| Üye ol | 24 Ocak 2017,Salı

İnsan duygularını algılayabilen cihaz

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 23.05.2011, 16:01 Güncelleme Tarihi: 23.05.2011, 16:06
Etiketler:
yeni teknoloji japonya necomimi beyin sinyal beyin dalgaları
İnsan duygularını algılayabilen cihaz

Sizin dile getirmenize gerek kalmadan duygularınızı ortaya koyan bir cihaz kullanmaya ne dersiniz?

'da başa takılmak üzere geliştirilen cihaz, buna olanak tanıyor. Adı:

Japoncada, "Kedi Kulakları" anlamına geliyor. Kullanıcının duygu ve düşüncelerini ortaya koyuyor.

Yani aslında eğlenceli bir iletişim aracı. Duygu ve düşünceler, kendini kulakların hareketiyle belli ediyor. Kulaklar Havaya Kalkıyor ya da Aşağı Düşüyor. Kullanıcı sinirli ya da bir konuya konsantre olmuş durumda ise kulaklar havaya kalkıyor. Kulakların aşağa düşmesi kullanıcının rahatladığını gösteriyor.

Özel bir aktivite; örneğin oyun oynanması ya da kitap okunması söz konusu ise kulaklar dairesel bir hareketle dönüyor. Kulakların öne arkaya hareketi ise o sırada beyin aktivitesinin düşük düzeyde olduğunu gösteriyor.

Beyin Dalgası Sensörü Duygu Durumunu Tespit Ediyor

Necomimi'nin üzerinde iki beyin dalgası sensörü, kullanıcının duygusal durumunu tespit ederek ortaya koyuyor. Sensörlerden biri alnın, diğeri kulağın üzerinde. Kullanıcı elektronik bir tablet aracılığıyla beyin aktivitesini takip edebiliyor.

Beyin Dalgalarının Rengi

nın rengine gelince. Kırmızı beyin dalgaları sinirlilik, yeşil beyin dalgaları ise rahatlığı temsil ediyor. Eğlenceli olmasının yanı sıra cihaz aslında konuşmaya gerek kalmadan duygu ve düşünce durumunu ortaya koyan bir iletişim aracı.

Yaşlılar ve Çocuklarda Kolaylık Sağlayacak

Örneğin özellikle çocuklar ve yaşlıların duygu durumunu öğrenmede kolaylık sağlayabilir. Ancak kimilerine göre, "kedi kulakları" dışarı çıkarken evde bırakılması gereken bir cihaz. Farklı ülkelerde bu yıl sonunda satışa sunulması beklenen bu sıradışı cihazın fiyatının ise birkaç yüz dolar olacağı tahmin ediliyor.

Kaynak: İHA

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Güncel Toplam kayıt: 255

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın