İnternette paylaşılan hiçbir bilgi kaybolmaz. Bir fotoğrafı sildiğinizde hatta tüm hesabınızı kapattığınızda tüm verinizi otomatik olarak sildiğinizi zannetmeyin. Resimler veya kişisel bilgiler çoktan başka birinin bilgisayarına kaydedilmiş olabilir. Çocuklar ve aileleri, hangi resim ve bilgilerin internete koyulacağını iki defa düşünmelidirler.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Güvenlik Toplam kayıt: 52

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın