| Üye ol | 22 Ocak 2017,Pazar

Türk F-35'lerine sanal harekat

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 30.05.2011, 14:51 Güncelleme Tarihi: 30.05.2011, 15:46
Etiketler:
hack hacker hacking pentagon lockheed martin türkiye ABD
Türk F-35'lerine sanal harekat

'nin de ortak olduğu F-35 savaş uçağının üreticisi 'li savunma şirketi 'in enformasyon sistemlerine siber saldırı düzenlendi.

Dünyanın en büyük havacılık şirketi ve Savunma Bakanlığının () bir numaralı tedarikçisi `in sözcüsü Jennifer Whitlow`un yaptığı açıklamada, ``Bir hafta önce enformasyon sistemleri şebekemize yönelik önemli ve kuvvetli bir siber saldırıyı engelledik`` ifadesi kullanıldı.

Whitlow, 21 Mayıs`ta siber saldırının belirlenmesinden sonra şirketin güvenlik ekibinin ``neredeyse hemen`` aldığı koruyucu önlemle herhangi bir müşteri, program ve personel verisinin riske atılmadığını, yüksek güvenlik seviyesi sürdürülmekle birlikte hedef alınan enformasyon sistemleri şebekesine personel girişini düzeltmek için gece-gündüz çalıştıklarını belirtti.

Pentagon`dan Hava Kuvvetlerinde görevli Yarbay April Cunningham da siber saldırının etki alanına karar vermek için şirketle ortak hareket ettiklerini açıkladı. Cunningham, ``Vakanın Pentangon`a etkisi minimum seviyede ve herhangi bir aksi etki beklemiyoruz`` dedi. ABD İç Güvenlik Bakanlığı(DHS) yetkilisi Chris Ortman, DHS ve Pentagon`un veri ihlalinin boyutunu belirlemeye uğraştığını, ``daha fazla riski azaltmak ve saldırılara çözüm yolu bulmak amacıyla çeşitli tavsiyelerde bulunmak için uygun verileri analiz etmede`` Lockheed Martin`e yardım etmeyi önerdiklerini kaydetti.

Milyarlarca dolarlık silah sistemleri ve savaş gemilerinin yanı sıra F-16, F-22 ve F-35 savaş uçaklarının üreticisi Lockheed Martin`in sistemleri, şu anda kullanılanların yanı sıra geliştirme aşamasındaki silah sistemleriyle ilgili teknik verileri kapsıyor. Lockheed Martin`in yanı sıra diğer ABD`li savunma şirketlerinin şebekelerine siber saldırılar olduğuna ilişkin iddialara Pentagon`un iki numaralı tedarikçisi Boeing ve üç numaralı tedarikçisi Northrop Grumman, şirket güvenliğiyle ilgili konulara girmeyecekleri bilgisini verdi.

Siber güvenlik uzmanlarına göre, bu tür siber saldırılar, virüslü bir PDF eki bulunan e-postalar ya da internet sitelerinde belirli bağlantılara tıklama yoluyla ``mızrak hedefli yemleme`` olarak adlandırılan ``spear-phish`` e-postalarla yapılıyor.

Bilgisayar korsanları 2009 yılında, Lockheed Martin`in, 380 milyar dolarlık F-35 savaş uçağı projesiyle ilgili verilerin tutulduğu bilgisayarlara siber saldırılar düzenlemişti. Geleceğin savaş uçağı olarak adlandırılan F-35 Müşterek Taarruz Uçağı(JSF) projesinde de yer alıyor.

Kaynak: AA

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Güncel Toplam kayıt: 282

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın