| Üye ol | 24 Ocak 2017,Salı

Müzik videolarını paylaşmak yasaklanabilir

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 25.05.2011, 14:57 Güncelleme Tarihi: 25.05.2011, 15:00
Etiketler:
müyap youtube
Müzik videolarını paylaşmak yasaklanabilir

yeni bir hukuksal girişim içerisine girmeye hazırlanıyor. Müzik videosu embed etmek, paylaşmak yasaklanabilir.

Telif hakları konusu internetin en önemli sorunlarının başına geliyor. Bu sorun kapsamında siteler yasaklanıyor, kapatılıyor ve uzun süren davalar açılıyor. En son Fizy.com'un kapatılması sonrasında gün yüzüne çıkan bu tartışma şimdi de Embed kodun yasaklanma ihtimali ile tekrardan alevlenecek gibi.

Bu tartışmaların baş aktörü olarak görülen yeni bir hukuksal girişim içerisine girmeye hazırlanıyor.
, Dailymotoin gibi video sitelerinin videolarını embed kod vasıtası ile kendi sitelerinde, bloglarında paylaşan kullanıcılar karşısında Müyap'ı bulabilir.

Embed kod, video sitelerindeki videoların html kodları şeklinde kendi sitenize ve bloglara taşıma imkanı sunan bir koddan ibarettir.

Müyap'ın Dipnot.tv'ye yaptığı açıklamaya göre bu kodları kullanan bir çok kullancıya mahkeme yolu gözükebilir.

Müyap Avukatı Av. Yetkin Yokusoglu'nun açıklamaları;

"Sözü edilen videolardaki eserler Müyap ile sozlesmelidir ve lisans bedeli ödemektedir. Siz bu sitelere kendi web sitenizde link vererek ya embed kodu veridginizde siteniz youtube veya benzeri sitelere yönlenmemekte youtubeda yayınlanan bir klip veya müzık eseri sizin web istenbizde açılmaktadır. Bu durumda sizin web siteniz müzik klibinin ya da müziğin kaynagı neresi olursa olsun müzik yayını yapar pozisyona gelmektedir.

Ya da müzık eserleri web sitenizde açılmamakla birlikte sadece embed kodları ve linkleri yer alıyor ve bu kodlar tıklandıgında yine youtube adlı linke bir yonlendirme sozkonusu oluyorsa, bu durumda şu hususu değerlendirmek gerekir.

Siz bu müzık eserlerini yayınlamıyorsanız, bu durumda sitenizin trafigini artırmayı amaçlıyorsunuzdur. Bu embeded kodları dolayısıyla google da şarkı araştırması yapan kullanıcıların bir kısmı sizin sitenizde embed kodlara yer vermeniz dolayısıyla sizin sitenizi de tıklamaktadır. Bu sayede trafigi artan siteniz google reklamalrı veya baska mecralardan daha fazla reklam payı almaya başlamaktadır. Zaten eğer siz de müzik yayınlamıyor sadece linklere sitenizde yer veriyorsanız amacınız web sitesinin trafiğini artırmaktır.

Bu durumda müzik eserleri ve iceriği sayesinde haksız kazanç sağlıyorsunuz. Ya bu haksız kazanca son vereceksiniz ya da lisans alacaksınız. Yasal dayanak FSEK md. 25 ikinci fıkra ile FSEK m. 80-1/B 3. fıkra gerçek kişilerin istedikleri yer ve zamanda eserlere ullaşımına imkan sunma (making available right) Youtube ve bezneri sitelerden embed kod ile yayın yapan web sitelerine karsı da MÜYAP tarafından yasal mÜcadele yürütülmektedir. Embed kodları yayınlayan siteleri de tespit eden bir birimizi var ve bu birim tespit ettikten sonra önce yasal uyarı gönderiyor. Yasal uyarıya cevap verilmezse bu durumda fsek EK-4 mdadde kapsamında Savcılığa yaptırım uygulanması icin başvuruluyor."

Kaynak: Dipnot

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Güncel Toplam kayıt: 266

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın