| Üye ol | 17 Ocak 2017,Salı

, kendi ini kurma çalışmalarını hızlandırdı

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 31.05.2011, 16:15 Güncelleme Tarihi: 31.05.2011, 17:12
Etiketler:
iran internet sansür filtre yasak ahmedinecad
İran, kendi internetini kurma çalışmalarını hızlandırdı

kısıtlamalarıyla bilinen , dev anlamına gelen sistemi, çok yakında devreye sokmaya hazırlanıyor.

Dünyanın en kapalı rejimlerinden kabul edilen farklı bir kısıtlamayla gündemde. e sert ler uygulayan Tahran yönetimi, bir adım öteye geçti. Ülkeye özel internet kurma çalışmalarını hızlandırdı. Amerikan Wall Street Journal gazetesi, dev anlamına gelen sistemin çok yakında devreye gireceğini yazdı.

İran İletişim Bakanı Reza Bagheri de, şubat ayında projeyi doğrulamıştı. Bagheri, ülkenin yüzde 60'ının çok yakında dünyanın geri kalanından ayrı bir internet ağı kullanmaya başlayacağını, iki yıl içinde bunun tüm ülkeye yayılacağını söyledi. Düzenlenme sonrası, bankaların, büyük şirketlerin ve bakanlıkların normal ağa erişimi devam edecek. Ancak halk, İran'ın yeni internetini kullanacak.

Fikir Ahmedinecad'dan

Aynı zamanda İran birkaç ay içinde Microsoft'un Windows'unun yerini alacak kendi işletim sistemini çıkaracak, tüm bilgisayarlarda bu kullanılacak. İran'a özgü internet fikri, 2005 yılında Mahmud 'ın cumhurbaşkanı olması ile gündeme geldi.

İran rejimi, ülkeyi dünyanın geri kalanından ayıracak bu internet filtresinin İslami değerlerin korunmasını sağlayacağını söylüyor. Ancak proje ülkedeki muhalefe karşı atılan sert adımlardan biri olarak nitelendiriliyor.

Zira, 2009 seçimlerine itiraz eden muhalefetin, sokak eylemlerine sert müdahaleleri internet sayesinde dünyaya duyurmasının projeyi hızlandırdığı düşünülüyor. 100 kişiden 11'inin internet kullandığı ülkede 15 binden fazla siteye erişim .

Kaynak: cnnturk.com

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Güncel Toplam kayıt: 288

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın