| Üye ol | 21 Ocak 2017,C.tesi

Robotlar kendi dillerini oluşturuyor

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 20.05.2011, 11:35 Güncelleme Tarihi: 20.05.2011, 12:11
Etiketler:
probook yeni teknoloji araştırma avustralya
Robotlar kendi dillerini oluşturuyor

'da geliştirilen robotlar, etraflarını algılarken kendi aralarında kurdukları dille haberleşiyorlar.

Kuşları taklit ederek, kanat çırparak uçabilen robot Festo'dan sonra şimdi de robotlar kendi aralarında bir dil oluşturuyorlar. 'da bulunan Queensland Üniversitesi ve Queensland Teknoloji Üniversitesi tarafından geliştirilen robotlar, etrafta dolaşarak çevrelerini algılayabiliyorlar. Bunu yaparken de kendi aralarındaki kullandıkları bir dil ile cümleler kurarak birbirleriyle haberleşebiliyorlar. Böylelikle robotlardan bir tanesi, gidemediği yerle ilgili bilgileri diğer robottan alabiliyor. Robotların şimdilik kullandıkları kelimeler arasında "rije, kuzo, pize, reya, pucu" gibi anlamsız ve 2 hecelik kendi ürettikleri kelimeler var.

Belirli bir güzergah üzerinde ilerleyen ve lazerlerle etraflarını tarayarak haritasını çıkaran robotlar, daha önceden veritabanına eklenmiş olan heceleri kullanarak, keşfettikleri yerleri isimlendiriyorlar. Birbirlerine yeterince yaklaştıklarında ise bir mikrofon ve hoparlör aracılığıyla birbirleriyle konuşarak, edindikleri bilgileri paylaşıyorlar. Şimdilik basit heceler ve kalıplardan oluşan bu dil, belki de gelecekte robotların tamamen kendi başlarına üretebileceği bir dilin ilk aşamaları olabilir.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Güncel Toplam kayıt: 240

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın