| Üye ol | 21 Ocak 2017,C.tesi

2.5 milyarı geçti

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 25.05.2011, 10:33 Güncelleme Tarihi: 25.05.2011, 10:40
Etiketler:
kamu bilişim yatırımları yatırım kamu eğitim bilişim türkiye
Kamu bilişim yatırımları 2.5 milyarı geçti

nun larına ayrılan ödenek bu yıl 2 milyar 61 milyon lirayı buldu.

DPT Bilgi Toplumu Dairesi verilerine göre, 2002 yılında Merkezi Yönetim Bütçesinden larına 2011 yılı fiyatlarıyla yaklaşık 526 milyon lira ödenek ayrılırken, söz konusu tutar günümüzde yaklaşık 4 kat arttı.

2008 yılı haricinde bir önceki yıla göre sürekli artış gösteren na bu yıl 2 milyar liranın üzerinde ödenek tahsis edildi. 2011 yılındaki bu artışta sektöründeki projelerin büyük etkisi olduğu belirtildi.

2011 yılı bilişim yatırımlarının sektörler itibariyle dağılımında ilk sırada Milli Eğitim Bakanlığı ve üniversitelere yer aldı. Yıllık ödeneğin yaklaşık yüzde 43`ü eğitim yatırımlarına ayrıldı.

İçişleri Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü gibi e-Devlet projelerini yürüten kurumlar da yüzde 41`lik oranla eğitim sektörünü takip ederken ulaştırma ve haberleşmeye de bilişim yatırımlarında yüzde 9`luk pay ayrıldı.

2011 yılında bilişim yatırımlarına en fazla bütçe ayıran kurumlar da, Milli Eğitim Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü olarak sıralandı.

Proje bazında da en fazla bilişim ödeneği 496 milyon lira ile ``Fatih Projesi``ne ayrılırken, Milli Eğitimin``Ortaöğretim Projesi``ne 102 milyon lira, ``İlköğretim Okullarına Bilgisayar Sınıfı Kurulumu Projesi`` ne de 90 milyon lira ödenek ayrıldı.

Yüksek tutarda ödenek tahsisi yapılan önemli projeler arasında ``Merkez ve Taşra Teşkilatı Donanım Alımı ve Modernizasyonu``, ``E-İmza ve Mobil İmza Destekli Elektronik Belge ve Arşiv Yönetim Sistemi Kurulması ve Yapılandırılması``, ``Nüfus Hizmetleri BT Projeleri``, ``E-İçişleri Projesi``, ``TAKBİS Projesi`` de bulunuyor.

Kaynak: AA

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Güncel Toplam kayıt: 266

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın