| Üye ol | 17 Ocak 2017,Salı

'ya yapacak

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 04.11.2011, 11:13 Güncelleme Tarihi: 04.11.2011, 11:20
Etiketler:
TÜBİTAK yazılım yeni yazılım türk mühendis NATO
TÜBİTAK NATO'ya yazılım yapacak

mühendisleri ile 'ya, tasarımı ve geliştirilmesi tamamen ler tarafından gerçekleştirilen ürünleri sunacak.

Türkiye, tarafından bu yıl açılan projesi ihalesini kazanan mühendisleri ile NATO'ya, tasarımı ve geliştirilmesi tamamen ler tarafından gerçekleştirilen yazılım ürünleri sunar hale geldi.

TÜBİTAK'ın uzun yıllardır yürüttüğü başarılı çalışmaları sonucunda, NATO frekans standartları geliştirilmesi grubuna ABD, İngiltere ve Hollanda ile beraber Türkiye de dahil oldu.

Ayrıca, TÜBİTAK'ın geliştirdiği yazılımlar sayesinde Türk Silahlı Kuvvetleri, NATO frekans sistemlerine sahip ilk ordu olma başarısını elde etti.

TÜBİTAK BİLGEM UEKAE İleri Teknolojiler Araştırma Enstitüsü (İLTAREN) bölümünde 2001 yılında Milli Frekans Yönetim Sistemi (MFYS) projesi ile başlayan çalışmalar, uluslararası düzeyde meyvelerini verdi.

YENİ YAZILIM YOLDA

NATO'nun açtığı yazılım geliştirme ihalesinde rakiplerini geride bırakarak NATO Spektrum Yönetim Şubesi'nin frekans yönetimi ve koordinasyonu için gerekli yazılım altyapısını geliştirme görevi alan İLTAREN, 2009-2010 yılları arasında bu projenin ikinci fazını da başarıyla tamamladı.

Buna ilaveten, aynı yazılımın 2010 yılı içinde web üzerinden online eğitim sistemi ihalesini de alan İLTAREN, NATO tarafından bu yıl açılan yeni bir yazılım projesi ihalesini de kazandı.

NATO'nun frekans bilgi veritabanına erişimi ve üye ülke koordinasyon süreçlerinin otomasyonunu web üzerinden online olarak ve yeni nesil servis yönelimli yazılım teknolojileri kullanarak inşa etmeyi hedefleyen son proje ile Türkiye NATO'ya tasarımı ve geliştirilmesi Türk mühendisleri tarafından gerçekleştirilen yazılım ürünleri sunar hale geldi.

UEKAE Müdür Yardımcısı ve İLTAREN Bölüm Başkanı Alper Kutay, ''NATO'dan üst üste üç yazılım projesi ihalesi kazanmamız, Spektrum Yönetimi Yazılım Araçları alanında inşa ettiğimiz güçlü ve güvenilir imajımızı ve ulaştığımız güçlü konumu göstermektedir. Bu başarılarımızın artarak devam etmesini bekliyoruz'' dedi.

Proje yöneticisi Nedim Alpdemir ise ''Proje ekibindeki mühendislerimizin uzun soluklu ve disiplinli çalışmaları sayesinde uluslararası bir veri değişim standardının belirleyici ülkeleri arasında yer aldık. Gerek Türk Silahlı Kuvvetlerine gerekse NATO'ya geliştirdiğimiz Spektrum Yönetim Yazılımları şu anda, standartlara uyum, yazılım teknolojileri ve kullanıcılara sundukları kabiliyetler bakımından dünyadaki örnekleri arasında en iyileri arasında yer almaktadırlar. Bu nedenle NATO'ya 4 yıldır proje yapıyor olmamız sürpriz sayılmamalı. Öncü konumumuzu korumakta kararlıyız; NATO projelerinin de arkası gelecektir'' diye konuştu.

Kaynak: AA

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Güncel Toplam kayıt: 843

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın