| Üye ol | 19 Ocak 2017,Perş

'nde ilk ler dağıtıldı

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 08.02.2012, 10:42 Güncelleme Tarihi: 08.02.2012, 11:53
Etiketler:
fatih projesi tablet akıllı tahta akıllı tablet eğitim eğitimde teknoloji
Fatih Projesi'nde ilk tabletler dağıtıldı

'nin hayata geçmesinin ardından, projenin uygulandığı pilot okullarda öğrenciler lı sınıflara ve bilgisayarlara kavuştu. Projenin başlamasının ardından ilk derslerini yapan öğrenciler akıllı tahtalar sayesinde en yeni bilgilere ulaşabilirken tablet bilgisayarlarla da ağır çantaları taşımak derdinden kurtuluyor.

öğretim yılının yeni başlayan ikinci dönemi ile de hayata geçirildi. ''Eğitimde yeni bir çağı başlatan'' projeyle tüm okulların larla donatılması hedefleniyor. Proje kapsamında 12 bin 800 bilgisayar pilot olarak uygulanacak 17 ildeki 52 okula dağıtıldı.

Ankara'daki Sabahattin Zaim Anadolu Öğretmen Lisesi'nde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı tören ile dün tablet bilgisayarlarına ve etkileşimli tahtalarla donatılmış sınıflarına kavuşan öğrenciler, Fatih Projesi'nin başlamasından sonraki ilk derslerinde sunulan imkanlardan faydalanıyor.

Öğretmenlerinin etkileşimli tahtada anlattığı dersleri tablet bilgisayarlarına yüklü ders kitaplarından takip eden öğrenciler, tahtada gösterilen animasyonlarla konuları daha iyi anlayabiliyor. Öğrenciler, etkileşimli tahtalardaki internet sayesinde ise en güncel bilgileri öğrenebiliyor.

Tablet bilgisayarlarına not alabilen, istedikleri bölümleri işaretleyebilen öğrenciler, ders kitaplarının tablet bilgisayarlarına yüklenmesi sayesinde ağır çantaları taşımak derdinden de kurtuluyor. Öğrenciler tablet bilgisayarları aracılığıyla öğretmenleriyle internet üzerinden iletişim kurması amaçlanırken, etkileşimli tahtalar sayesinde sınıfların da tebeşir tozu sorunu ortadan kalkıyor.

Etkileşimli tahtalar ile tabletler arasındaki bağlantı sayesinde ise tahtada yazılanlar öğrencilerin tabletlerine, öğrenciler de tabletlerine yazdıklarını internet aracılığıyla tahtaya gönderebiliyor.

'Kitabı bulamadım' mazereti ortadan kalkıyor

Pilot projenin uygulandığı Sabahattin Zaim Anadolu Öğretmen Lisesi Müdür Yardımcısı Savaş Yücel AA muhabirine yaptığı açıklamada, proje ile eğitimde yeni bir dönemin başladığını belirtti. Bu kapsamda sınıflarda etkileşimli tahtaların kurulduğunu, öğrencilere tablet bilgisayarların dağıtıldığını anlatan Yücel, yüksek hızlı internete bağlı etkileşimli tahtalar sayesinde öğrencilerin en yeni bilgilere ulaşabildiklerini belirtti. Bunu öğrenciler açısından ''devrim'' olarak nitelendiren Yücel, proje ile öğretmenlerin de daha etkin hale geldiğini söyledi.

İşlenecek derslerin içeriklerinin öğretmenlerce de belirlenebileceğini ifade eden Yücel, ''Birden fazla duyu organına hitap eden bilgi zihinde daha uzun süre kalır. Etkileşimli tahtalarla öğrencilere bu sağlanıyor. Ayrıca güncel bilgilere kolay ulaşım sayesinde de eğitimin kalitesi artıyor'' dedi.

Proje sayesinde bazı öğrencilerin ilk defa tablet bilgisayara sahip olduğuna da dikkati çeken Yücel, öğrencilerin tabletleri evlerine götürebildiklerini de anımsattı. Velilerin de projeyi büyük memnuniyetle karşıladığını dile getiren Yücel, projede güvenli internetin kullanıldığını bu sayede öğrencilerin zararlı bilgiden korunduğunu da belirtti.

Proje kapsamında okulda kurulan merkezin Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ile bağlantılı olduğunu, bu sayede internet aracılığıyla öğrencilerin tabletlerine yeni bilgilerin yüklenebileceğini anlatan Yücel, ''Tabletlerde ders kitapları yüklü. Ayrıca ders kitapları dışındaki kaynaklardan oluşan z-kitaplar da tablete yüklenecek. Bu sayede öğrenciler bir kaynakla sınırlı kalmadan bilgiye ulaşabilecek'' diye konuştu.

Fatih Projesi ile öğretmenlerin eline büyük teknolojik imkanın geçtiğini belirten Yücel, böylece öğretmenlerin en yeni bilgiye en hızlı şekilde ulaşabileceğini vurguladı.

Proje sayesinde öğrencilerin ağır çantalar taşımak gibi sıkıntılardan kurtulacağını ifade eden Yücel, ''Ayrıca öğrencilerimizin 'kitabım yoktu, kaynağa ulaşamadım' gibi mazeretleri de tablet bilgisayarlar sayesinde ortadan kalkacak'' diye konuştu.

Öğretmenlerin tebeşir tozu derdi bitiyor

Öğrencilere etkileşimli tahta da ilk derslerini veren öğretmen Yusuf Emiroğlu ise projenin öğrencilere büyük imkanlar sağlandığını söyledi. Tablet bilgisayarlar sayesinde öğrencilerin çok sayıda defter ve kitap taşımak derdinden kurtulacağını belirten Emiroğlu, bunun kağıt israfını önleyeceğine de dikkati çekti.

Etkileşimli tahtalar sayesinde işledikleri konulara ilişkin animasyonları da gösterebildiklerini bildiren Emiroğlu, ''Bu hem konuların daha iyi anlaşılmasına hem de daha kısa sürede işlenmesine katkı sağlıyor. Normalde iki ders saatinde anlatılan bazı konular sunulan imkanlar sayesinde öğrenciye daha kısa sürede daha iyi şekilde anlatılabiliyor'' diye konuştu.

Etkileşimli tahtayı kullanmaya yönelik eğitim aldıklarını da söyleyen Emiroğlu, tahtanın kullanımının çok pratik olduğunu, öğrencilerin de bu konuda zorlanmadıklarını kaydetti.

Kendisinin tebeşir tozu nedeniyle mesleğinin ilk yıllarından beri kronik farenjit rahatsızlığı yaşadığını dile getiren Emiroğlu, ''Etkileşimli tahta sayesinde artık sınıfta toz olmayacak ben de bu rahatsızlıktan kurtulacağım'' dedi.

Ağır çantalara veda

Öğrenciler de projenin uygulandığı pilot okullar arasında yer almaktan duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

9. sınıf öğrencisi Emre Can Ertekin, tablet bilgisayarlarını aldıklarını söyledi. Tabletlerinde ders kitaplarının, konulara ilişkin animasyonların yüklü olduğunu dile getiren Ertekin, ''Bu sayede kitapları taşımak derdinden kurtuluyoruz. Bugün okula bir defter ve tablet bilgisayarım ile geldim. Çünkü içinde her şey var. Daha önce ise çok ağır bir çanta ile okula geliyordum'' dedi.

Animasyonlar sayesinde ders konularını daha iyi anladıklarını da belirten Ertekin, projenin kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi. Öğrenciler Betül ve Büşra ise tablet bilgisayarların kullanımının çok kolay olduğunu belirtti. Etkileşimli tahtalarla ders işlemenin daha keyifli olduğunu da söyleyen öğrenciler bilgisayar sahibi oldukları için ailelerinin de mutlu olduğunu ifade ettiler.

Proje neleri kapsıyor?

Fatih Projesi, eğitim ve öğretimde fırsat eşitliğini sağlamak ve okullardaki teknolojiyi iyileştirmek amacıyla bilişim teknolojileri araçlarının öğrenme-öğretme sürecinde daha fazla duyu organına hitap edilecek şekilde, derslerde etkin kullanımını amaçlıyor. Sınıflarda kurulan etkileşimli tahtalar ve internet ağ altyapısı ile bilişim teknolojilerinin öğrenme-öğretme sürecinde etkin kullanımı hedefleniyor. Öğretmenlere de hizmet-içi eğitimler verilecek proje ile öğretim programları bilişim teknolojileri destekli öğretime uyumlu hale getirilerek eğitsel e-içerikler oluşturuluyor. Bu kapsamda proje donanım ve yazılım altyapısının sağlanması, eğitsel e-içeriğin sağlanması ve yönetilmesi, öğretim programlarında etkin bilişim teknolojilerinin kullanımı, öğretmenlerin hizmet-içi eğitimi ile bilinçli, güvenli, yönetilebilir ve ölçülebilir bilişim teknolojilerinin kullanımını kapsıyor.

Bu arada projenin tablet bilgisayarların kullanılacağı pilot uygulamasına Ankara, Balıkesir, Bingöl, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Hatay, İstanbul, İzmir, Karaman, Kayseri, Kocaeli, Mersin, Rize, Samsun, Uşak ve Yozgat olmak üzere 17 ilde 52 okulda başlandı.

Okulların listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: AA

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ahmetfx ahmetfx // ANKARA

Maalesef kitap olarak kullanılmıyor şu an. Oyun ve internet. Hatta bazı okullarda öğrencilere tabletlerini getirmemeleri söyleniyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 30.01.2015 16:19

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Güncel Toplam kayıt: 1164

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın