| Üye ol | 20 Ocak 2017,Cuma

2. de Teknoloji Kullanımı sı'nın ödülleri sahiplerini buldu

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 31.05.2011, 14:00 Güncelleme Tarihi: 31.05.2011, 14:07
Etiketler:
intel eğitim yarışma eğitimde teknoloji kullanımı yarışm proje okul
2. Eğitimde Teknoloji Kullanımı Yarışması'nın ödülleri sahiplerini buldu

Milli Bakanlığı ve Intel işbirliğiyle uygulanan “Intel Öğretmen Programı” kapsamında düzenlenen “Eğitimde Teknoloji Kullanımı sı”nın ikincisinde ödüller sahiplerini buldu.

Milli Bakanlığı ve Intel işbirligi ile 2003 yılından bu yana yürütülen Intel Öğretmen Programı kapsamında düzenlenen "Eğitimde Teknoloji Kullanımı sı"nın ikincisinde ödüller sahiplerini buldu. Teknolojinin bir öğrenme aracı olarak derslere etkili biçimde entegrasyonunun teşvik edilmesini ve bu konuda iyi örneklerin paylaşılmasını sağlamak amacıyla düzenlenen yarışmada bu yıl ilköğretim kategorisinde birinciliği "Yaşadığımız Çevre – Piltop Projesi" adlı proje ile Sinop Şehit Turan Meşe İlköğretim u kazandı. Bu kategoride Muğla Milas Güllük İlköğretim Okulu ikinci olurken üçüncü Eskişehir Fatih Sultan Mehmet İlköğretim Okulu oldu. Yarışmanın ortaöğretim kategorisinde ise Bingöl Yunus Emre Anadolu Lisesi Matematik alanında "Çarpanlara Ayırma" Projesi ile birinci oldu. Bu kategoride Eskişehir Gazi Yakup Satar Kız Teknik ve Meslek Lisesi ikinci, Çorum İsmail Karataş Sağlık Meslek Lisesi de üçüncü oldu.

Eğitimde Teknoloji Kullanımı Proje Yarışması, 2. yılında Türkiye çapında öğretmenlerden yoğun ilgi gördü. İlk yılında 447 projenin katıldığı yarışmaya ikinci yılında 1.617 proje başvurusu geldi. İlk yılında ilköğretim öğretmenlerinin öğrencileriyle birlikte katıldıkları Eğitimde Teknoloji Kullanımı Proje Yarışması'nın kapsamı 2. yılında genişletildi ve yarışma hem ilköğretim hem de ortaöğretim öğretmenlerinin katılımına açıldı. Her iki kademeden seçilen ilk beş projenin sahibi öğretmen ve öğrencilerin 15 Mayıs'ta Ankara'da yaptıkları sunumlarının değerlendirilmesi sonucunda seçilen en başarılı ilk üç proje, 16 Mayıs'ta Ankara'da düzenlenen ödül töreninde ödüllerine kavuştu.

2. Eğitimde Teknoloji Kullanımı Yarışması'nda birinci olan projeler:

Sinop Şehit Turan Meşe İlköğretim Okulu Yaşadığımız Çevre – Piltop Projesi

Sinop Şehit Turan Meşe İlköğretim Okulu'nun "Yaşadığımız Çevre – Piltop Projesi" adlı projesinde çevre, yaşam alanları, çevre kirliliği, koruma ve geliştirme, bireysel sorumluluk bilinci gibi anahtar kavramlar üzerinde duruldu. Bu konu başlıkları altında gözlem, bülten hazırlama, tartışma, sunum hazırlama, çevre gezisi ve incelemeleri, fotoğraflama, grup çalışması ve web sitesi hazırlama gibi çalışmalarla derslerin eğlenceli geçmesi ve öğrencilerin dersi daha eğlenceli ve kalıcı biçimde öğrenmesi sağlandı.

Bingöl Yunus Emre Anadolu Lisesi "Çarpanlara Ayırma" Projesi

Proje kapsamında öğrencilerin matematik dersindeki çarpanlara ayırma konusunu ve denklemlerini çıkış hikayelerini araştırarak ve formülleri yaşatarak kendilerinin oluşturmasını sağlamak, böylece daha kalıcı ve daha zevkli bir matematik dersi işlemek amaçlandı. Öğrenciler gruplara ayrılarak "Bir evin yapısında nasıl bir matematik gizlidir?" sorusundan hareketle bina yapımı ve bununla ilgilenen matematikçiler üzerinde araştırma yaptılar. Öğrencilerin Harezmi'nin bina yapımı ve matematik ile ilgili çalışmalarına ve Ömer Hayyam'ın matematik ile ilgili araştırmalarına ulaşmaları sağlandı. Daha sonra önceden hazırlanmış materyaller ve sunumlarla ders işlendi, bu derste öğrencilerin çarpanlara ayırma formüllerini bulması sağlandı. Sunum seklinde hazırlanmış sınavlarla öğrenciler kendilerini sınadı. Öğrenciler kendilerine verilen materyallerle başka denklemler kurarak bu denklemlerin çözümünü ellerindeki küp, kare, çubuk, dikdörtgenler prizması seklindeki materyallerle çözmeye çalıştılar. Bu çalışma sonucunda öğrenciler denklemlerin çarpanlara ayrılmasını somut şekilde yaşayarak öğrendi. Her grup bulduğu çarpanlara ayırma formüllerini bir sunum şeklinde hazırlayarak okula sundu. Son olarak tüm gruplar birleşerek projenin başlangıcından itibaren geçen tüm aşamaları ve buldukları çarpanlara ayrılmış denklemlerin oluşturduğu bir kitapçık hazırladılar.

İlk yılın birincisi Eskişehir olmuştu

Yarışma, Intel Öğretmen Programı kapsamında eğitim ve sertifika almış öğretmenlerin öğrencileriyle birlikte bilişim teknolojilerini kullanarak gerçekleştirdikleri başarılı projelerin örnek olmasını, eğitimde teknoloji kullanımının teşvik edilmesini ve yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla düzenleniyor. Eğitimde Teknoloji Kullanımı Proje Yarışması'nda ilk yıl Eskişehir'den Melahat Ünügür İlköğretim Okulu birinci olurken, ikinci Afyon'dan Hacı Ahmet Özsoy İlköğretim Okulu, üçüncü Aydın'dan Gazipaşa İlköğretim Okulu olmuştu. Yarışmada ilk üç sırada yer alan okulların yönetici, öğretmen ve öğrencileri, ödüllerini Ankara'da düzenlenen ödül töreninde Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun elinden almışlardı.

Intel Öğretmen Programı ile modern çağın öğretmenlerine destek veriyor

"Intel Gelecek için Eğitim" adıyla yola çıkan, daha sonra "Intel Öğretmen Programı" adını alan program; eğitimde kaliteyi artırmayı, bilişim teknolojilerini öğrencilerin hizmetine sunmayı, öğretmenlerin bu teknolojileri sınıflarına entegre etmelerine yardımcı olmayı ve sınıflarda işlenen derslerde öğrencilerin bilişim teknolojilerinden bir araç olarak yararlanmalarını sağlamayı amaçlıyor. Program kapsamında bilişim teknolojisi araçlarının eğitim öğretim faaliyetlerinde daha etkin ve verimli kullanılmasını sağlamak amacıyla öğretmenlere bu konuda güncel eğitim metodolojileri hakkında bilgiler veriliyor. Halen 60'ın üzerinde ülkede uygulanan ve bugüne kadar dünya genelinde 8 milyon öğretmene ulaşan "Intel Öğretmen Programı", Milli Eğitim Bakanlığı ve Intel işbirliği ile 2003'ten bu yana ülkemizde de yürütülüyor. Bugüne kadar Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmî okullarda görev yapan 170 binin üzerinde öğretmenin eğitimlere katıldığı Intel Öğretmen Programı kapsamında 500 bin öğretmene ulaşılması hedefleniyor. Intel Öğretmen Programı ile ilgili bilgilere http://ogretmenprogrami.meb.gov.tr/ adresinden ulaşılabiliyor.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Güncel Toplam kayıt: 288

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın