| Üye ol | 24 Ocak 2017,Salı

nda

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 23.05.2011, 11:55 Güncelleme Tarihi: 23.05.2011, 11:59
Etiketler:
veri aktarımı yeni teknoloji fiber fiber optik almanya lazer
Veri aktarımında yeni teknoloji

Araştırmacılar yeni bir yöntem ile tek bir le saniyede 26 terabit nı gerçekleştirdiler.

'nın Karlsruhe Teknoloji Enstitü'sünde yapılan araştırmalar neticesinde geliştirilen yöntemle tek bir le saniyede 26 terabit gerçekleştirildi. "Hızlı Fourier transformu" adı verilen yöntemle her biri farklı veriler taşıyan 300'den fazla farklı renklerdeki ışığı tek bir lazer ışını aracılığıyla aktarılabiliyor. optik teknolojilerinin hızla geliştiği bu yıllarda gelecekteki en yaygın veri aktarımı yöntemine öncelik edebilecek olan bu teknoloji, dünyanın en büyük kütüphanesini 10 saniyede aktarabiliyor.

Ancak bu dünyanın en hızlı veri aktarımı değil. Araştırma ekibinden olan Wolfgang Freude, "Şimdiden saniyede 100 terabit hıza ulaşan araştırmacılar olduklarını biliyoruz. Ancak problem şu ki onlar tek bir lazer kullanmıyorlardı. Son derece pahalı olan 500 lazerli bir sistem kullanıyorlardı. 500 lazerin harcayacağı onlarca kilowatt enerjiyi de tahmin etmek pek de zor değil." diyerek Japonya'da yapılan araştırmalara gönderme yapıyor. Japonya'da ulaşılan 100 terabit'lik hızın sadece %25'ine ulaşabilmiş olsa da, Almanya'daki veri aktarımı yöntemi, maliyet açısından gerçekleşmeye daha yakın olan gibi görünüyor.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Güncel Toplam kayıt: 255

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın