| Üye ol | 21 Ocak 2017,C.tesi

, hacklenmemizden bıktı

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 27.01.2011, 10:13 Güncelleme Tarihi: 28.01.2011, 11:17
Etiketler:
https güvenlik facebook
Facebook, hacklenmemizden bıktı

Kablosuz bağlantılar üzerinden her hafta binlerce kişinin hesabı kötü niyetli kişilerin eline geçiyor. Facebook ise bunun önüne geçmekte kararlı.

hesaplarını kötü niyetlilere ya da hack meraklılarına kaptıranların sayısı hiç de az değil. Bu hesapların çalınmasının da en büyük sebebi insanların aslında Facebook'a güvenip, kablosuz bağlantılardan da hesaplarına girmeleri.

Hiçbir şekilde şifreleme kullanılmayan Facebook'ta, giriş sırasında yazdığınız kullanıcı adı ve şifreniz üçüncü şahıslar tarafından rahatlıkla dijital olarak dinlenebiliyor. Örneğin bir alışveriş merkezinin kablosuz ağını kullanarak internete girdiğiniz sırada, çevrenizdeki birisi dinleme yazılımı kullanıyorsa, sizin ve alışveiş merkezinin kablosuz ağının arasına girerek gönderdiğiniz tüm bilgileri dinleyerek çalabiliyor.

Bunun önüne geçmek amacıyla Facebook sonunda SSL şifrelemesi kullanmaya karar verdi. Erişim zamanlarında kullanıcı tarafından farkedilmeyecek bir gecikme yaratan SSL şifrelemesi, bahsettiğimiz tarzdaki kablosuz ağlarda dinlemeyi imkansız kılıyor.

Facebook ekibinin birkaç gün içinde tüm Facebook hesaplarında SSL şifresi kullanmaya izin vermesi bekleniyor. Hatta sizin hesabınızda açılmış bile olabilir. Bunu kontrol etmek için "Hesap ayarları > Hesap güvenliği" yolunu izledikten sonra "Güvenli gezinti ()" kutucuğunu işaretlemeniz gerekiyor. Tabii Facebook ekibinin herkes için gerekli olan bu özelliği bile labirentimsi menülere koyması da ayrı bir konu.

Ekibin için almayı planladığı tek önlem SSL değil. Hesabınızın güvenliğini arttırmak için Facebook artık size giriş yaparken arkadaşlarınızı soracak. Hesabınızı çalan birisi belki şifrenizi biliyor olabilir, fakat arkadaşlarınızı tanımasına imkan yok. Bunu düşünen ekip de standart CAPTCHA'lar yerine size listenizdeki arkadaşlarınızın fotoğraflarını gösterip, kim olduğunu soruyor.

Tabii bu yöntemin de çok büyük bir eksiği var; her arkadaşlık davetini kabul eden, tanımadığı kişilere arkadaşlık teklif eden kullanıcılar Facebook'un büyük bölümünü oluşturuyor. Bu kişilerde acaba resim tanıma yöntemi ne kadar kullanışlı olur?

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

mesut hoşgör mesut hoşgör

memlekette arkadaşının şifresini çalan hacker sanıyor kendini. hacker olduğunu iddia eden adamın önüne güvenlik algoritması koysan bakar ancak...

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 28.01.2011 10:13
muzaffer27 muzaffer27

türkiyede genelde insanlar tanıdığı kişileri hacklediği için ortak arkadaşlardan falan bulup adını işaretlerler zaten

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 27.01.2011 11:48

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın