| Üye ol | 24 Ocak 2017,Salı

lar Ankara'da yarışıyor

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 15.05.2011, 12:08 Güncelleme Tarihi: 15.05.2011, 12:37
Etiketler:
robot robot dövüşü robot maratonu yarışma uluslararası robot yarışması
Robotlar Ankara'da yarışıyor

Japonya'nın iş birliğiyle gerçekleştirilen 5. Uluslararası sı başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı ile ile Japonya Uluslararası İş Birliği Ajansı iş birliğinde gerçekleştirilen ''5. Uluslararası sı'' başladı.

Başkent Voleybol Spor Salonu'nda düzenlenen açılış töreninde konuşan MEB Müsteşarı Esengül Civelek, yarışmanın öğrencilerin bilgi ve becerilerini paylaşmak amacıyla düzenlendiğini söyledi. Yarışmanın gençlerin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda geleceklerini hazırlamalarına yardımcı olacağını ifade eden Civelek, öğrencilerin bilgi toplumu çağında teknolojiyi kullanmalarının önemine değindi. Gençlerin başarılarından büyük gurur duyduklarını belirten Civelek, onlara güvendiklerini ve inandıklarını söyledi. Civelek, bakanlıkça mesleki ve teknik eğitim kurumları ile sektörler arasında iş birliğinin geliştirilmesi için çalışmalar yapıldığını anlattı.

Japonya Büyükelçisi Kiyoshi Araki de yarışmanın 5 yıldır düzenlenmesinden memnuniyet duyduklarını ifade ederek, Türkiye'deki eğitime büyük katkısının bulunduğunu söyledi. Yarışmaya katılımın ilk düzenlendiği yıllardan itibaren giderek arttığını belirten Araki, bu yıl diğer yıllara göre büyük katılım olduğunu vurguladı. MEB Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürü Hüseyin Acır ise mesleki ve teknik eğitimin niteliğinin artması için önemli çalışmalar yürüttüklerini anlattı. Acır, gençlerin yeteneklerini kullanabilmeleri, girişimci olabilmeleri, kendilerini geliştirebilmeleri için çeşitli yarışmalar düzenlediklerini söyledi. Robot yarışmasının ''19 Mayıs Robotlar Arası Bayrak Koşusu Temalı'', ''Çizgi İzleyen Robotlar'', ''Sumo Güreşi Yapan Robotlar'' ve ''Mini Sumo Güreşi Yapan Robotlar'' olmak üzere dört kategoride gerçekleşeceğini belirten Acır, yarışmaya toplam 891 robotun katılacağını bildirdi.

Yarışmanın çeşitli üniversite öğretim üyelerince, alanında uzmanlarla değerlendirileceğini anlatan Acır, yarışmanın iki gün süreceğini ve dereceye giren öğrencilere ödüllerinin yarın verileceğini kaydetti. Konuşmaların ardından, yarışmanın gerçekleştirileceği kategorilerde robot gösterileri yapıldı.

Kaynak: AA

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Güncel Toplam kayıt: 221

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın