| Üye ol | 21 Ocak 2017,C.tesi

: Lazer güdümlü Türk si

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 23.05.2011, 11:45 Güncelleme Tarihi: 23.05.2011, 11:52
Etiketler:
CİRİT askeriye askeri füze roket roketsan TSK silah
CİRİT: Lazer güdümlü Türk füzesi

ATAK helikopterlerinin havadan yer hedeflerine karşı kullandığı 2.75 yarı aktif lazer güdümlü si , hafif zırhlı hedeflere karşı yüksek doğrulukta çalışıyor.

'in başarılı testleri, yabancı ülkelerin lı kuvvetlerinin de ilgisini çekmeye başladı.CİRİT'in, yurtiçindeki ihtiyaçları karşıladıktan sonra, yurtdışından da önemli bir talep görmesi bekleniyor.

Lazer güdümlü CİRİT

ATAK helikopterlerinin havadan yer hedeflerine karşı kullandığı 2.75 yarı aktif lazer güdümlü si CİRİT, hafif zırhlı hedeflere karşı yüksek doğrulukta çalışıyor.

CİRİT, dumanı azaltılmış yakıtlı ve duyarsız mühimmat özelliğine sahip motoru ile üç etkiye aynı anda sahip çok amaçlı harp başlığı ve elektromekanik kontrol tahrik sistemlerine sahip bulunuyor.MIL-STD 810 F ve MIL-STD 464 A ile uyumlu, tasarımı tarafından gerçekleştirilen MIL-STD-1760 arayüze haiz farklı entegrasyon modellerine uygun CİRİT podlarından ateşleniyor.

M ve LAU lançerlerden atılabilen füze, tasarımı Roketsan tarafından gerçekleştirilen MIL-STD-1760 arayüze haiz akıllı poddan da ateşlenebiliyor.Aktif lazer güdümlü CİRİT, Türk taarruz helikopterleri T129'ların en etkili silahı olacak. ''CİRİT''in Türkiye'deki füze teknolojisi geliştirilmesi için de önemli bir aşama olduğu kaydediliyor.

CİRİT'in kullanım alanları

CİRİT, farklı kara ve hava platformlarına entegrasyon imkanı bulunmakla birlikte, öncelikli olarak taarruz helikopterlerinden kara hedeflerine yönelik olarak kullanılacak.

Hafif zırhlı/zırhsız ve hareketli hedefleri imha etme yeteneği bulunan CİRİT'in füzesine iki alternatif harp başlığı takılabiliyor.Çok maksatlı başlık olarak tanımlanan birinci alternatifte, zırh delme, yangın çıkarıcı ve parçacık etkisi bulunuyor. Yüksek İnfilaklı Başlık olarak tanımlanan ikinci alternatifte ise sadece parçacık etkisi bulunuyor.

CİRİT'in seri üretime geçme zamanı

CİRİT'in, 2010 yılı itibarıyla tüm geliştirme ve tasarım doğrulama faaliyetleri tamamlandı. Seri üretim faaliyetleri, kalifikasyon çalışmalarına paralel olarak başladı.

Halen parça ve alt sistem seviyesinde seri üretim çalışmaları yürütülürken, ilk seri üretim kafilesinin, bu yıl içinde üretilmesi hedefleniyor.8 kilometre menzilli 'CİRİT'in Türkiye'deki füze teknolojisi geliştirilmesi için de önemli bir aşama olduğu kaydediliyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine kazandırılacak lazer güdümlü füze CİRİT, özellikle Türk şirketleri TUSAŞ ve Aselsan ile İtalyan Finmeccanica grubu şirketi AgustaWestland'ın ortak üreteceği T129 taarruz helikopterinde kullanılacak.

70 mm çapındaki yarı aktif lazer güdümlü füze ''CİRİT''in özellikle hafif zırhlı hedeflerde istenilen tahribatı sağladığı belirtiliyor. CİRİT'in şimdiye kadarki atışlarında hava platformu olarak AH-1W helikopteri kullanıldığı belirtiliyor.Füzenin Türk taarruz helikopteri T129'da etkin olarak kullanılması bekleniyor.

Kaynak: A.A.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ewodis ewodis

8 km mi :D amerika rusya kıtalararası füze yapıyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır6
cevapla 23.05.2011 19:58
taraf taraf

ulan bu tanksavar füzesi senin dediğin balistik füze :) akıllım

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 14.12.2011 19:56

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Güncel Toplam kayıt: 255

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın