| Üye ol | 22 Ocak 2017,Pazar

, 'a çamur atsın diye adam tutmuş

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 13.05.2011, 11:16 Güncelleme Tarihi: 13.05.2011, 11:57
Etiketler:
facebook google halkla ilişkiler karalama kampanyası burson-marsteller
Facebook, Google'a çamur atsın diye adam tutmuş

'un 'ı karalaması için bir firmasına para verdiği ortaya çıktı.

Bugün patlak veren bir skandal, internet dünyasının iki dev ismini karşı karşıya getirdi. Dünyanın en büyük sosyal ağı olan 'un, arama devi 'ı karalaması için bir halkla ilişiler firmasıyla anlaştığı ortaya çıktı. Önde gelen şirketi olan 'la anlaştığı ortaya çıkan Facebook, firmanın gazetelere Google aleyhinde haberler gönderilmesine sebep olan isim olduğunu da kabul etti. Burson'un da etkili bir bloggera Google aleyhinde yazılar yazması ve bu yazıların Washington Post, Politico ve The Huffington Post gibi gazetelerde çıkması için yardım teklif ettiği açıklandı.

Blogger'ın Burson'dan gelen mailleri yayınlaması üzerine patlak veren skandaldan sonra Burson'un kimin için bu nı üstlendiği anlaşılmaya çalışırken ilk akla gelen isimler Apple ve Microsoft olmuştu. Ancak The Daily Beast gizemi çözerek, olayların arkasındaki ismin Facebook olduğunu ortaya çıkardı. Ortaya konan delillerden sonra dün gece Facebook sözcülerinden birisinin yapılanların arkasında Facebook'un olduğunu kabul etmesiyle de durum netlik kazanmış oldu.

Facebook'tan gelen açıklamalar ise böyle bir karalama kampanyasına neden giriştiklerini açıklamak üzerineydi. Facebook, Google'ın sosyal ağlarda kullanıcı mahremiyetini göz ardı ettiğini ve Google'ın kendi sosyal ağlarına Facebook'tan bilgi aldığını düşündüğü için yaptığını açıkladı. Ancak Burson'ın yardım teklif ettiği blogger olan Chris Soghoian'ın açıklamalarına göre Burson, Google'ın yaptığı ufak şeyleri son derece abartarak önemliymiş gibi gösterme çabasındaydı.

Yaşanan olaydan sonra son derece utanç verici bir duruma düşen Facebook'a karşı Google'ın dava açıp açmayacağı konusunda şimdilik bir açıklama olmadı. Ayrıca Mark Zuckerberg'in de öğrencilik yıllarında yaptığına benzeyen bir iddia ile Google'ı itham ederek gizli bir karalama kampanyası başlatması da son derece ironik. Görünen o ki, önümüzdeki aylarda internet tarihinin en büyük soğuk savaşlarından birisi yaşanacak. Facebook'un bu düştüğü durum sonrasında kullanıcılarının ne gibi tavır takınacağı ise en çok merak edilenler arasında.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Güncel Toplam kayıt: 217

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın