| Üye ol | 24 Ocak 2017,Salı

ları da lerler

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 14.03.2011, 11:45 Güncelleme Tarihi: 14.03.2011, 17:14
Etiketler:
hack otomobil araba hacker güvenlik
Arabaları da hacklerler

Araştırmalar, bir nın sistemine Bluetooth aracılığıyla girilerek tamamen lenebileceğini gösterdi.

Hayatımızın her alanına büyük bir hızla giren teknolojilerden lar da nasibini alıyor. Ancak bu yeni sistemler beraberinde bazı açıklarını da getiriyor. Son 2 yıllarını bu işe adayan araştırmacılar, arabaları uzaktan lemenin bir yolunu da buldular. lardan önce araştırmacılar tarafından bulunmuş olması bir şans da olsa araştırma gösteriyor ki bir arabanın frenlerinden kapılarının kilitlerine ya da kadranına kadar her kısmına karışabilmek mümkün.

Birçok farklı üniversiteden araştırmaya katılan bilim adamları, günümüzdeki birçok arabada kullanılan arabanın güvenlik açığı bulunduğunu belirledi. 2009 model ve üzerinde mümkün olduğunda az bilgisayar sistemi içeren bir arabayla yapılan araştırmada neticesinde arabanın bütün kontrolünü ele geçirebildiklerini gösterdiler. Sürücünün arama yapabilmesini mümkün kılan Bluetooth sistemi kullanılarak yapılan saldırılar sonucunda bulunan güvenlik açığı, telefondan arama yapılarak ve ses üzerinden gönderilen bir kod ile arabanın teknolojik sisteminin hackerın eline geçmesini sağladığını gösterdi.

Bu açığın, günümüzdeki teknolojik hırsızlarının çalmak istedikleri arabanın nerede olduğunu görüp, kilidini açabilmesine de imkan vermesi ihtimal dahilinde. Daha da kötüsü aracın fren sistemini devredışı bırakarak sabote edebilmeleri de mümkün. Her ne kadar araştırmanın başından itibaren içinde bulunan Stefan Savage, "Bu 10 araştırmacının 2 yılını almış bir olaydır. Bir kişinin kendi garajında yapabileceği bir şey değil" dese de günümüz hackerlarının neler yapabilecek olduğunun da farkındayız. Tabi ki şimdiden birçok üreticisi de bu gibi sorunlara karşı önlemlerini almaya çalışıyor ve konu üzerinde gerekli araştırmalarını yapıyorlar.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

Muhittin Sönmez Muhittin Sönmez

benim arabamda abs bile yok, hackerlera hodri meydan diyorum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 14.03.2011 17:13

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Güvenlik Toplam kayıt: 22

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın