| Üye ol | 21 Ocak 2017,C.tesi

, ressamlara rakip oldu

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 29.09.2011, 09:59 Güncelleme Tarihi: 29.09.2011, 10:32
Etiketler:
Isea 2011 İstanbul uluslararası elektronik sanat sempozyumu robot
Robot, ressamlara rakip oldu

İstanbul'daki sergide kara kalem portre çizen tanıtıldı.

'''' kapsamında açılan sergide yer alan bir , web cam'dan çektiği fotoğrafı dikkate alarak kişinin kara kalem portresini yapıyor.

Konferans ve program direktörü Özden Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Isea kapsamında birçok sergi, konferans ve panel düzenlendiğini belirterek, ana sergi mekanının Taksim'deki Cumhuriyet Sanat Galerisi olduğunu söyledi.

Galeride sergilenen eserlerin çağdaş sanat eserleri olduğunu ifade eden Şahin, ''Türkiye'de ilk defa elektronik sanat eserleri sergileniyor. Eserler bize sanat ve teknolojinin nasıl buluşabildiğini gösteriyor. Mühendis ve sanatçıların ortak çalışması ile farklı bir anlayış ortaya çıktı'' dedi.

Şahin, eserler hakkında da şunları anlattı:

''Yapay çiçeklere dokunulduğunda değişik sesler geliyor. Karanlık odada manyetik küre var. Dokunulduğunda hafif sesler geliyor, dokunan kişilere dokunulduğunda ses artıyor ve tavanda değişik renklerde ışıklar oluşuyor. Bir de robot var. Web cam'dan fotoğrafınızı çekiyor, bilgisayara kaydediyor ve ardından kara kalem portrenizi çiziyor. Yan yana dizilmiş açık valizler var. Ortalarında kamera ve açık taraflarında insan yüzü olan ekranlar var. Oturup kameraya baktığınızda yüzdeki jest ve mimiklere göre ekrandaki yüzler değişiyor. Örneğin, gülerseniz ekrandaki yüz gülüyor. Ağlarsanız ağlıyor. Duvara dizilmiş poşetler var. Oluşturulmuş mekanik sayesinde şişip iniyorlar. Alüminyum kaplamalı bir duvar var. Dokunulduğunda ışıklar yanan interaktif bir sanat ürünü.''

Şahin, sergide ayrıca sadece başına oturanın çalabildiği manyetik piyano, kumanda ile kontrol edilebilen robot, internet üzerinden Amerika'nın Minnesota eyaletindeki rüzgarın büyüklüğüne göre sallanan metal çiçekler gibi birçok eserin sergilendiğini bildirdi. Özden Şahin, serginin 7 Ekim'e kadar ziyaretçilere açık olacağını kaydetti.

Kaynak: AA

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Güncel Toplam kayıt: 694

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın