| Üye ol | 24 Ocak 2017,Salı

yetiştirecek

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 21.05.2011, 13:01 Güncelleme Tarihi: 21.05.2011, 13:07
Etiketler:
bilim uzay astronot thk türk hava kurumu
Türk Hava Kurumu astronot yetiştirecek

Genel Başkanı Osman Yıldırım, Üniversitesi'nin bu yıl 180 öğrencisiyle birlikte faaliyete geçeceğini, gelecek yıl ise yetiştirme eğitimleri vermeye başlayacaklarını söyledi.

Bölge toplantısı için Isparta'ya gelen Yıldırım, Isparta Şubesi'nde düzenlediği basın toplantısında kurumun çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Türkiye genelinde 470 şube ile hizmet verdiklerini aktaran Yıldırım, özellikle son 2 yılda büyük bir atılım gerçekleştirdiklerini belirtti. Bu atılımlar arasında Türk Hava Kurumu Üniversitesi'nin yer aldığını belirten Yıldırım, üniversitenin bu yıl 180 öğrencisiyle Ankara ve İzmir'de eğitimlere başlayacağını söyledi.

THK üniversitesinin havacılık alanlarında eğitim yapacak bir ihtisas üniversitesi olduğunu vurgulayan Yıldırım, Türkiye'nin de ilk ihtisas üniversitesi olma özelliği taşıdığını kaydetti. İleri ki dönemlerde farklı illerde kampüsler şeklinde yayılacaklarını söyleyen Yıldırım, Havacılık ve Üniversitesi'nin dünyada THK hariç 36 tane bulunduğunu, 37'ncisini de THK'nin açtığını belirtti.

Üniversitede havacılık ve uzay konularında mühendisler, teknik alanlarda Türkiye'nin ve havacılık sektörünün ihtiyacı olan insanları yetiştireceğini kaydeden Yıldırım, "Bu üniversite uçak, uzay ve meteoroloji mühendisliği, elektrik, elektronik ve hava işletme fakültesi, mühendislik konularında eğitim yapacak. Aynı zamanda 2012 yılında yetiştirme eğitimlerine başlayacağız" diye konuştu.

Ayrıca üniversite bünyesinde uçak geliştirme, yapma ve tasarlama alanlarında araştırma geliştirme çalışmalarının da olacağını belirten Yıldırım, 2023 yılına özel bir hedefi de gerçekleştirmek istediklerini anlattı.

ARGE çalışmaları kapsamında kendi uzay mekiğini oluşturacaklarını söyleyen Yıldırım, "Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında bu ülkenin insanlarını üniversitemizin bahçesinden kendi uzay mekiğimizle uzaya göndereceğiz" dedi.

Üniversitenin ARGE'sinin oluşmasıyla, Amerika'daki üniversiteler ile de iş birliği içinde çalışma yürüteceklerini söyleyen THK Genel Başkanı Yıldırım, kurum içinde ilk 3, 6 ve 9 yıllık çalışma planları oluşturduklarını da kaydetti.

Kaynak: AA

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

hyoung hyoung // İSTANBUL

uzayda halay için önemli bir adım daha atıldı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 23.05.2011 14:09

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Güncel Toplam kayıt: 244

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın