| Üye ol | 24 Ocak 2017,Salı

AB: ", ifade özgürlüğünü ihlal edebilir"

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 18.05.2011, 09:49 Güncelleme Tarihi: 18.05.2011, 09:50
Etiketler:
22 ağustos sansür filtre BTK TİB
AB:

AB Komisyonu, Türkiye'de internet lemesi tartışmasıyla ilgili olarak, "internet içeriğine erişimin engellenmesinin hedefe yönelik ve orantılı olması gerektiğini" bildirdi.

AB Komisyonu'nun genişleme ve komşuluk politikasından sorumlu üyesi Stefan Füle'nin sözcüsü Natasha Butler, basın toplantısında konuyla ilgili bir soru üzerine, internet lemesiyle ilgili Türkiye'de yaşanan gelişmeleri yakından izlediklerini belirterek "Genel kelime listelerine dayanılarak internet sitelerinin kapatılması ifade özgürlüğünü ve halkın bilgi edinme hakkını ihlal edebilir" dedi.

AB Komisyonu'nun, internet sitelerine erişimin sıkça, "içerik ve süre bakımından orantısız şekilde" durdurulmasından duyduğu rahatsızlığı dile getiren Butler, "özellikle 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında kanunun ifade özgürlüğünü ve halkın bilgiye erişim hakkını sınırladığı" görüşünü savundu.

İnternette çocuk pornografisi gibi tehlikeli içeriği engellemek için AB Komisyonu'nun da paket hazırladığını hatırlatan Butler, bu tür önlemlerin hedefinin iyi belirlenmesi ve orantılı olmasının önemini vurguladı.

Avrupa Komisyonu'nda konuşan Genişleme Sözcüsü Natasha Butler ise AB'nin Türkiye'deki internet filtresi protestosunu gördüğünü ve konuyu çok yakından takip ettiklerini ifade etti.

Basın toplantısında sorulan bir soruyu yanıtlayan Sözcü Butler, "Anlıyoruz ki ve gibi kurumlar yeni düzenlemelere gidiyorlar. Ancak filtreleme, engelleme ve yasaklamaların hedefe yönelik olması, orantılı olması ve hukuki süreçlerin sonucu olması gerekiyor. Aksi durum bilgiye erişim hakkının ihlaline yol açabilir. Bazı sözcükleri gerekçe göstererek internet sitelerinin engellenmesi ifade özgürlüğü ve bilgiye erişim özgürlüğü gibi temel hakların ihlaline neden olabilir. Bu durumu göz önünde bulundurarak Türkiye'de orantısız ve kapsam dışı şekilde yaşanan site engellenmeleri hakkındaki endişelerimizi tekrarlıyoruz. Özellikle 5651 sayılı yasa vatandaşların internet üzerinden bilgiye erişimini kısıtlar niteliktedir" dedi.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Medya Özgürlüğü Temsilcisi Dunja Mijatoviç de, Türkiye'deki yeni basın yasası ve internetle ilgili son gelişmelerden, "medya özgürlüğü ve bilgiye ulaşımı kısıtladığı gerekçesiyle ciddi endişe duyduklarını" belirtti.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

serhat bahri serhat bahri

Badem bıyıklılar sayesinde avrupadaki insanlar bize nereleri ile gülüyor tahmin edebilirsiniz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 18.05.2011 10:05

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Güncel Toplam kayıt: 235

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın