| Üye ol | 22 Ocak 2017,Pazar

İnternet üzerinden oyunlara devlet kontrolü

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 15.10.2010, 10:15 Güncelleme Tarihi: 12.05.2011, 15:34
Etiketler:
güvenlik ebeveyn koruması online oyun mmorpg
İnternet üzerinden oyunlara devlet kontrolü

Artık internet sitelerinde de televizyonlardaki gibi "uygunluk" ibareleri bulunacak.

Ulaştırma Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), çocukları kumar, bahis ve yasa dışı faaliyete teşvik eden internet sitelerinin tehlikelerinden korumak için çalışma başlattı. Doğrudan oyun sitelerine yönelik çalışmada aileler, oyunların içerikleri ve seslendikleri yaş grupları, televizyonlardaki gibi logolarla uyarılacak.

Oyun sitelerinin içerikleri ve oyunların hangi yaş grubuna seslendiği konusunda özel bir portal ya da site oluşturulacak. Ebeveynler, çocuklarının girmek istediği oyun siteleri hakkında bu portaldan bilgi edinebilecek.

Oyun sitelerine de belli yükümlülükler getirilecek. Oyun siteleri, Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) televizyonlar için uyguladığı gibi uyarıcı semboller kullanacak. Örneğin, bir oyun sitesine girildi. Sitede oyunların hangi yaşa uygun olduğu sembollerle ekrana gelecek. Ekranda aynı zamanda oyunun içeriğine ilişkin de bilgi olacak. Oyunun şiddet içermesi halinde bu da bir uyarıcı logoyla kullanıcıya bildirilecek.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

hyoung hyoung // İSTANBUL

RTÜK yaparsa oyun oynamamız imkansız
hale gelir...

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 17.12.2010 10:22

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın