| Üye ol | 22 Ocak 2017,Pazar

: Türkiye'nin en büyüğü olacak

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 24.05.2011, 10:55 Güncelleme Tarihi: 24.05.2011, 11:14
Etiketler:
teknopark istanbul teknopark istanbul bilim teknoloji
Teknopark İstanbul: Türkiye'nin en büyüğü olacak

Türkiye'nin en büyük, Avrupa'nın sayılı larından birisi olması hedeflenen ve Anadolu yakasında 2 milyon 500 bin metre karelik alanda kurulan '' projesinin ilk etabında sona yaklaşılıyor.

Proje ile üniversite sanayi işbirliğinde devlerinin üretimi hedefleniyor. 2023'e kadar gerçekleştirilmesi planlanan ve 900 firmanın yer alacağı devasa proje için 1 yıl içinde 300 firma müracaat etti.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı(SSM), Ticaret Odası(İTO),İstanbul Ticaret Üniversitesi(İTİCÜ), Havaalanı İşletme ve Havacılık Endüstrileri A.Ş. (HEAŞ) ve Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. (STM)'nin ortaklığında kurulan 'da gelinen aşama kamuoyuyla paylaşıldı.

İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Hasan Büyükdede'nin katıldığı tanıtım toplantısında ilk sözü İstanbul Genel Müdürü Turgut Şenol aldı. Şenol, projenin Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından başlatılıp sürdürülen, teknoloji ve Endüstri Parkı ile Havaalanı İTEP Projelerinin son adımı olduğunu söyledi.

Projede yer alması planlanan firmalar için yakın bölgedeki 7 nitelikli üniversite ile İstanbul ili sınırları içindeki 44 üniversite arasındaki işbirliği potansiyellerinin titizlikle incelendiğini anlatan Şenol, bunun sonucunda gerçek anlamda üniversite- sanayi işbirliği zemininin oluşturulacağını belirtti.

Üniversiteler önemli

Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayi Müsteşarı ve Teknopark İstanbul'un Yönetim Kurulu Başkanı Murad Bayar, proje sahası olarak oldukça geniş bir imkânın söz konusu olduğunu söyledi. Bu çerçevede bölgede yer alan 200 bin metre karelik özel yatırım bölgesi, yüksek nitelikli teknoloji barındıran üretimler için büyük ölçekli teknoloji devlerine ayrıldı. Teknopark İstanbul'un Yönetim Kurulu Başkanı Murad Bayar, projede İTO yanında küçük ortak olarak İstanbul Ticaret Üniversitesi'nin yer almasının önemine dikkat çekti.

Bayar,' 'İTO, özel sektörün ilgisinin çekilmesinde lokomotif rol oynuyor. Üniversite ise araştırma merkezlerinin kurulmasında rol oynayacak. ' dedi. İTİCÜ ortaklığı yanında araştırma merkezleri boyutuyla Sabancı, Özyeğin, Okan Üniversitelerinin de yer alacağını kaydeden Bayar,' Böylece teknoloji odaklı tüm projelerin geliştirilmesi ve paylaşılması için çok büyük bir imkân sunulmuş olacak. Türkiye'nin en iyi teknopark projesi bu proje olacak' diye konuştu.

Üniversite - sanayi işbirliğinde somut adım

İstanbul Ticaret Universitesi (İTİCÜ)Mütevelli Heyeti Başkanı Erhan Erken projeyle ilgili yaptığı değerlendirmede, 'Üniversitemizin Teknoparkın stratejik ortağı olması ve yönetim organlarında bulunması, yıllardır konuşulan ancak uygulamada arzu edilen başarıya ulaşılamayan üniversite- sanayi işbirliği konusunda önemli bir örneği teşkil edecek.' dedi.

Atılan adımların İTİCCÜ'nün akademik yapısına da yansıyacağını öğrencilerin yararlanabilecekleri önemli bir teorik ve pratik uygulama alanının ortayaçıkacağını dile getirdi.

Sanayiciye de açık

İTİCÜ Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Hasan Büyükdede İTİCÜ'nün proje ortağı olmasının, üniversitenin gelecekteki yatırımları konusunda önemli ipuçları verdiğini söyledi, Büyükdede, 'Bu devasa proje sadece İTİCÜ'nün değil, İstanbul'da araştırma ve ARGE yatırımlarına öncelik veren her üniversitenin yer alabileceği bir proje. Ayrıca İTO üyesi olan 65 bine yakın sanayicimizin de teknopark projesine katılmasını arzu ediyoruz' şeklinde konuştu. Teknopark İstanbul'a başvuruların devam ettiğine dikkat çeken Dedeoğlu,' Proje ilk açıklandığında müracaat eden firma sayısı 70 idi. Şimdi 300'ü geçti. Detaylı incelemelerin ardından projede yeni yeni firmalar yer alacak. Sanayicilerimizin, özel teşvik imkanlarının sunulduğu, her yönden büyük avantajları barındıran bu projeyi dikkate almalarını öneririm' dedi.

Hedef 2020

İstanbul özelinde bir Türkiye projesi olarak başlatılan ve 2023'e kadar 2 milyar dolarlık yatırım yapılması planlanan Teknopark İstanbul projesi kapsamında, 1000'e yakın firmanın 30 bin nitelikli personeliyle, cirosu en az 7 milyar dolar olan teknolojik altyapıyı oluşturması hedefleniyor. Projeyle birlikte, Anadolu yakasının en büyük kongre merkezi hayata geçirilecek. Ayrıca AR-GE, akademi ve iş dünyasının buluştuğu yaratıcılığın ürüne dönüştürüldüğü bir merkez kazanılacak.

TEM Otoyolunun Pendik girişine 2 km mesafede, Sabiha Gökçen Havaalanına bitişik, tren yoluna, Pendik limanına ve D-100 Karayoluna 7 k.m. uzaklıktadır.
Teknopark'ın ortaklık yapısı şöyle: "Savunma Sanayi Müsteşarlığı: yüzde 45, İstanbul Ticaret Odası: yüzde 40, HEAŞ: yüzde 13, İTİCÜ: yüzde 1, STM A.Ş.: yüzde 1".

Kaynak: İHA

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Güncel Toplam kayıt: 262

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın