| Üye ol | 22 Ocak 2017,Pazar

Market gelene kadar lere açığız

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 18.02.2011, 14:22 Güncelleme Tarihi: 16.11.2011, 11:46
Etiketler:
android market türkiye hack virüs HongTouTou trojan android
Android Market gelene kadar virüslere açığız

Bilinmeyen kaynaklardan indirilen uygulamalar gizliliğinizi ve telefonunuzu tehlikeye atıyor.

Akıllı telefonların bu kadar önemli bir yere gelmesinde önemli pay sahibi olan mobil işletim sistemleri, erların da dikkatini çekiyor. Yeni çıkan ve ADRD olarak da bilinen trojanı da bilinmeyen kaynaklardan indirilen uygulamalarla birlikte telefona yerleşen bir bir . Çin kaynaklı uygulama mağazalarından ve forumlardan çıkan HongTouTou, arama yaptığınızda sizi istediği sitelere yönlendirebiliyor.

Lookout Mobile Security'den Tim Strazzere, virüsle ilgili olarak "HongTouTou bulunan bir uygulama çalıştırıldığında bir host'a içinde telefonun IMEI ve IMSI bilgileri olan şifreli bir bilgi gönderiyor. Ayrıca HongTouTou arama yaparken bazı anahtar kelimeleri kullanarak tıklanmasını istediği sonuçları en tepede gösterebiliyor. Ayrıca her ne kadar şimdilik yüklediğini görmediysek de HongTouTou, telefona bazı APK (Android dosya paketi) de indiriyor. Bu dosyalar da kişinin yaptığı SMS yazışmalarının içine anahtar kelimeler yerleştirerek SMS'leri spam'a çevirebiliyor." dedi.

Şimdiye kadar virüsün 14 farklı uygulamada görüldüğünü söyleyen Stazzare'nin çözüm önerisi ise çok basit ancak ne yazık ki bizim için imkansız. Android Market dışındaki kaynaklardan uygulama indirilmemesinin bu sorunu ortadan kaldıracağını söyleyen Stazzare, virüslü uygulamalar arasında RoboDefense ve bazı duvarkağıdı uygulaması olduğunu söylüyor. Market'ten uygulama indirmek her ne kadar basit ve ideal bir çözüm gibi görünse de ne yazık ki bilindiği üzere ülkemizden Android Market'e erişim yok. Google, Türkiye'de çok fazla site kapatma olayı olduğunu ve bir uygulama yüzünden bütün Android Market'in Türkiye'den engellenmesi ihtimali olduğu için Türkiye'de bu servisi hiç hizmete sokmamıştı.
YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

Cafer Bal Cafer Bal

Google devoloperlara her türlü yetkiyi vermesinden ötürü, Android'de virüsleri ileriki günlerde daha çok göreceğiz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 19.02.2011 02:45

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Güvenlik Toplam kayıt: 15

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın