| Üye ol | 21 Ocak 2017,C.tesi

Her 44 saniyede bir kişi kandırılıyor

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 16.05.2011, 11:33 Güncelleme Tarihi: 16.05.2011, 11:37
Etiketler:
antivirüs virüs virus hack hacking hacker Libya eset nod32
Her 44 saniyede bir kişi kandırılıyor

ESET araştırmacıları, özellikle Devlet Fonlarını konu alan bir e-postanın her 44 saniyede, yeni bir bilgisayarda açıldığını ve böylece lerin bilgisayara bulaşmasına neden olduğunu aktardı.

'daki savaş son birkaç haftadır sanal suçluların gündeminde. ESET araştırmacıları, kullanıcılara para kaybettiren Nijerya kaynaklı e-posta dolandırıcılıklarını tespit etti. ESET, son dönemde yine Nijerya kaynaklı ve Libya Devlet Fonlarını konu alan bir e-postanın dolaştığını bildirirken, bu tip zararlı dolaşımları takip eden 419hell.com adlı siteye göre her 44 saniyede, bir kullanıcı bu dolandırıcılığa kanıyor.

Yüzlerce sahte site çıkıyor

Usame Bin Ladin'in ölüm haberleri de lerin yayılması için kullanılıyor. Binlerce insanın Bin Ladin'in ile ilgili resim ve videoları araması "Kara Şapkalı" (black hat) arama motoru optimizasyonunu da tavana vurdurdu. Arama motorlarının sonuçlarında yüzlerce sahte site ön plana çıkmaya başladı. ESET Araştırmacılarından Aryeh Goretsky'ye göre, bu gibi suç faaliyetleri normal hale gelmiş olsa da iyice otomatize edilmiş durumda ve arama faaliyetlerinin artması zararlı yazılımın yayılmasını da arttırdı.

Facebook büyük ülke

Zararlı yazılım çeteleri dünya çapında Bin Ladin'in ölümü üzerine yoğunlaşırken, ESET aynı zamanda Facebook üzerinde de gelişen aktiviteler kaydediyor. Neden olduğunu anlamak zor değil. Yüz milyonlara varan nüfusu ile Facebook'un bir ülke olduğu varsayılırsa Çin ve Hindistan'ın ardından 3. büyük ülke. Latin Amerika'daki ESET araştırmacılarının bildirdiğine göre sanal alemdaki suçlular Facebook'un güvenlik önlemlerini aşmak için çeşitli sosyal mühendislik tehditleri kullanıyor. Bunlardan bir tanesi de kullanıcıyı kandırarak bulaşıcı bir JavaScript kodunu kopyalayarak adres çubuğuna yapıştırmasını sağlamak.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Güvenlik Toplam kayıt: 43

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın