| Üye ol | 17 Ocak 2017,Salı

uygulamasındaki TC Numarası tehlikesi

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 11.06.2011, 08:00 Güncelleme Tarihi: 13.06.2011, 10:58
Etiketler:
e-devlet internet tc kimlik no kimlik kimlik hırsızlığı
E-Devlet uygulamasındaki TC Kimlik Numarası tehlikesi

TC Numarası bilinen kişinin ten birçok bilgisine erişilebilmesi, tehlikeleri de beraberinde getiriyor.

T.C. Numaranızı bilen bir kişi size ait birçok bilgiye çok kolay bir şekilde ulaşabilir. kişisel ve özel bilgilere ulaşabilmesine olanak sağlıyor. Bir internet sitesinin ilgili kısmına yazılacak T.C. numarası ile kişinin adı, soyadı, doğum tarihi gibi bilgilere erişebiliyor. Asıl önemlisi her yeni bilgi ile bir başka kurumun internet sitesinden öteki kişisel bilgilere ulaşılabiliyor.

uygulaması ile pek çok bilgiye ulaşılabilmesi mümkün hale geldi. www.sikayetvar.com'a gelen şikayetlerde vatandaşlar T.C. numarasının başlarına dert açtığından dert yandı. Vatandaşların ya da iş dünyasının devlet kurumlarıyla olan ilişki ve işlemlerinin elektronik ortamda gerçekleştirilmesi olarak tanımlanan e-devlet uygulaması ile T.C. numarasını kullanarak kendisine ait yüzlerce bilgiye ulaşabiliyor ve asıl sorun iğşte burada başlıyor. İnternet sitesinin sisteminde kayıtlı olan T.C. numarası ile kişinin adı, soyadı, doğum tarihi ve ikametgah adresi gibi bilgilere erişilebiliyor. Adres bilgileriyle de bir başka kurumun internet sitesinden nüfus cüzdanı bilgilerine, vergi numarasına, SSK veya Bağ-Kur numarası gibi bilgilere ulaşılabiliyor.

Hangi Bilgilere Ulaşılır?

Elde edilen bu bilgilerden sonra ise telefon numarasından, aldığı maaşın miktarına, maaşını hangi bankadan çektiğine ve faturalarına kadar tüm bilgilere ulaşabiliyor. E-devlet sistemini kullanan kişilerin sosyal güvencesinin olup olmadığı, adı, soyadı, doğum tarihi, kızlık soyadı, işe giriş tarihi, aldığı maaş ve zam oranları, kaç yıldır sigortalı olarak çalıştığı, ilgili aylar içinde kaç gün işe gittiği ve ne kadar devamsızlık yaptığı öğrenebiliyor. Kişinin anne ve baba adı bilgileri ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün internet sitesindeki numarası sorgulama sayfasından nüfus cüzdanında yer alan aile sıra no, cilt no, birey sıra no, mahalle ve köy bilgilerine de erişilebiliyor.

Kaynak: sikayetvar.com

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

nuray nuray

kredi kartlarımıza numaralarımızı girip borçlarımızı ve detaylarına ulaşmakgüzel bir fikir bence

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 09.06.2015 16:53

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Güncel Toplam kayıt: 326

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın