| Üye ol | 18 Ocak 2017,Çarş

insanları yi görüntüye çevirdiler

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 28.09.2011, 14:40 Güncelleme Tarihi: 28.09.2011, 14:57
Etiketler:
düşünce bilim adamları berkeley üniversitesi Shinji Nishimoto Gallant bilim yeni teknoloji beyin beyin dalgaları
Bilim insanları düşünceyi görüntüye çevirdiler

ABD'deki California 'nden araştırmacılar, dalgalarından faydalanarak somut görüntüler elde etti.

Profesör Jack ve 'nun önderliğindeki ekibin yaptığı deneylerde, hareketler ya da duygular sırasında de hangi bölgelerin aktivite gösterdiğini saptama tekniği olan fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) işlemi uygulandı.

3 kişiye rastgele videolar izletildi.lerin neye benzediğini gösterebilecek bu çalışma sayesinde, izletilen videolar ile yla alınan görsellerin uyumlu olduğu tespit edildi. Beynin o sırada ne algıladığı gerçek bir görüntüye dönüştürülmüş oldu.

Sonuçların bazıları neredeyse birebir uyuşuyor. Ancak diğerlerinde, izletilen videoda yer alan insandan farklı ya da benzer kişilerin beyinde oluştuğu görülüyor. Bu noktada deneğin kendi anıları ve tecrübelerinin etkili olduğu düşünülüyor.

Yöntem, şimdilik sadece deneklere izletilen videoların beyindeki yansımalarını görme imkanı veriyor. Ancak rüyalar ve hayaller gibi zihnimizin içerisinde yer alan görsellerin yakın gelecekte başkaları tarafından daha net bir şekilde izlenebilir hale gelebileceği belirtiliyor.

Gallant ve Nishimoto, sürekli geliştirilen bu teknoloji sayesinde sözlü iletişim kuramayan felçli ya da komadaki hastaların neler düşündüklerini daha iyi anlayabilmelerinin mümkün olabileceğini ifade ediyor.

Araştırma sonuçları, dergisi Current Biology'nin bu ayki sayısında yayınlandı.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Güncel Toplam kayıt: 693

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın