| Üye ol | 24 Ocak 2017,Salı

Çalışanlar yaşamı le hızlandırıyor

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 17.05.2011, 16:44 Güncelleme Tarihi: 17.05.2011, 16:50
Etiketler:
internet internet kullanımı iab Interactive Advertising Bureau
Çalışanlar yaşamı internetle hızlandırıyor

IAB Türkiye Ölçümleme Araştırması’na göre, İnternet, Türkiye’de çalışan nüfusun yüzde 82’sinin hayatında vazgeçilmez bir yere sahip.

IAB () Türkiye'nin, Türkiye'de 11 milyon 580 bin 171 çalışanı kapsayan Ölçümleme Araştırması'na göre, çalışanların yüzde 82'si her gün veya haftada birkaç kez banka işlemleri, kültürel faaliyetler, gazete okuma gibi günlük hayatlarının önemli ihtiyaçları için İnternet'i kullanıyor.

İnternet kullanımında erkek çalışanlar ve işçiler lider

Araştırmaya göre, çalışan kadınların yüzde 31'i, çalışan erkeklerin ise yüzde 69'u İnternet'i aktif olarak kullanıyor. İnternet'i yüzde 41 oranı ile en çok 25 – 35 yaş arasındaki çalışan nüfus kullanıyor. Bunu sırasıyla yüzde 25 ile 35 – 44 yaş, yüzde 22 ile 24 yaş ve altı, yüzde 12 ile 45 yaş ve üstü nüfus grupları takip ediyor.

İnternet'i sıkça kullanan çalışan kesimin yüzde 37'si işçiler, yüzde 16'sı özel sektör çalışanları, yüzde 14'ü serbest meslek mensupları (5'ten az kişi çalıştıran), yüzde 11'i orta seviye yöneticiler, yüzde 10'u devlet memurları, yüzde 8'i işverenler (5'ten fazla kişi çalıştıran), yüzde 2'si üst düzey yöneticiler ve yüzde 2'si de nitelikli serbest çalışanlardan (avukat, dişçi vb...) oluşuyor.

Çalışanların yarıdan fazlası günlük ihtiyaçları için İnternet'i tercih ediyor

Araştırmaya katılanların yüzde 58'i ulaşım, tatil, kültürel ve sanatsal etkinliklerinin rezervasyonunu İnternetten yaptığını belirtiyor. Araştırmaya katılanların, yüzde 54'ü bankacılık veya E-Devlet işlemlerini İnternet üzerinden gerçekleştiriyor. Araştırmaya göre çalışanların yüzde 51'i hafta içi günlük haberleri ve gazeteleri İnternet'ten takip ediyor.

Çalışanların yüzde 61'i İnternet'i arkadaşlarıyla haberleşmek için kullanırken, cinsiyete göre bu oran erkeklerde yüzde 59, kadınlarda ise yüzde 67 olarak farklılaşıyor. Video, müzik, film, TV gibi sosyal aktivitelerin İnternet üzerinde kullanımı, yüzde 43 oranında gerçekleşiyor.

Erkeklerin yüzde 31'i ve kadınların yüzde 43'ü olmak üzere, çalışanların yüzde 35'i İnternet'e telefonlarından girmeyi tercih ediyor.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Güncel Toplam kayıt: 232

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın