| Üye ol | 21 Ocak 2017,C.tesi

" kokain gibi, eroin gibi bir şey"

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 18.05.2011, 14:16 Güncelleme Tarihi: 18.05.2011, 14:24
Etiketler:
internet bağımlılık araştırma Nevzat Tarhan

Psikiyatrist Prof. Dr. , sanal alıştırıcı olan bilgisayarın ve ortamının fizyolojik yaptığının bugün kesinlik kazandığını bildirdi.

ve bilgisayar bağımlılığını olağan kriterlerini karşılayacak şekilde bilgisayarla ve sunduğu görüntülerle yoğun bir biçimde meşgul olma durumu olarak tanımlayan Tarhan, bağımlılığın tanı ölçütlerini şöyle anlattı: ''İnternetle aşırı zihinsel uğraş, istenilen keyfi almak için giderek daha fazla oranda internet kullanımına ihtiyacı duyma, internet kullanımını tamamen bırakmaya yönelik başarısız girişimlerin olması, internet kullanımını kontrol etme ya da tamamen bırakmaya yönelik başarısız girişimlerin olması, internet kullanımının azaltılması halinde çökkünlük ve kızgınlık hissetme, başlangıçta planlanandan daha uzun süre internette kalma, başkalarına internette kalma süresi konusunda yalan söyleme, interneti problemlerden kaçmak veya olumsuz duygulardan uzaklaşmak için kullanma.''

Sanal bağımlılıkların, tıpkı diğer bağımlılıklar gibi beyinde ödül ve ceza sistemini bozduğunu belirten Tarhan, ''Sanal bağımlılarda madde bağımlılığında olduğu gibi beyinde azalmış etkinin aynısına rastlanıyor. Yani kişi interneti kullandıkça, kokain alan kişinin aldığı dozun yetmemesi gibi gittikçe daha fazla kullanmak istiyor'' diye konuştu.Yapılan larda, aşırı internet kullanımının beyinde oluşturduğu zararın kokain ve eroinin oluşturduğu zararla aynı olduğu belirlendiğini de bildiren Tarhan, ''İnternet ve bilgisayarın aşırı kullanımı beyinde madde bağımlılığına benzer narkotik bir etki oluşturur. 24 saat bilgisayar başında kalmaya çalışan, yeme-içme ve diğer ihtiyaçlarını klavye önünde gidermeyi tercih edenlerin bir süre sonra beyin kimyaları madde bağımlılarında olduğu gibi bozulur'' açıklamasında bulundu.

İleri düzey sanal bağımlılığı olanların tedavisinde hastaneye yatırarak tedavi etmeye başladıklarını belirten Tarhan, şu bilgileri verdi:''İlaçlarla tedavi ettikten sonra, daha sonra zarar algısı oluşturuyoruz kişide. Kaybedeceklerini söylüyoruz. İnternet bağımlılığı, diğer madde bağımlılıklarına göre çok daha çabuk düzeliyor. Beyindeki o bozulma hızla toparlanıyor. Ancak bu evde kendi kendine yapılamıyor. Bunu interneti kontrol kullanım, uzaklaştırarak davranış terapileri ile yapıyoruz. Tedavimizde bağımlılıktaki genel ilaçlarla tedavi ediyoruz.''

Kaynak: A.A.

Editörün Notu: Ülkemizde yıllardır geleneksel hale gelen "internet kötüdür, oyun oynamak kötüdür, bilgisayar kötüdür" araştırmalarının bir yenisini daha Anadolu Ajansı haber olarak geçmiş. Dünya üzerinde pek çok ülkeden haber sitesi takip etmemize rağmen bu tarz araştırma ve haberlerin ülkemizde, diğer ülkelere oranla çok daha fazla yapıldığını söyleyebiliriz. Araştırmanın sonuçlarının ve profesörün görüşlerinin büyük bir kısmına katılmıyoruz.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

Mustafa Mustafa

Tabiiki katılmazsınız. Maaşınız netten. Kendi araştırmanızı mı yaptırdınız ki zararlı olmadığı kanısındasınız sayın editör? Bu yorumu yapmasaydınız daha iyi olurdu.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 20.05.2011 16:29

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Güncel Toplam kayıt: 235

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın